Skip to main content

Racje żywnościowe są popularne wśród żołnierzy, turystów oraz preppersów. W trudnych czasach jednak warto się dowiedzieć o nich więcej bez względu na styl życia, wykonywany zawód czy hobby. Z tego artykułu dowiesz się, czym są racje żywnościowe, co zawierają oraz na jakie warto się zdecydować w zależności od sytuacji. 

Czym są racje żywnościowe? 

Racje wojskowe mają swoje początki w 1809 roku, kiedy to Nicolas Appert wynalazł metodę termicznej konserwacji żywności na potrzeby armii francuskiej. Początkowo jedzenie było zamykane w szklanych słoikach, jednak rok później (1810 r.), zostało opatentowane zamykanie żywności w stalowych puszkach. 

Racją żywnościową można nazwać każdy zestaw produktów żywnościowych, który jest przeznaczony do spożycia dla jednej osoby jako jeden posiłek lub zestaw potraw na cały dzień. Powinien charakteryzować się w szczególności łatwością przygotowania i długim terminem przydatności. 

Zestaw taki pokrywa najczęściej dzienne zapotrzebowanie kaloryczne jednego dorosłego człowieka. Są jednak także mniejsze racje MRE (z ang. Meal, Ready to Eat), które stanowić mogą jeden posiłek, np. obiad. 

Dla kogo są racje żywnościowe? 

Szukając racji żywnościowych najczęściej znajdziesz je pod nazwami racje wojskowe lub racje polowe. Nie oznacza to jednak, że sprawdzają się one tylko dla żołnierzy, choć właśnie takie było ich pierwotne zastosowanie. Z gotowych zestawów jedzenia korzystają bardzo często podróżnicy, himalaiści, fani survivalu i preppersi. 

Racje bojowe to również dobre uzupełnienie plecaka ucieczkowego i domowej spiżarni na trudne czasy. Termin przydatności to zazwyczaj kilka lat, ale warto to kontrolować i wymieniać produkty np. pół roku przed końcem terminu ważności. Kupione wcześniej jedzenie z datą ważności dobiegającą końca możesz zabrać na następną wycieczkę, odstąpić komuś kto się na nią wybiera lub zjeść w domu. 

Dla wszystkich biorących udział w konfliktach zbrojnych i działaniach terenowych najlepiej sprawdzą się racje wojskowe, dedykowane dla żołnierzy. Produkty w nich są starannie dobierane, mają bardzo długi termin przydatności i są spakowane w szczelne, wodoodporne opakowanie. Ich waga i rozmiary są niewielkie, co ułatwia ich przenoszenie w plecaku. Zaletą jest również to, że nie wymagają żadnych dodatkowych akcesoriów, ponieważ wszystko, co niezbędne do przygotowania ciepłego posiłku, jest w opakowaniu. Polecamy w szczególności polskie racje żywnościowe typu MRE firmy Arpol.  

Polecamy zapoznać się również z artykułem o tym, jak przygotować się na blackout. 

Racja żywnościowa Arpol Posiłek na szybko nr 1 – Lazania

SPRAWDŹ
Racje żywnościowe. Co zawierają i jakie wybrać?

Suszona wołowina Jack Links Original New 25 g

SPRAWDŹ
Racje żywnościowe. Co zawierają i jakie wybrać?

Woda pitna Seven Oceans Emergency Water 500 ml

SPRAWDŹ

Co zawierają wojskowe racje żywnościowe? 

Skład poszczególnych wojskowych racji żywnościowych może się nieznacznie różnić między sobą. Zawsze musi to być jednak żywność długoterminowa i stosunkowo łatwa do przygotowania. Wiele racji żywnościowych, zwłaszcza te dedykowane żołnierzom, zawiera również akcesoria higieniczne. 

Przykładowa żywność w racjach wojskowych: 

 • suchary lub chleb wojskowy, 
 • pasztet, 
 • konserwy mięsne, 
 • żywność liofilizowana, 
 • dżem owocowy, 
 • batony energetyczne, 
 • czekolada, 
 • miód, 
 • kawa rozpuszczalna, 
 • napój herbaciany, 
 • orzechy, 
 • cukierki z kofeiną, 
 • guma do żucia, 
 • przyprawy, 

Akcesoria niezbędne do przygotowania i spożycia jedzenia: 

 • woda w torebkach foliowych, 
 • bezpłomienny podgrzewach chemiczny,
 • sztućce. 

