Skip to main content

Zmieniający się z roku na rok klimat sprawia, że w naszym kraju pojawiają się zagrożenia, jakie kiedyś były nie do pomyślenia. Zarówno wpływ człowieka na pogodę, jak i naturalne cykle i procesy powodują, że w naszym regionie pojawiają się coraz silniejsze wiatry, silne opady, a także niebezpieczne i trudne do przewidzenia przez meteorologów burze. Ale nasze podwórko to nie jedyna okazja do spotkania się z niebezpiecznym huraganem. Są na świecie miejsca, gdzie pogoda jest dużo bardziej niszczycielska i nieprzewidywalna. O zagrożeniach wynikających z sił natury, a także jak się przed nimi ochronić, dowiesz się z tego artykułu. 

Czym jest huragan? 

Huragan to przede wszystkim bardzo silny wiatr, połączony z opadami, związany z układami niskiego ciśnienia i powstający nad ciepłymi wodami. Jego średnia prędkość osiąga powyżej 33 m/s, czyli 12 stopni w skali Beauforta. Przyjęło się więc potocznie nazywać tak wszystkie bardzo silne porywy wiatru. Huragan jednak to regionalna nazwa dla cyklonów tropikalnych powstających nad Atlantykiem. Możesz się z nimi spotkać podczas podróży i warto być na nie przygotowanym.  

Podobnie jak warto być przygotowanym na ulewne burze z porywistym wiatrem. Pamiętajmy jednak, że w Polsce huragany nie występują. Nazywamy tak potocznie orkany, czyli huragany atlantyckie, które docierają do Europy. W ostatnich latach dochodziło w naszym kraju do wielu anomalii pogodowych, a silne podmuchy potrafią przewracać trakcje wysokiego napięcia i wyrywać z korzeniami nawet stare i duże drzewa. Coraz częściej otrzymujemy na nasze komórki alerty RCB, co jednoznacznie wskazuje na zwiększające się ryzyko wystąpienia niepożądanych zjawisk atmosferycznych. Co zatem warto wiedzieć, aby zminimalizować zagrożenie? 

Jak się przygotować? 

Gdy wichura się zbliża lub już uderza, należy w miarę możliwości odłączyć wodę, prąd i gaz. To, w jakim stopniu będziesz stanie odciąć dostęp, będzie zależeć w dużej mierze od rodzaju budynku mieszkalnego. Upewnij się już teraz, gdzie ukryte są wszystkie zawory oraz bezpieczniki, ponieważ przyspieszy to każdą ewentualną konieczność ewakuacji. 

Domek jednorodzinny – odcinanie gazu i wody przeprowadzaj bez względu na to, czy domek jest drewniany, czy murowany. Silny wiatr z łatwością może zerwać dach i uszkodzić instalację elektryczną i wodno-kanalizacyjną. Jeśli korzystasz z butli z gazem, zakręć zawór i odepnij ją od urządzenia (np. kuchenki gazowej). Możesz ją wynieść do pomieszczenia gospodarczego lub schować do piwnicy. W przypadku, gdy masz do domu poprowadzoną sieć instalacji gazowej, zamknij kurek główny. Podobnie postępuj z wodą – najlepiej zamknąć zawór główny i otworzyć krany, by zleciała woda z rur. 

Budynek wielomieszkaniowy – całkowite odcięcie wody i gazu do mieszkania w tym przypadku będzie prawdopodobnie niemożliwe. Możesz natomiast zamknąć zawory gazu i wody, które masz w mieszkaniu. W zależności od rozwiązania kwestii wodno-kanalizacyjnych w mieszkaniu, możesz mieć jeden zawór główny lub kilka – osobno dla łazienki i kuchni oraz wody zimnej i gorącej. Wyłącz również wszystkie bezpieczniki w skrzynce. 

 

Zawsze pamiętaj również o odcięciu instalacji elektrycznej oraz odłączeniu wszystkich urządzeń elektrycznych z gniazdka. W przypadku zerwania linii energetycznych może dojść do zwarcia i w efekcie do pożaru. Upewnij się, że masz w mieszkaniu gaśnicę i dbaj o jej regularne przeglądy. 

