Skip to main content

Gaz pieprzowy to silnie drażniąca substancja, stosowana do obezwładniania osób. Jeśli z jakiegoś powodu ktoś rozpylił go w Twoją stronę – przeczytaj, jak zneutralizować działanie gazu pieprzowego. Pierwsza pomoc po kontakcie z gazem pieprzowym. 

Jak działa gaz pieprzowy? 

Drażniące działanie gazu pieprzowego odczuwa się na skórze, śluzówkach, oczach i w układzie oddechowym. Te wszystkie obszary ciała są narażone na drażniące działanie kapsaicynyKiedy spryskasz napastnika gazem pieprzowym, reakcja organizmu jest natychmiastowa. Oczy zamykają się automatycznie, powodując chwilową ślepotę, a osoba opryskana, która nie widzi, często panikuje. Błony śluzowe jamy ustnej, nosa, oczu i dróg oddechowych reagują obronnie na oparzenia, powodując łzy, katar, ślinę i kaszel, gdy podrażnione komórki dróg oddechowych i płuc próbują pozbyć się substancji chemicznej.  

Opryskana osoba może próbować przetrzeć oczy, ale pocieranie sprayu pieprzowego rozprowadza go i może pogorszyć pieczenie, gdy dalej wnika w skórę. Oprócz podrażnienia twarzy, gaz pieprzowy wywołuje takie samo uczucie pieczenia, jakie odczuwasz, gdy zjesz ostrą paprykę. Rani wszystko, czego dotknie, a jednak cię nie zabije, ani nawet nie okaleczy.  

W przeciwieństwie do gazu łzawiącego, który dość szybko się ulatnia i można go (do pewnego stopnia) zmyć, główny składnik gazu pieprzowego zostaje na powierzchniach, powodując poważny dyskomfort przez ponad pół godziny po ekspozycji, a nawet po próbach zmywania. Kapsaicyna wytwarza pieczenie i drobne podrażnienia nerwów, faktycznie redukując inne sygnały wysyłane z nerwów do mózgu. Efekt działania gazu pieprzowego jest najmocniejszy przez pierwsze 30 minut i utrzymuje się do kilku godzin.

Dostałem gazem pieprzowym – co robić? 

Jeśli dostałeś lub dostałaś gazem pieprzowym, to:  

Nie dotykaj skóry/obszaru pokrytego gazem! 

Poproś inną osobę o pomoc, ponieważ samodzielnie możesz roznieść gaz w inne miejsca. Jeśli masz przy sobie rękawiczki jednorazowe, to mogą się teraz przydać. 

Nie trzyj oczu! 

Pocierając oczy sprawisz, że będzie jeszcze gorzej. Jeśli nosisz soczewki, to musisz je wyjąć, najlepiej z pomocą innej osoby.  

Często mrugaj i stań twarzą do wiatru! 

Ustawienie się twarzą do wiatru pomoże pozbyć się chmury gazu. Częste mruganie oczyszcza oczy.  

Umyj oczy i skórę! 

Do pozbycia się gazu z oczu możesz wykorzystać sól fizjologiczną. Jeśli jej nie masz, przemyj twarz i oczy czysta wodą. Gaz pieprzowy ze skóry możesz zmyć wodą z mydłem. Używaj zimnej wody – ciepła może wzmóc uczucie pieczenia. Pomocne może być także mleko, a na pieczenie skóry może pomóc okład z jogurtu naturalnego. 

Użyj chusteczki neutralizującej! 

Chusteczka neutralizująca, inaczej nazywana chusteczką dekontaminacyjną, to profesjonalny środek do zmywania gazu pieprzowego z oczu i skóry. Dostępny jest także płyn czyszcząco-kojący o takim samym działaniu. Łagodzą one uczucie pieczenia, ułatwiają pozbycie się gazu pieprzowego z oczu i twarzy. 

Nie smaruj skóry kremami i balsamami! 

Nie nakładaj nic na skórę podrażnioną gazem pieprzowym. 

Czytaj dalej! Dalsza część artykułu znajduje się pod propozycjami produktów

jak zneutralizować gaz pieprzowy

Chusteczka neutralizująca gaz pieprzowy Gas Relief

Sprawdź
płyn neutralizujący działanie gazu pieprzowego

Spray neutralizujący gaz pieprzowy HPE 100 ml

Sprawdź
walentynki, bezpieczeństwo, prezent, gaz pieprzowy

Gaz pieprzowy Sabre Red o wyglądzie szminki

Sprawdź

Jak zneutralizować działanie gazu pieprzowego? 

Najlepszym antidotum na gaz pieprzowy jest chusteczka dekontaminacyjna. Ten środek został specjalnie opracowany w tym celu. Chusteczka czyszcząco-kojąca Gas Relief łagodzi uczucie pieczenia, przywraca zdolność widzenia oczu porażonych działaniem gazów. Jest w wygodnym opakowaniu – mała saszetka zmieści się do kieszeni.  

Płyn czyszcząco-kojący HPE to drugi środek neutralizujący działanie gazu pieprzowego. Oczyszcza i neutralizuje działanie gazów pieprzowych OC, gazów łzawiących CS i CN oraz innych drażniących środków chemicznych. Łagodzi uczucie pieczenia i przynosi natychmiastową ulgę. Forma sprayu jest wygodna w użyciu. 

Nie wrzucaj do pralki ubrań ubrudzonych gazem pieprzowym. Upierz je najpierw ręcznie w misce z dużą ilością detergentu zmywającego tłuszcz (czyli na przykład płynu do mycia naczyń). Rób to w rękawiczkach.  

Napisz coś...