Inne akcesoria, np. higieniczne, które znajdziesz w dobrze wyposażonych racjach wojskowych: 

 • papier toaletowy w listkach, 
 • torebki foliowe ,
 • chusteczki nawilżane, 
 • jednorazowa szczoteczka do zębów – bardzo często kilka sztuk, do użycia po każdym posiłku.
 • zapałki.

Jakie racje żywnościowe wybrać? 

Które racje żywnościowe wybrać? To zależy. W tej części artykułu podpowiemy, jakie jedzenie kupić w zależności od sytuacji. Możesz wybierać pomiędzy wojskowymi racjami żywnościowymi, jedzeniem liofilizowanym, żywnością konserwowaną oraz suchymi przekąskami. 

Wojskowe racje żywnościowe 

Wojskowa racja żywnościowa to zestaw jedzenia, akcesoriów higienicznych i elementów do podgrzania potrawy. Może to być duża paczka, zawierająca niezbędne produkty na całą dobę lub mniejsze, stanowiące tylko jeden posiłek. Jaka jest między nimi różnica i który lepiej wybrać? 

Mniejsze zestawy mają pewną przewagę. Są to oddzielne, szczelnie zamknięte opakowania i chcąc zjeść tylko jeden posiłek, otwierasz pojedyncze opakowanie racji żywnościowej, a pozostałe zostają dalej szczelnie zamknięte, zachowując właściwości wodoodporne. 

Duże racje bojowe są bardziej opłacalne finansowo, więc jeśli budżet jest czynnikiem decydującym, warto kupić racje całodobowe – jedno opakowanie na jeden dzień dla dorosłego człowieka. Całość może zawierać nawet 4000 kcal. 

Wojskowe racje wybierz wówczas, gdy zależy Ci na czasie i masz ograniczony budżet. Nie będziesz musieć kompletować każdego produktu i akcesoriów osobno. Taki typ jedzenia idealnie sprawdza się nawet w najtrudniejszych warunkach, dlatego jest dedykowany żołnierzom. Stanowią również dobre uzupełnienie plecaka ucieczkowego. 

Ważne! Racje wojskowe nie wymagają żadnych dodatkowych akcesoriów. Wszystko niezbędne do ich przygotowania i spożycia znajduje się w opakowaniu.  

Suchary specjalne Piast SU-2 90G

SPRAWDŹ

Żywność konserwowana Moya Pucha Beef Sztyk

SPRAWDŹ

Chleb wojskowy pytlowy trwały 24 miesiące – 700 g

SPRAWDŹ

Żywność liofilizowana 

Racje żywnościowe w formie liofilizatów to bardzo popularne rozwiązanie wśród turystów. Opakowania są lekkie, zajmują mało miejsca, a jedzenie jest smaczne i proste do przygotowania – wystarczy zalać gorącą wodą, odczekać kilka minut i potrawa jest gotowa do spożycia. 

Ze względu na olbrzymią popularność tego typu produktów możesz przebierać wśród wielu potraw i smaków. W naszej ofercie znajdziesz między innymi liofilizowane owoce, bigos czy zupy. 

Jedzenie liofilizowane polecamy w szczególności do celów turystycznych, jeśli masz już lub jesteś w trakcie kupowania pozostałych akcesoriów. Będziesz potrzebować bowiem kuchenki turystycznej i garnuszka, w którym podgrzejesz wodę. Może również być uzupełnieniem domowej spiżarni i plecaka BOB – ze względu na niską wagę i małe rozmiary. 

Żywność liofilizowaną możesz rozważyć przy kompletowaniu własnych, całodobowych zestawów racji żywnościowych. Może ona stanowić jeden z kilku posiłków.  

Konserwowana żywność długoterminowa 

Konserwy to popularne i stosunkowo tanie jedzenie. Ich termin przydatności również jest zazwyczaj długi – do 2 lat po dacie produkcji. Do wyboru jest wiele rodzajów: tradycyjne konserwy z marketu, konserwy restauracyjne, dla preppersów i konserwy wojskowe (tu polecamy polskie racje żywnościowe Arpol). 

Stalowe puszki są wytrzymałe na wszelkie uszkodzenia, dlatego warto taką żywność rozważyć w trudny teren. Konserwy jednak najlepiej sprawdzają się w domowej spiżarni łącznie z przetworami, ponieważ kilka puszek w plecaku to spory, dodatkowy ciężar. Możesz mieć również przygotowanych kilka puszek na biwak czy survivalowy wypad do lasu. Jeśli nie chcesz kupować gotowych wojskowych racji żywnościowych, to puszki konserw możesz użyć do stworzenia indywidualnego zestawu w połączeniu z żywnością liofilizowaną i przekąskami. 

