Skip to main content

Katastroficzne scenariusze zakładały różne apokaliptyczne wydarzenia – klęski żywiołowe, brak wody, brak prądu (lub obu), ataki terrorystyczne. Jednak sytuacja nadzwyczajna, jaką jest epidemia lub pandemia, jest z dużym prawdopodobieństwem pierwszą możliwą katastrofą, którą odczujemy. Sprawdź, jak się przygotować do kwarantanny domowej!

Epidemia koronawirusa

Epidemia wirusa 2019-nCoV (SARS-CoV-2) ma swoje ognisko w Chinach, skąd zaczyna się rozprzestrzeniać na resztę świata. Pierwsze przypadki w zachorowań w Europie wykryto w drugiej połowie stycznia 2020 we Francji. W ciągu ostatnich kilku dni zaobserwowano wzrost zachorowań we Włoszech – obecnie potwierdzono ponad 450 przypadków choroby i 12 zgonów (dane z 27.02.2020). Teraz wiele zależy od powziętych środków zapobiegawczych, aby koronawirus nie rozprzestrzeniał się dalej.

Ogniska zachorowań, liczbę zarażonych, zmarłych oraz wyleczonych osób można obserwować na stale aktualizowanej mapie, tworzonej przez naukowców z instytutu Center for Systems Science and Engineering (CSSE), jednostki związanej z Johns Hopkins University w Baltimore. Mapę możesz obejrzeć tutaj.

Wirus 2019-nCoV, dlaczego jest groźny i jak go rozpoznać

Wirus nazwany początkowo 2019-nCoV to wirus RNA, należący do rodziny koronawirusów. Jest to siódmy znany gatunek z tej rodziny wirusów powodujący zakażenia u ludzi; z tej samej rodziny pochodzi wirus SARS. Po zbadaniu i zakwalifikowaniu nowego wirusa, zmieniono jego nazwę na SARS-CoV-2.

Wirus SARS-CoV-2 przenosi się na ludzi z innych ludzi i zwierząt. Rozprzestrzenia się drogą kropelkową, to znaczy, że niebezpieczne jest przebywanie w towarzystwie osoby zarażonej i narażenie na kontakt z jej płynami ustrojowymi. Najbardziej narażone na zarażenie są osoby starsze i z obniżoną odpornością.

Objawami choroby COVID-19 są wysoka gorączka, kaszel, katar, duszności, bóle mięśniowe. Objawy przypominają grypę. Okres wylęgania choroby to około 14 dni, ale objawy mogą się pojawić wcześniej, po 5-6 dniach. Dlatego mówi się, że dane, którymi dysponujemy aktualnie na temat liczby osób zakażonych, są tak naprawdę danymi z zeszłego tygodnia.

Koronawirus przypomina objawami grypę, która na naszym obszarze powoduje więcej zachorowań, a także zgonów z powodów powikłań (tutaj można sprawdzić dane na temat zachorowań na grypę). Jednak grypa to znany wróg – mamy opracowane metody leczenia, skuteczne leki oraz szczepionki. Na chorobę COVID-19 jeszcze nie mamy szczepionki i jest ona leczona jedynie objawowo.

Maska higieniczna Dragon Basic One Size

Sprawdź

Filtr do wody Sawyer Mini Camo

Sprawdź

Filtr do wody Sawyer Point One Micro Squeeze

Sprawdź

Środki zapobiegawcze

Aby ograniczyć rozprzestrzenianie się choroby, we Włoszech są wdrażane różne środki zapobiegawcze. Osoby chore i z podejrzeniem choroby są odizolowywane. Kwarantanną objęte są całe gminy. Odwołuje się imprezy masowe, zawiesza zajęcia na uczelniach, zamyka szkoły, odwołuje zaplanowane wycieczki szkolne.

Osoby wyjeżdżające z Włoch są poddawane badaniom po przyjeździe do swoich krajów. Odwoływane są loty do i z Włoch. Główny Inspektor Sanitarny nie zaleca podróżowania do 9 krajów: Chin, Korei Południowej, Włoch (w szczególności do regionu Lombardia, Wenecja Euganejska, Piemont, Emilia Romania, Lacjum), Iranu, Japonii, Tajlandii, Wietnamu, Singapuru i Tajwanu.

Profilaktyczne środki ostrożności

Aby uniknąć zakażenia i rozprzestrzeniania się wirusa, powinno się zachować profilaktyczne środki ostrożności. Po pierwsze – unikamy dużych skupisk ludzkich. Po drugie – stosujemy maski ochronne. Po trzecie – kiedy nie możemy uniknąć kontaktu z inną osobą, starajmy się zachować od niej odległość około jednego metra.

