Skip to main content

Znane chińskie przysłowie „obyś żył w ciekawych czasach” wcale nie oznacza czegoś pozytywnego, lecz tak naprawdę jest przekleństwem. Oznacza czasy, w których dzieje się dużo, jednak niekoniecznie dobrego. To czasy kryzysu, społecznych niepokojów i gospodarczych wstrząsów. Właśnie na takie czasy warto mieć przygotowany odpowiednio wyposażony zestaw przetrwania. Dzięki temu zapewnisz bezpieczeństwo sobie oraz Twoim bliskim. 

Czym jest zestaw przetrwania? 

Zestaw przetrwania, zwany też zestawem survivalowym, to zestaw najbardziej potrzebnych akcesoriów w awaryjnych sytuacjach. Do takich zdarzeń zaliczymy wypadki w górach, awarie samochodu itp. Wyposażenie takiego zestawu ma za zadanie pomóc w zaspokojeniu podstawowych potrzeb człowieka.  

Warto wspomnieć, że podstawowe potrzeby zapewni też wyposażenie plecaka ucieczkowego typu BOB. Chociaż znaczna część elementów wyposażenia plecaka i zestawu survivalowego będzie się pokrywać, to warto je rozgraniczyć. Sam zestaw przetrwania powinien być w miarę możliwości mały i mieścić się w plecaku, a nie być osobnym plecakiem. 

Własny zestaw vs. gotowy zestaw 

W sklepach możesz znaleźć gotowe zestawy survivalowe. Jak najbardziej spełniają one swoją funkcję, jednak są tworzone pod masowego użytkownika. Oczywiście nie jest to zarzut, natomiast jeżeli chcesz, by zestaw przetrwania był spersonalizowany pod Ciebie, rozważ stworzenie własnego. Pozostaje też możliwość kupna gotowego setu, który możesz następnie rozbudować o potrzebne Ci akcesoria. 

Jeżeli chcesz sprawdzić, jak wyglądają gotowe zestawy, na Militaria.pl znajdziesz ofertę zestawów survivalowych. 

Z czego składa się zestaw survivalowy? 

Gdy zawiedzie elektryczność, przyda się niezawodne źródło światła. Niezbędna okaże się latarka, ręczna bądź czołowa, oczywiście z niezbędnym zapasem baterii bądź akumulatorów. Użyteczne będą także światła chemiczne, tzw. lightsticki. Możliwe, że będziesz potrzebować także dostępu do ognia. Wyposaż się więc w odporne na warunki zewnętrzne zapałki oraz krzesiwo.   

W zestawie survivalowym nie może oczywiście zabraknąć narzędzi. Mogą to być narzędzia wielofunkcyjne jak scyzoryki, mutlitoole czy karty survivalowe. Warto mieć także nóż składany typu folder. Do nawigacji w terenie natomiast posłuży Ci kompas oraz mapa. 

stwórz swój własny zestaw przetrwania

Latarka Olight I3E EOS – 90 lumenów

SPRAWDŹ
stwórz swój własny zestaw przetrwania

Multitool Leatherman Squirt PS4 Black

SPRAWDŹ
stwórz swój własny zestaw przetrwania

Nóż składany Sanrenmu 710 EDC Classic

SPRAWDŹ

Warto pomyśleć też o komunikacji. Do odbioru komunikatów zewnętrznych przyda się radio, natomiast do komunikacji z bliskimi radiotelefony, znane także jako krótkofalówki czy walkie-talkie. Przydatny do zasygnalizowania naszej lokalizacji, np. służbom poszukiwawczo-ratunkowym, okaże się gwizdek ratunkowy, lusterko sygnalizacyjne czy flara. 

W zestawie nie może zabraknąć apteczki pierwszej pomocy, a także podstawowych lekarstw, ampułek z solą fizjologiczną czy kroplami do oczu. Co ważne, przy kompletowaniu zestawu koniecznie musisz wziąć pod uwagę potrzeby zdrowotne – swoje bądź członków rodziny. Takimi środkami mogą być, chociażby, leki dla diabetyków czy leki przeciwhistaminowe. 

Wskazane jest posiadać przy sobie pieniądze w gotówce, na wypadek awarii bankomatów czy bankowości internetowej. Warto zrobić także kopie ważnych osobistych dokumentów, aktów czy polis ubezpieczeniowych. 

Nie zapominaj o małych zapasach żywności oraz wody. Ciekawym rozwiązaniem jest użycie butelek-bidonów, w których przechowasz elementy swojego zestawu. Warto mieć w nim wysokokaloryczną przekąskę oraz tabletki i filtry do uzdatniania wody. 

Większe zapasy żywności i wody możesz zgromadzić w swojej domowej spiżarni. 

Swój zestaw przetrwania możesz przechowywać np. w butelce na wodę.