Sprawdź, jak przygotować domową spiżarnię na trudne czasy

Żywność konserwowana Marlej Wek Prepersa – udo kurczaka z fasolą i marchewką 300g

SPRAWDŹ
Racje żywnościowe. Co zawierają i jakie wybrać?

Żywność konserwowana Ed Red – kimchi jigae z wieprzowiną 300 g
 

SPRAWDŹ
Racje żywnościowe. Co zawierają i jakie wybrać?

Żywność konserwowana Marlej Udo Prepersa – drobiowa z udek kurczaka 300g

SPRAWDŹ

Suche racje żywnościowe 

Suszona wołowina, przekąski wysokoenergetyczne oraz suchary i chleby wojskowe to dobry przykład suchych racji żywnościowych. Mogą one stanowić osobny zestaw, ale często są uzupełnieniem racji bojowych. Największą zaletą takiego jedzenia jest niewielka waga oraz brak dodatkowych akcesoriów niezbędnych do przygotowania posiłku. 

Suszona wołowina to źródło dobrego białka i może służyć jednocześnie jako przekąska podczas dłuższych wędrówek. Batony energetyczne i czekolada dostarczą Ci natychmiastowej energii, która jest potrzebna podczas intensywnego wysiłku. Suchary lub chleb wojskowy o długim (nawet 24 miesiące) terminie przydatności będą dobrym uzupełnieniem dla konserw mięsnych i rybnych. 

Suszoną żywność i przekąski polecamy do tworzenia własnych zestawów. Sprawdzą się dobrze również jako uzupełnienie plecaka ucieczkowego i w trakcie wszelkich wędrówek i wypadów jednodniowych. 

Popularnym przykładem suchych racji żywnościowych jest Seven Oceans. Są to uznane racje na tratwach ratunkowych i na statkach. Bardzo często zabierają je ze sobą do lasu fani survivalu i bushcraftu. Po otwarciu są od razu gotowe do spożycia, ale można zalać je mlekiem lub wodą.

Racje żywnościowe. Co zawierają i jakie wybrać?

Czekolada Scho-Ka-Kola gorzka z kofeiną

SPRAWDŹ

Suszona wołowina Jack Links Biltong Original 70 g

SPRAWDŹ

Baton Beef Bar Jack Links Sweet&Hot

SPRAWDŹ

Kompletowanie indywidualnych racji żywnościowych 

Jeśli lubisz jedzenie lepszej jakości i chcesz mieć wpływ na to, co znajduje się w dobowym zestawie, najlepszym wyborem jest stworzenie indywidualnych racji żywnościowych, które pokryją Twoje zapotrzebowanie kaloryczne na cały dzień. Na taki zestaw może składać się np. jedno opakowanie potrawy liofilizowanej, paczka suszonej wołowiny, żywność konserwowa (fasolka, gulasz, zupa), czekolada, batony energetyczne, paczka sucharów specjalnych lub chleb z długim terminem przydatności i saszetki z kawą rozpuszczalną. Pokryje to dzienne zapotrzebowanie kaloryczne większości osób. 

Klasyczne konserwy możesz zastąpić tymi z potrawami restauracyjnymi, np. Ed Red. Są droższe, ale smakują lepiej. Możesz także do zestawu dorzucić dżem i miód – w zależności od upodobań. Pamiętaj, żeby kupować to, co lubisz jeść i nie budować zapasów jedzenia najtańszym kosztem, byle coś było na czarną godzinę, ponieważ później nie będziesz mieć ochoty tego jeść. 

Podczas kompletowania racji żywnościowych zwracaj także uwagę, czy potrzebujesz dodatkowych akcesoriów do spożycia posiłku. Najbardziej uniwersalne są konserwy i sucha żywność gotowa do spożycia w każdej chwili. Do liofilizatów potrzebujesz gorącej wody, więc upewnij się, że będziesz mieć ją w czym przygotować poza domem. 

Jedzenie możesz również gromadzić w domu na trudne czasy. By dowiedzieć się, jak się do tego przygotować, zachęcamy do przeczytania artykułu o tym, jakie zapasy jedzenia warto mieć w spiżarni preppersa. 

Napisz coś...