Skip to main content

We współczesnym świecie nie zawsze zdajemy sobie sprawę, jak ważną rolę odgrywa komunikacja awaryjna. Otoczeni przez najnowocześniejszą technologię zapominamy o wielu podstawowych aspektach, takich jak papierowa lista kontaktów czy alternatywne drogi powrotu do domu. Kto z nas, w dobie smartfonów, ma zapisane najważniejsze kontakty na papierze i trzyma je w bezpiecznym miejscu? Korzystamy na co dzień ze wbudowanej w telefon książki kontaktów, zapominając numerów telefonu do najbliższych nam osób. Wracamy do domu najprostszą drogą, często unikając korków i odpalając nawigację w aucie. Wystarczy jedna poważna awaria internetu, sieci komórkowej lub dłuższy brak prądu, abyśmy stracili kontakt z bliskimi osobami. Z tego artykułu dowiesz się, jak zapobiegać takim sytuacjom i być przygotowanym na tego typu zdarzenia losowe. 

Podstawowe źródła komunikacji awaryjnej

Podstawowym i najważniejszym źródłem komunikacji na co dzień jest smartfon podłączony do internetu. Gdy internet przestanie działać, nadal możemy dzięki niemu zadzwonić do rodziny. W trybie oszczędzania energii rzadko działa on dłużej niż 2-3 doby. Przy awarii prądu trwającej dłużej niż dzień, warto wyposażyć się w powerbank, dzięki któremu przedłużymy ten czas do ok. tygodnia, przy pojemnych urządzeniach. Dobrym wyborem są powerbanki Xtorm Rugged 20000 mAh 30W, Ledlenser Flex 10 i Ledlenser Flex 7. Ciekawym pomysłem jest wyposażyć się w podstawowy telefon awaryjny, który na baterii w czasie czuwania może działać dużo dłużej niż nowoczesny smartfon. Pamiętaj tylko o regularnym sprawdzaniu poziomu naładowania akumulatora. Warto mieć także przygotowaną listę najważniejszych kontaktów fizycznie na kartce papieru lub w notesie. Taką listę zalaminuj i noś ze sobą wszędzie, na przykład w portfelu. Przyda się w razie awarii lub zgubienia telefonu, na przykład gdy będziesz musieć zadzwonić do kogoś bliskiego z pożyczonego urządzenia. 

Komunikacja awaryjna

Radiotelefon Baofeng C3 PMR – 2 szt.

SPRAWDŹ
Jak cywil może przygotować się na konflikt zbrojny?

Stacja zasilająca EcoFlow River Mini 210Wh

SPRAWDŹ
Komunikacja awaryjna

Radio ręczne Midland Alan-42 DS

SPRAWDŹ

Co w przypadku, gdy padnie sieć komórkowa? Wtedy jesteśmy zdani na alternatywne rodzaje komunikacji. Gdy wystąpi dłuższy brak zasięgu, wtedy zaczynają się prawdziwe problemy. Warto z bliskimi mieć umówioną na taką ewentualność skrytkę, w której będziecie się wymieniać wiadomościami. Informacje, takie jak miejsce ewakuacji warto zaszyfrować w tylko wam znany sposób, aby nie dowiedziały się o tym osoby postronne. Do tego warto zaopatrzyć się w dostępne na rynku urządzenia do komunikacji, takie jak CB radio. Radio ręczne Midland Alan-42 DS od Militaria.pl sprawdzi się w terenie, gdy poruszasz się pieszo, samochodem lub rowerem. Możesz komunikować się dzięki niemu także z CB radiem samochodowym, mając kontakt z pozostałymi kierowcami. Jeżeli Twój scenariusz zakłada jednak poruszanie się z daleka od dróg, polecamy wybór radiotelefonów, takich jak Baofeng UV-5R HTQ 5W. Oprócz podstawowej funkcji, czyli porozumiewania się z rodziną i przyjaciółmi w razie sytuacji awaryjnej, mają często wbudowane radio FM, dzięki któremu usłyszysz komunikaty o obecnej sytuacji w regionie. Nierzadko wyposażone są także w dodatkowe gadżety jak latarka. Podobnie jak w przypadku wszystkich urządzeń na sytuacje awaryjne, dokup koniecznie dodatkowe akumulatory do takiego radia i dbaj o ich poziom naładowania. 

