Nie ma nic wspanialszego od leżenia pod gwiazdami w kokonie z nowego, pachnącego śpiwora. Nic oprócz złachanego, wymiętego, woniejącego mokrym psem starego śpiwora. Taki wygląd i zapach świadczy o tobie, że jesteś starym wyjadaczem na wszystkich wyprawach, festiwalach i rajdach. Jeśli chcesz zadbać o swoją reputację, postępuj według poniższych kroków.

 1. Poza sezonem przechowuj śpiwór w jakimś ciemnym, wilgotnym miejscu. Idealnie nada się piwnica, garaż czy strych. Nie rozkładaj śpiwora po przyjeździe, rzuć go od razu w kąt między słoiki z przetworami a stare opony.
 2. Jeśli zależy ci na zapachu mokrego psa, to potrzebny będzie pies – możesz wykorzystać swojego lub pożyczyć. Zabierz go na długi spacer nad wodą, a potem rozłóż się na śpiworze na brzegu i czekaj, aż pies przyjdzie do ciebie po kąpieli. Wracając do domu możesz rozłożyć śpiwór na tylnej kanapie, żeby pies nie podbrudził i nie pomoczył tapicerki.
 3. Po pierwszym wyjeździe (właściwie po kolejnych też), na którym pogoda była deszczowa, nie pierz śpiwora i postępuj zgodnie z punktem 1.
  Śpiwór Coleman Frisco (mumia) Śpiwór Fjord Nansen Drammen MID 1040g lewy Śpiwór Coleman Salida
  Śpiwór Coleman Frisco (mumia)Zobacz Śpiwór Fjord Nansen Drammen MID 1040g lewyZobacz Śpiwór Coleman SalidaZobacz
 4. Kiedy zapinasz lub rozpinasz zamek, rób to krótkimi, szarpiącymi ruchami.
 5. Jedz posiłki w śpiworze. Tak jest przyjemniej, poza tym ułatwia szybsze sezonowanie. Do tego zawsze możesz sobie zostawić jakieś resztki na później.
 6. Po terenie campingu chodź wszędzie w śpiworze. Śpiwór jest miękki, przytulny, wyglądasz w nim swojsko i sympatycznie. Po kilku spacerach spód powinien się pokryć szlachetną, czarną patyną.
 7. Nie zabrałeś niczego do wycierania naczyń turystycznych? Bzdura, przecież masz ze sobą dobrze absorbujący materiał o dużej powierzchni. Wytrzyj menażkę, manierkę i sporka śpiworem. Możesz go wykorzystać także jako serwetkę do wytarcia ust po posiłku.
 8. Wieczorem leż na plaży, na trawie i koło ogniska w śpiworze. Nie otrzepuj go potem, niech piach dobrze wejdzie we wszystkie zakamarki i w zamek.
 9. Przed snem nie zapomnij o przekąsce. Podjadaj wafelki, chrupkie pieczywo i chipsy leżąc już w śpiworze. Okruszki świetnie mieszają się z piaskiem.
  Śpiwór Coleman Śpiwór modułowy Mil-Tec – US ARMY Śpiwór Coleman Biker
  Śpiwór ColemanZobacz Śpiwór modułowy Mil-Tec - US ARMYZobacz Śpiwór Coleman BikerZobacz
 10. Jeśli w nocy musisz siusiu, to idź się załatwić ubrany w śpiwór. Nie ma nic gorszego od wyjścia z ciepłego śpiworka na zimno.
 11. Kiedy zauważysz jakieś dziury i przetarcia – nie zszywaj ich. Tylko jeśli to konieczne naklej łatę używając szybko schnącego kleju.