Własny zestaw – przydatne wskazówki 

Nie polegaj zbyt mocno na elektronice. Staraj się ograniczać korzystanie z niej do niezbędnego minimum. Po pierwsze nauczysz się bez niej funkcjonować, gdy kryzysowa sytuacja się przedłuży, a po drugie – oszczędzasz w ten sposób baterię i akumulatory. Kartki papieru z ważnymi informacjami, np. listę leków i istotne informacje medyczne warto zalaminować, dzięki czemu będą odporne na warunki atmosferyczne. 

Możesz rozdzielać swój ekwipunek, np. na trzy zestawy survivalowe, w jednym będziesz przechowywał żywność i wodę, w drugim swoją apteczkę i leki a w trzecim schowasz potrzebne akcesoria survivalowe. Taki podział może ułatwić Ci organizację ekwipunku i zapewnić swobodny dostęp do aktualnie potrzebnych rzeczy. 

stwórz swój własny zestaw przetrwania

Butelka Nalgene Wide Mouth 1 l – clear

SPRAWDŹ
stwórz swój własny zestaw przetrwania

Baton Beef Bar Jack Links Original

SPRAWDŹ
apteczka pierwszej pomocy

Apteczka osobista Vera – czerwona

SPRAWDŹ

Przykładowy zestaw survivalowy 

Przedstawiamy, co powinien zawierać własny zestaw przetrwania: 

 • apteczka pierwszej pomocy
 • leki i artykuły medyczne
 • artykuły sanitarne i higieniczne
 • narzędzie wielofunkcyjne: scyzoryk, multitool czy karta survivalowa
 • nóż składany typu folder 
 • zapałki (sztormowe, survivalowe) 
 • krzesiwo 
 • folia NRC w formie koca, śpiworu czy namiotu 
 • latarka  
 • zapas baterii, powerbank 
 • linka typu paracord  
 • światło chemiczne bądź flara 
 • gwizdek ratunkowy  
 • lusterko sygnalizacyjne  
 • mapa oraz kompas  
 • radio na baterię lub na korbkę (dynamo) 
 • zestaw wędkarski 
 • zestaw krawiecki 
 • pieniądze w gotówce 
 • kopie dokumentów osobistych  
 • dane kontaktowe rodziny oraz bliskich w razie nagłego wypadku
 • zapas żywności oraz wody  
 • tabletki i filtry do uzdatniania wody  
stwórz swój własny zestaw przetrwania
Bransoletka Paracord Badger Outdoor z krzesiwem
Ogrzewacz chemiczny Only Hot Hand Warmer
Oświetlenie chemiczne BCB
Multitool Leatherman Squirt PS4
Latarka Olight I3E EOS
Karabińczyk Nite Ize S-Biner 4
Zapałki kowbojskie
Notes wodoodporny Mil-Tec
Tabletki Javel Aqua do uzdatniania wody
Baton Beef Bar Jack Links Original
Butelka Nalgene Wide Mouth 1 l

W czym przechowywać zestaw przetrwania? 

W szczelnie zamykanych pojemnikach, do których nie dostanie się wilgoć. Mogę to być plastikowe pojemniki, metalowe puszki, słoiki czy odpowiednio zaaranżowane butelki. 

Do przechowywania wyposażenia możesz także zaadaptować plecak i przeobrazić go w plecak ucieczkowy typu BOB.

Gdzie przechowywać? 

Poinformuj swoich zaufanych bliskich, gdzie w razie potrzeby znajdą zestaw przetrwania. Pamiętaj, żeby był zabezpieczony przed nieproszonymi gośćmi. Ważne, by było to miejsce suche i łatwo dostępne.

Zestawy nie powinny zajmować dużo miejsca, najlepiej by opakowanie nie było zbyt duże i umożliwiało łatwy transport np. w plecaku. Upewnij się, że jest też mocne i szczelne. Wyposażenie powinno maksymalnie wykorzystywać potencjał objętościowy. Im bardziej rozbudowany zestaw, tym trudniej będzie go transportować. 

powerbank solarny

Powerbank solarny Xtorm 10000 mAh 20 W

SPRAWDŹ
radiotelefon

Radiotelefon Baofeng C3 PMR – 2 szt.

SPRAWDŹ
zestaw przetrwania

Zestaw survivalowy Paracord Badger Outdoor

SPRAWDŹ

Sprawdzaj stan zestawu survivalowego

Cyklicznie sprawdzaj stan swojego zestawu przetrwania, będziesz mógł wymienić uszkodzone lub podejrzanie wyglądające produkty. Ułatwi Ci to orientację w zgromadzonych zasobach. Przede wszystkim pilnuj terminów ważności jedzenia i leków. Warto mieć także sporządzoną listę ze swoim inwentarzem. Pozwoli to lepiej kontrolować stan zapasów i modyfikować ją o dodatkowe elementy. 

Chociaż tworzenie własnego zestawu survivalowego możesz rozłożyć w czasie, kompletując kolejne elementy, to nie czekaj ani nie odkładaj tego zbyt długo. Im szybciej zaczniesz się przygotowywać, tym lepiej będziesz przygotowany na ewentualne zagrożenia. Niezbędne akcesoria znajdziesz w naszym sklepie Militaria.pl.

Napisz coś...