Komunikacja awaryjna jednokierunkowa, czyli zbieranie informacji 

Dostęp do informacji o tym, co się aktualnie dzieje jest kluczowy. Odebranie komunikatu o awarii prądu, konflikcie zbrojnym czy kataklizmie przed innymi, pozwoli wdrożyć w życie plan ewakuacji lub podjąć decyzję o pozostaniu w domu. Warto w tym miejscu podkreślić, że do przebywania w domu przez kilka tygodni potrzebujesz zapasów wody oraz jedzenia dla siebie oraz pozostałych członków rodziny. Komunikaty o zagrożeniach są podawane drogą internetową, radiową oraz przez telewizję. Gdy usłyszysz wyjące syreny, jest za późno na działanie. Dlatego tak ważny jest dostęp do informacji. Wczesne odebranie komunikatu o zagrożeniu da Ci przewagę i czas na przemyślenie sytuacji. Do tego celu przyda się radio alarmowe Midland ER200 AM/FM, które ma także funkcje latarki i powerbanku. Możesz wybrać urządzenia na korbkę, akumulatory lub ładowane solarnie, a nierzadko połączenie tych cech.

Do odsłuchiwania komunikatów może Ci również służyć radio w samochodzie, ale na nic się to nie zda, jeśli utkniesz w korku z innymi osobami próbującymi się wydostać. Dlatego najlepiej mieć przenośne radio, z którego dowiesz się o ewentualnym zagrożeniu i zaplanujesz plan ewakuacji tak, by omijać drogi z dużym natężeniem ruchu. Radio w samochodzie może się przydać do gromadzenia informacji już z bezpiecznego miejsca.

powerbank solarny

Powerbank solarny Xtorm 10000 mAh 20W

SPRAWDŹ
Komunikacja awaryjna

Radiotelefon Baofeng C3 PMR

SPRAWDŹ
Jak cywil może przygotować się na konflikt zbrojny?

Powerbank Ledlenser Flex 7

SPRAWDŹ

Przygotowanie praktyczne i możliwe zagrożenia 

Pamiętaj, że aby w sytuacji stresowej umieć się posługiwać sprawnie radiem, musisz opanować emocje i postępować zgodnie z wcześniej ustalonym scenariuszem. Aby wszystko się udało, warto włączyć rodzinę w przygotowania. Dzieci z pewnością potraktują krótkofalarstwo jako świetną zabawę. Do tego typu gier w terenie warto włączyć naukę posługiwania się kompasem i fizyczną mapą. Trzeba także ustalić bezpieczne miejsce zbiórki z innymi członkami rodziny.  

Poznaj swój sprzęt. Przeczytaj instrukcje. Używaj go raz na jakiś czas, sprawdzając poziom naładowania akumulatorów i przetestuj najważniejsze funkcje. Poznaj zasięg, naucz się sprawnie przełączać kanały. Ustalcie z rodziną i przyjaciółmi kanał wywoławczy i zapiszcie go. W nerwach ludzie zapominają numeru telefonu na pogotowie ratunkowe, nie mówiąc już o numerach telefonu do przyjaciół. Pamiętaj, żeby mieć zawsze zapisane najważniejsze wytyczne i kontakty. 

Mieszkając w małej miejscowości, nie jest trudno o zerwanie trakcji przez wiatr. Powodzie w naszym klimacie zdarzały się i pewnie jeszcze nie raz wystąpią. Sytuacja polityczna także nie gwarantuje stuprocentowego bezpieczeństwa granic. W wielu sytuacjach będziesz zmuszony podjąć szybką decyzję, a wtedy warto taką decyzję szybko przekazać rodzinie i najbliższym. Dlatego tak ważne jest ustalenie scenariusza postępowania. Podobnie w mieście, gdzie duża ilość mieszkańców może być dotknięta zbiorową paniką, a ulice się zakorkują, gdy ludzie zaczną opuszczać zagrożone terytorium. Dlatego właśnie odpowiednia komunikacja, wiedza i trening pozwalają przetrwać trudne chwile. Bardzo ważne jest zachowanie zimnej krwi, ponieważ w panice podejmuje się zazwyczaj gorsze decyzje. 

W przypadku dłuższego braku prądu warto zakupić dobrej jakości agregat prądotwórczy lub EcoFlow River, czyli bank energii elektrycznej o dużej mocy. Możesz ładować go także z dedykowanych paneli słonecznych. To doskonałe rozwiązanie do kampera lub auta. Na stronie Militaria.pl znajdziesz wszystko, co przyda się w terenie oraz podczas ewakuacji, w tym radia do komunikacji awaryjnej. Polecamy sprawdzić również ofertę akcesoriów turystycznych na trudne czasy. Bez względu na sytuację pamiętaj, żeby odpowiednio zadbać o bezpieczeństwo swoje oraz swojej rodziny. Życzymy Ci, aby sprzęt do łączności przydawał się jedynie podczas zabaw w terenie i nie był nigdy potrzebny w sytuacji awaryjnej. 

Napisz coś...