Dobrze zadbać także o komunikację awaryjną, gdy padną linie telefoniczne, a telefon pokaże brak zasięgu sieci GSM. Do tego celu polecamy zaopatrzyć się w radiotelefon. Tego typu urządzenia znajdziesz w sklepie internetowym Militaria.pl. Możesz wybierać wśród urządzeń takich marek jak Baofeng czy Midland. Oprócz radiotelefonu polecamy wyposażyć się także w zasilany bateriami lub akumulatorami radioodbiornik, służący do nasłuchiwania komunikatów o sytuacji w Twoim regionie. 

Dodatkowo każdy członek rodziny powinien znać numery telefonów na pogotowie, policję, straż pożarną oraz pogotowie gazowe czy energetyczne. Szybki kontakt pozwoli uzyskać pomoc w odpowiednim czasie. Gdy słyszysz zbliżającą się wichurę lub gdy otrzymasz komunikat o zbliżającym się zagrożeniu, nie zapomnij zamknąć drzwi i okien, a także zabrać z parapetów i balkonów luźnych przedmiotów, w tym doniczek. Miej przygotowany odpowiednio wyposażony plecak ucieczkowy, gdyby konieczna okazała się ewakuacja. Nie zapomnij także o sprawdzonej latarce i zapasie akumulatorów. Samochód zaparkuj z daleka od słupów, drzew, reklam wielkopowierzchniowych i wiat śmietnikowych. Z domu zabierz ważne dokumenty. Na koniec rada, o której część osób zapomina. Ubezpiecz swoje mieszkanie od tego typu zdarzeń. 

Jak przetrwać huragan? 

Zapewne teraz zastanawiasz się, co robić, gdy uderzy huragan, a Ty jesteś na zewnątrz i nie masz możliwości schować się w stosunkowo bezpiecznej piwnicy swojego domu. W trakcie burzy unikaj samotnych drzew, słupów oraz znaków drogowych, sygnalizacji świetlnej i wysokich miejsc. Gdy opady deszczu są znaczne, uważaj także na miejsca położone nisko, gdyż zostaną zalane w pierwszej kolejności. Staraj się nie używać elektroniki i telefonu komórkowego, gdy w okolicy uderzają pioruny. Gdy wichura zastanie Cię w pojeździe, zatrzymaj się w bezpiecznym miejscu i nie dotykaj metalowych elementów nadwozia. W aucie nic Ci nie grozi, jeżeli nie zaparkowałeś go akurat pod drzewem. Tworzy on klatkę Faradaya, odprowadzając elektryczność z pioruna do gruntu. Niebezpieczne mogą okazać się rozpędzone siłą wiatru odłamki, elementy budynków czy pozostałe znajdujące się w otoczeniu przedmioty. Uważaj na nie i rozglądaj się. Wyposaż się zawczasu w odzież przeciwdeszczową lub ponczo, aby uniknąć przemoczenia. Polecamy także stosowanie odpowiedniej impregnacji do odzieży. 

Co zrobić, gdy huragan minie? 

Przede wszystkim zadbaj o siebie i swoją rodzinę. Sprawdź, czy nic się nie stało Tobie, a także bliskim Ci osobom. W opatrywaniu ran pomoże dobrze wyposażona apteczka. Noś ją ze sobą w plecaku i nie zapomnij umieścić w samochodzie. Sprawdź, czy pozostałym osobom w Twojej okolicy nie trzeba udzielić pomocy. W razie konieczności wezwij odpowiednią pomoc w postaci pogotowia czy straży pożarnej. W razie uszkodzenia Twojego domu, sprawdź dokładnie i z zachowaniem szczególnej ostrożności instalację elektryczną i wodno-kanalizacyjną. Unikaj leżących na ziemi zerwanych przewodów, gdyż mogą być pod napięciem. Zwracaj także uwagę na wodę i jej głębokość. Często ulewnym burzom towarzyszą powodzie i podtopienia. Nie usuwaj samodzielnie drzew i gałęzi, leżących na trakcji elektrycznej. Zachowaj rozwagę podczas działania, nie daj się ponieść emocjom ani panice. Pamiętaj także, że dobry ratownik to żywy ratownik, dlatego nie staraj się udzielać pomocy w strefie zagrożenia wybuchem lub w razie wystąpienia ryzyka porażenia prądem. Zamiast tego wezwij odpowiednie służby. Mamy nadzieję, że stosując się do powyższych zaleceń, zarówno Ty, jak i Twoja rodzina bez problemu poradzicie sobie w razie wystąpienia huraganu. 

Napisz coś...