Skip to main content

W pierwszej części poradnika lornetkowego Bartek opowiedział o rozmaitych parametrach istotnych przy zakupie tego urządzenia. Z drugiej części dowiesz się, jaki model będzie najlepszy dla Ciebie!

Przy okazji warto przypomnieć pojęcia, o których była mowa w pierwszym odcinku poradnika. Kupując lornetkę zwracaj uwagę na te parametry.

Powiększenie lornetki

Na lornetce znajdziesz oznaczenie składające się z dwóch liczb oddzielonych znakiem x. Pierwsza z nich oznacza jakie powiększenie oferuje dany model. Na przykład 10 – ta lornetka powiększy obraz dziesięciokrotnie. Jeśli na oznaczeniu jest umieszczony przedział, na przykład 10-20, oznacza to, że lornetka ma zmienne powiększenie.

Średnica obiektywu

Druga liczba po znaku x wyraża średnicę obiektywu opisaną w milimetrach. Im większa średnica, tym jaśniejszy jest obraz.

Źrenica wyjściowa / Exit pupil

Ten parametr jest istotny, jeśli chcesz dobrać lornetkę do obserwacji wieczornych i nocnych. Źrenica wyjściowa to średnica plamki światła padającej na oko obserwatora po przejściu przez układ optyczny lornetki. Co to oznacza? Ma to związek ze średnicą źrenicy ludzkiego oka w ciemności, gdzie wynosi ona około 7-8 milimetrów. Aby lornetka nadawała się do użytku wieczorami oraz w nocy, wielkość źrenicy wyjściowej musi się pokrywać ze średnicą naszej źrenicy.

Lornetka Bushnell Engage X 10×42

Sprawdź

Lornetka Hawke Frontier ED X 10×42 Grey

Sprawdź

Lornetka Bushnell Marine 7×50 Porro

Sprawdź

Odstęp źrenicy wyjściowej / Eye relief

Jest to odległość między skrajną soczewką okularu instrumentu optycznego a punktem, w którym formuje się źrenica wyjściowa. Można też powiedzieć, że jest to maksymalna odległość oka od soczewki okularu, z jakiej wciąż będziemy mieć dostęp do całego pola widzenia. Duży odstęp źrenicy wyjściowej (minimum 17 milimetrów) pozwala na korzystanie z lornetki w okularach korekcyjnych.

Pole widzenia

Wielkość obszaru, jaki można obserwować przez lornetkę. Pole widzenia jest podawane jest najczęściej w odległości na tysiąc metrów lub jardów.

Minimalna odległość ostrzenia / Close focus

Parametr określający z jakiej najmniejszej odległości obiektyw jest w stanie ustawić ostrość.

Układ pryzmatów

W lornetkach spotykamy dwa rodzaje układów pryzmatów – porro oraz roof (dachowy). W skrócie lornetki w układzie dachowym posiadają obiektywy i okulary w jednej linii, przez co całe urządzenie może mieć mniejsze wymiary. Lornetki z układem typu porro wykorzystują zjawisko całkowitego odbicia wewnętrznego – odbicie światła wynika tylko i wyłącznie z odpowiedniego nachylenia ścian względem wiązki światła. Lornetki porro oferują dokładniejszy i jaśniejszy obraz, ale są dużo większe od urządzeń typu roof.

Lornetka wojskowa Blackfire Magna Zoom 10-30×50

Sprawdź

Lornetka wojskowa Blackfire 10×50 (BF-1050)

Sprawdź

Akcesoria Stil Crin do czyszczenia optyki

Sprawdź

Rodzaje powłok antyrefleksyjnych

Powłoki antyrefleksyjne ograniczają straty światła, umieszcza się je na niektórych lub wszystkich granicach powietrze-szkło. Coated to pojedyncza lub podwójna warstwa, przy której straty światła wynoszą około 30%. Dzięki pojedynczej lub podwójnej warstwie Fully Coated straty światła sięgają 15-20%. Lornetka pokryta Multi Coated ogranicza straty światła do kilkunastu procent, a Fully Multi Coated nawet do 5%.

Jeśli macie jakieś pytania dotyczące doboru lornetki – pytajcie w komentarzach na blogu lub pod filmami na YouTube. Postaramy się odpowiedzieć szybko i wyczerpująco!

Napisz coś...