Skip to main content

Sporty wodne bywają niebezpieczne dla osób, które nie umieją pływać lub nie stosują się do zasad bezpieczeństwa. Bezpieczeństwo na kajakach to podstawa, bez zachowania kilku zasad nie będziemy się dobrze bawić, a możemy nawet doprowadzić do niebezpiecznej sytuacji. O co zadbać wcześniej, aby spływ kajakowy był udany?

Dobrze zaplanuj spływ kajakowy i stosuj się do zaleceń

Zacznijmy od planowania. Jeśli organizujesz spływ kajakowy, to możesz zrobić to na własną rękę, wypożyczając kajaki lub dołączyć do zorganizowanej wycieczki z przewodnikiem. Drugie rozwiązanie jest lepsze dla początkujących osób – po Twojej stronie jest tylko wybór rzeki i biura wycieczkowego, które zajmie się całą resztą.

Samodzielne organizowanie spływu kajakowego wymaga więcej przygotowań oraz pilnowania wszystkiego w trakcie. Potrzebujesz co najmniej jednej, a najlepiej kilku osób, które umieją pływać kajakiem. Trasę trzeba zaplanować do możliwości uczestników i nie przeceniać swoich umiejętności.

Przed wypłynięciem wszyscy powinni przejść krótkie szkolenie. Przećwiczyć wsiadanie i wysiadanie z kajaków, techniki wiosłowania, omówić sposoby omijania przeszkód, przedstawić zasady bezpieczeństwa na kajakach. Ważne jest również dobranie osad – czyli załóg kajaków. Z tyłu siada osoba bardziej doświadczona lub silniejsza fizycznie, to ona będzie sterować kajakiem.

Szyk płynięcia to kolejny istotny element. Pierwszy płynie kierownik, doświadczony kajakarz. Najlepiej żeby również znał daną rzekę. Za nim płynie najmniej doświadczona osada. Wszyscy muszą płynąć w takiej odległości, żeby mieć co najmniej jedna ekipę w zasięgu wzroku przed sobą i jedną z tyłu. Trzeba wyznaczyć, która załoga zamyka szyk i pilnuje, aby nikt nie został w tyle. Ostatnia załoga ma ze sobą apteczkę.

kajak bezpieczeństwo

Worek wodoodporny Mil-Tec Drybag 30 l – Olive

Sprawdź
bezpieczeństwo na kajakach

Worek wodoodporny Bushmen Air Mat

Sprawdź
Butelka z filtrem

Butelka z filtrem Water-to-Go 750 ml – Czarna

Sprawdź

Zawsze pływaj w kamizelce

Kamizelka, którą dostaniesz wynajmując kajak, nie służy jako miękkie oparcie na twarde siedzisko. Powinieneś ją założyć na siebie, szczególnie jeśli warunki atmosferyczne są trudne, nie znasz danej rzeki, słabo pływasz. Kamizelki asekuracyjne obowiązkowo powinny nosić dzieci i osoby, które niepewnie czują się na wodzie. Dodatkowo, gdy robi się zimno lub wieje chłodny wiatr, kamizelka zapewnia dodatkową warstwę izolacji.

Pij wodę, nie alkohol

Alkohol wydłuża czas reakcji i rozleniwia. Będąc na spływie kajakowym często będziesz musiał reagować błyskawicznie i szybko podejmować istotne decyzje. Po kilku głębszych możesz zacząć lekceważyć przeszkody lub ignorować je, co może skończyć się niebezpieczną sytuacją. U wielu osób po alkoholu uruchamia się brawura, która również może prowadzić do ryzykownych zachowań.

Picie alkoholu, szczególnie na słońcu, ma jeszcze jeden minus – mocno odwadnia. Dlatego na kajaki zamiast butelki czegoś mocniejszego zapakuj kilka bidonów z wodą i często po nie sięgaj. Na wypicie piwa lub czegoś mocniejszego będzie czas przy wieczornym ognisku.

Koszulka termoaktywna Columbia Triple Canyon – Shark

Sprawdź

Szorty funkcyjne 4F SKMF010 – morska zieleń

Sprawdź

Szorty plażowe damskie 4F SKDT002 – multikolor allover

Sprawdź

Ubranie dostosowane do warunków

Jak przy wszystkich aktywnościach, odzież trzeba dostosować do warunków pogodowych. Od tego będzie też zależeć bezpieczeństwo na kajakach. Bierz też pod uwagę, że na kajakach łatwo się zamoczyć. Trzeba też myśleć o wygodzie.

Jeśli planujesz spływ latem i zapowiadają się gorące dni, to trzeba chronić się przed przegrzaniem. Nie zakładaj, że będziesz wiosłować w stroju do pływania – właśnie tak najłatwiej o poparzenia słoneczne. Będąc na wodzie nie odczuwa się mocno upału, a jednocześnie tafla wody przyciąga promienie słoneczne tak samo jak czarne ubrania.

Latem wybierz bawełnianą koszulkę. Możesz też postawić na koszulkę termoaktywną z filtrem UV. Dobierając dół pamiętaj o tym, że czasem trzeba wejść do wody, dlatego szorty z szybkoschnącego materiału są dobrym wyborem. Na chłodniejsze dni przyda się odzież termoaktywna, która utrzyma odpowiednią temperaturę ciała i szybko schnie.

Z wchodzeniem do wody wiąże się także wybór butów. Lepiej nie schodzić z kajaka na boso – dno bywa zdradliwe, mogą się tam znajdować ostre lub śliskie kamienie, a nawet potłuczone szkło. Dlatego najlepsze są buty do wody lub szybkoschnące sandały sportowe. Nie nadają się do tego klapki i japonki – nurt zerwie je ze stopy zanim zdążysz krzyknąć „ahoj!”.

Bardzo potrzebnym na kajakach elementem ubioru są rękawiczki. Cały dzień machania wilgotnym wiosłem przyczynia się do powstawania bolesnych pęcherzy na dłoniach. Dobre rękawiczki ochronią przed tym Twoje ręce.

Sandały 4F SAM002 – głęboka czerń

Sprawdź

Rękawice 4F RRU002 – głęboka czerń

Sprawdź
Texar czapka z daszkiem

Czapka z daszkiem Texar Olive

Sprawdź

Co spakować na spływ kajakowy?

Uważaj na słońce

Cały rok czekamy na ciepłe dni i zrozumiałe jest, że chcemy z nich skorzystać. Jednak do przebywania cały dzień w wysokiej temperaturze trzeba się odpowiednio przygotować. W poprzednim punkcie już wspominaliśmy o właściwie dobranym ubiorze.

Wybierz koszulki termoaktywne z ochroną UV lub bawełniane rzeczy, które można zwilżyć i nałożyć mokre dla ochłody. Nie zapomnij kremu z filtrem UV – smaruj się nim zgodnie z zaleceniami producenta, dokładając krem co kilka godzin, szczególnie na odsłonięte miejsca.

Istotna jest także ochrona oczu. Okulary przeciwsłoneczne nie tylko ułatwiają patrzenie w intensywnym słońcu, ale także chronią narząd wzroku. Po całym dniu bez ochrony można dostać zapalenia spojówek. Przed słońcem i przegrzaniem chronią także kapelusze i czapki z daszkiem.

Okulary taktyczne OPC Military Marines Blk Mat Blue Revo

Sprawdź
kapelusz wojskowy texar

Kapelusz Texar Jungle Olive

Sprawdź
bezpieczeństwo na kajakach

Ręcznik szybkoschnący Rockland M – niebieski

Sprawdź

Napisz coś...