Noszenie masek higienicznych zmniejsza ryzyko zachorowania. Maski ochronne na twarz chronią nos i usta przed kontaktem z płynami ustrojowymi osób zarażonych. Należy przestrzegać zaleceń producenta dotyczących czasu skutecznego działania maski czy filtra, a także przestrzegać regularnej wymiany filtrów.

Ręce należy myć dokładnie, tak jak robi to personel medyczny. Należy używać do tego mydła i środka dezynfekującego na bazie alkoholu. Do zaleceń należy też unikanie dotykania nosa, oczu i ust nieumytymi rękami. Bardzo istotne jest zakrywanie nosa i ust chusteczką higieniczną podczas kichania i kasłania.

Domowa kwarantanna prewencyjna – jak się przygotować?

A teraz wyobraź sobie, że zostaje ogłoszona prewencyjna kwarantanna. Zaleca się nieopuszczanie domów, jeśli nie jest to konieczne. Takie środki ostrożności wprowadzono w Wuhan. Czy jesteś na to gotowy?

Kwarantanna domowa polega na pozostaniu w domu przez 14 dni i ograniczeniu do minimum kontaktów z innymi osobami. Nie przyjmujemy gości, nie chodzimy na spacery, ani na zakupy. Mieszkanie należy często wietrzyć.

Należy zwrócić uwagę na zachowanie higieny – często myć i dezynfekować ręce. Najlepiej codziennie myć i dezynfekować blaty, deskę toaletową, krany oraz klamki. Powinno się to robić w jednorazowych rękawiczkach, traktując je zgodnie z przeznaczeniem, czyli wyrzucając po użyciu.

Żywność liofilizowana LYO Food Zupa krem z grzybów leśnych 370 g

Sprawdź

Żywność liofilizowana LYO Food Jajecznica meksykańska 270 g

Sprawdź

Suszona wołowina Jack Links Biltong Original 70 g

Sprawdź

Co powinieneś mieć w domu

Woda. Prawdopodobnie wody w kranach nie zabraknie, ale mimo wszystko warto mieć przygotowanych kilka baniaków na wszelki wypadek. Zamiast targać zgrzewki butelkowanej wody do picia, zaopatrz się w filtr i korzystaj z kranówki. Dzięki temu nie będziesz musiał robić dużego zapasu wody pitnej i wyeliminujesz problem plastikowych śmieci, filtrowana woda jest też tańsza od butelkowanej.

Jedzenie. Zapas długo niepsującego się jedzenia jest istotny. Zapasy na dwa tygodnie będą się różnić objętościowo i jakościowo w zależności od ilości i wieku domowników. Jedna zdrowa osoba nie potrzebuje tak dużo jedzenia, może też kilka dni spożywać rzeczy awaryjne (mmm zupki chińskie!), ale kilkuosobowa rodzina, w której są dzieci lub/i osoby starsze, wymaga więcej zaopatrzenia i bardziej zrównoważonego żywienia.

Najprostszym rozwiązaniem jest zakupienie mrożonych produktów (zakładamy, że prądu nie zabraknie), suchych produktów, takich jak kasza, ryż, makaron, oraz jedzenie w puszkach i słoikach, dania instant, liofilizaty. Można opierając się na tym zaplanować pełnowartościowe posiłki. Jeśli obawiamy się braku prądu czy gazu, to możemy zaopatrzyć się w kuchenkę turystyczną.

Leki. Nie chodzi tylko o leki przeciwbólowe i inne dostępne bez recepty, na popularne przypadłości, na przykład na biegunkę. Zapas leków jest istotny dla osób chorych na choroby przewlekłe, przyjmujących leki regularnie. Dotyczy to osób starszych (leki stabilizujące ciśnienie), a także cukrzyków, astmatyków, zażywających leki psychotropowe, antydepresanty.

Środki higieniczne. Głupio byłoby się narażać, bo skończyła się pasta do zębów. Zrób zapas kosmetyków, środków higienicznych, środków czystości. Nie zapomnij o papierze toaletowym.

Latarka, baterie, naładowane powerbanki. W razie przerwy w dostawie prądu lepiej być przygotowanym.

Bądź przygotowany – nie panikuj!

Choroba prawdopodobnie będzie się rozszerzać na kolejne kraje i będą zaostrzane środki ostrożności. Dlatego kwarantanna domowa, czy przymusowa praca zdalna jest realnym scenariuszem. W związku z tym lepiej być przygotowanym zawczasu, nie poddając się panice, wykupowaniu całych sklepów i tym podobnym zachowaniom.

Preparing na ostatnią chwilę

Napisz coś...