Skip to main content

Pewnie niejednokrotnie stawałeś przed dylematem czy zabrać ze sobą w podróż swojego pupila. Jak zniesie podróż, czy wytrzyma, jak go przetransportować. Takie pytania wynikające z troski, ale także z obawy o organizację wypadu, pojawiają się w głowie właścicieli psów. Stres wywołany podróżą odbija się na samopoczuciu zwierząt, a także ich właścicieli. Przeczytaj, jak podróżować z psem, żeby wszyscy byli zadowoleni!

Przygotowanie do podróży z psem

Przed wyjazdem dobrze jest zatroszczyć się o zdrowie naszego psa. Pies, tak samo jak człowiek, może mieć ukryte problemy zdrowotne, które dadzą o sobie znać podczas wyprawy. Przecież pies nam nie powie, że się gorzej czuje, a objawy mogą pojawić się późno. W związku z tym przed podróżą zalecamy rutynową wizytę u weterynarza, by sprawdzić kondycję fizyczną zwierzęcia i mieć pewność, że jest zdrowy i gotowy na przygodę.

  • Niezmiernie ważnym elementem jest pilnowanie terminowego szczepienia. Jeśli wypada ono w trakcie wycieczki, zainteresujmy się tym wcześniej.
  • Zabierz psie dokumenty, czyli książeczkę zdrowia.
  • Nikomu nie życzymy zgubienia pupila, jednak warto zaopatrzyć psa w obrożę z dodatkową plakietką, a jeszcze lepiej trwałą adresówką, z najważniejszymi informacjami, takimi jak imię zwierzęcia, adres i telefon właściciela.
  • Zadbaj o dostęp do wody. Weź ze sobą kompaktową miskę i butelkę z wodą, żeby pies mógł się napić w dowolnym momencie.
  • Smakołyki są niezbędne w podróży. Kiedy zobaczysz, że pies się stresuje czy zaczyna zachowywać się nerwowo, możesz próbować użyć jego ulubionych smaczków. Pomogą one go uspokoić i odwrócić na chwilę uwagę.
  • Nie możesz zapomnieć o smyczy. Nawet jeśli masz posłusznego, wytresowanego psa, smycz jest obowiązkowym wyposażeniem. Nigdy nie wiesz jakie czynniki mogą wpłynąć na Twojego zwierzaka i jak on zareaguje. Ucieczka czy pogoń za jakimś celem, sprawią że w ułamku sekundy stracisz psa z oczu i pojawi się problem z odszukaniem go. Szczególnie na obcym terenie. Warto wspomnieć też o wielu miejscach gdzie najzwyczajniej bez smyczy nas nie wpuszczą.
  • Zamiast obroży jak zawsze polecamy szelki – są zdrowsze dla pasa i lepiej się trzymają.
  • Trzeba też mieć ze sobą kaganiec. Często regulaminy wymagają, żeby pies miał założony kaganiec, na przykład w środkach komunikacji.
  • Nie zapomnij też woreczków na odchody. Mamy nadzieję, że masz je ze sobą zawsze, ale warto przypomnieć.
  • Przygotuj wcześniej trasę i czytaj regulaminy. Zwróć uwagę na punkty dotyczące psów.

Szelki dla psa K9 thorn Bravo – czarne

Sprawdź

Szelki dla psa K9 thorn Echo – Ranger green

Sprawdź

Smycz K9 Thorn Kong Frog z amortyzatorem – czarna

Sprawdź

Pies, który jeździł koleją

Kiedy mamy wziąć ze sobą naszego czworonożnego przyjaciela, jedną z bardziej problematycznych form transportu jest podróż pociągiem, weźmy więc ją pod lupę.

Przed wejściem do pociągu warto odbyć z czworonogiem dłuższy spacer. Na pewno załatwi on swoje potrzeby i może uda Ci się go troszkę zmęczyć, tym samym w pociągu powinien być spokojniejszy.

Są dwie możliwości przewozu psa pociągiem. Mniejsze gabaryty pozwalają na skorzystanie z transportera, tym samym na starcie unikniemy nieprzyjemnych sytuacji trafiając na osoby mniej przychylnie nastawione do zwierząt. Drugą opcją jest trzymanie psa na smyczy.

Bilet dla psa jest zawsze biletem dodatkowym do biletu opiekuna. Najwygodniejszym rozwiązaniem jest zakup biletu on-line czy przez aplikację. Kupując przez sieć mamy większą swobodę wyboru miejsca i nie musimy czekać w długich kolejkach. Wybierając nasz bilet na końcu dobieramy bilet dla psa.

W kasie kupujemy od razu bilet dla siebie i dla psa. Możemy również dokupić tam bilet dla czworonoga, jeśli na przykład mieliśmy zaplanowaną podróż wcześniej. W kasie przypiszą psa do Twojego biletu, jako opiekuna zwierzęcia. W sytuacjach awaryjnych można dokupić bilet dla psa u konduktora, jednak trzeba się liczyć z dopłatą za wystawienie biletu w pociągu. Zwierzak przewożony w transporterze jedzie za darmo.

Wybierając przedział na podróż z psem, warto wziąć pod uwagę kilka czynników. Wagon przedziałowy rodzi problemy gdyż wszystkie znajdujące się tam osoby muszą wyrazić zgodę na przebywanie tam psa, a jak wiesz, nie wszyscy tolerują czworonogi.
W wagonie bezprzedziałowym masz większą swobodę. Jeśli trafi ci się wolne miejsce obok, to pies będzie się mógł wygodnie położyć pod nogami.

Zabronione jest trzymanie psa na siedzeniu, ze sobą powinieneś mieć książeczkę zdrowia poświadczającą aktualne szczepienia oraz kaganiec. Nie zawsze trzeba go zakładać, ale lepiej mieć go ze sobą.

Nieśmiertelnik Dog Tag z usługą wybicia

Sprawdź

Lokalizator WauDog Smart ID dla zwierząt 25 mm

Sprawdź

Kieszeń Cargo K9 Thorn do Dogtrekkingu – mała

Sprawdź

Dokąd jechać z psem?

Czym jest podróż bez celu? Psy kochają dużą przestrzeń, przyrodę, miejsca, w których mogą się wybiegać i wyszaleć. Bez wahania zabierz go ze sobą na wycieczkę do lasu. Pooddychacie świeżym powietrzem, a i patyków do zabawy na pewno nie zabraknie! Jedyne, co wam zagraża pośród drzew i trawy, to kleszcze. Pamiętaj o skutecznym preparacie, który je odstraszy.

Wypad w góry również gwarantuje wam wiele zabawy. Spacerując po górzystych terenach wzmocnicie swoją wytrzymałość i kondycję, zapewniając sobie przy tym dużo wspaniałych widoków. Taka wyprawa wymaga większego przygotowania. Obowiązkowo weź karmę i wodę dla pasa. Zamiast smyczy wybierz szelki, które zapewniają większą wygodę i bezpieczeństwo.

Jeśli chcesz wyjechać na weekend lub kilka dni, to szukaj pensjonatów i schronisk, w których psy są mile widziane. Na wyszukiwarkach noclegów można zaznaczyć opcję, że potrzebujesz miejsca, w którym zwierzęta domowe są akceptowane. Istnieją też osobne wyszukiwarki, polecające tylko miejsca przyjazne psom.

Udanego wyjazdu! Więcej akcesoriów dla psów znajdziesz na Militaria.pl.

Przeczytaj, gdzie można wędrować z psem

Napisz coś...