Skip to main content

Wyprawy do lasu na grzyby są popularną formą spędzania wolnego czasu. Chociaż niektóre gatunki można zbierać już wiosną, tradycyjnie jesień jest porą grzybobrania. Sprawdź, jak się przygotować do wypadu na grzyby, żeby zebrać same piękne i jadalne okazy!

Gdzie szukać Grzybów?

Oczywiście w lesie. Doświadczeni grzybiarze mają swoje sprawdzone miejsca, które odwiedzają od lat. Nie lubią zdradzać swoich miejscówek i dzielić się zbiorami. Dlatego każdy musi odnaleźć swój teren, na którym obficie pojawiają się grzyby. Szukając odpowiedniej miejsca można kierować się wiedzą, w jakiej okolicy lubią rosnąć określone gatunki grzybów.

Na przykład prawdziwki, czyli borowiki szlachetne – najbardziej pożądane grzyby, często występują w lasach sosnowych i świerkowych. Podgrzybków można szukać w różnych lasach, głównie mieszanych, sosnowych i liściastych. Koźlarz występuje pod brzozami, a maślak lubi młodniki sosnowe. Kurek szukamy głównie pod sosnami i świerkami, czasem pod brzozami, bukami i dębami.

Optimel - na grzyby

Warto pamiętać również o porach występowania danego gatunku. W czasie ładnych, słonecznych okresów grzyby częściej rosną w miejscach ukrytych i zacienionych. Podczas długotrwałych deszczów lepiej szukać ich w suchych, osłoniętych miejscach.

Jakie grzyby zbierać? 

Nie znając się na grzybach można zrobić sobie i rodzinie poważną krzywdę. Dlatego bardzo istotne jest odróżnianie grzybów jadalnych od trujących. Jeśli nie jest się zupełnie pewnym jakiegoś okazu – nie należy go zbierać. Wiedzy o grzybach najlepiej uczyć się od doświadczonych grzybiarzy. Warto również zakupić atlas grzybów i nosić go ze sobą na poszukiwania. Najbezpieczniejsze zbiory dla początkujących to kurki i grzyby bezblaszkowe – wśród nich można trafić tylko na goryczaka żółciowego, który ma obrzydliwy smak, ale nie jest trujący. Nie zbieramy bardzo młodych grzybów i starych – ich cechy mogą być niewykształcone lub zatarte, przez co można pomylić gatunki.

Na grzyby

Wykręcać czy ucinać? 

To znany dylemat wśród grzybiarzy. Odpowiedź wcale nie jest prosta i jednoznaczna. Zbieramy część nadziemną grzyba, czyli owocnik. Grzybnię należy zostawić w ziemi, aby za jakiś czas ponownie wypuściła owocnik. Grzybnia żyje przez wiele lat, dlatego należy ją szanować, dzięki czemu będziemy mogli rok po roku zbierać grzyby w tym samym miejscu. Ucinanie grzybów równo z ziemią jest dobrą metodą zbierania. Jeśli musimy sprawdzić podstawę trzonu (aby poprawnie odróżnić gatunek jadalny od trującego), należy grzyb wykręcić. Po ucięciu lub wykręceniu owocnika, trzeba zasypać grzybnie ściółką, by nie wysychała.

Co zabrać na grzyby?

Jak zostało wcześniej wspomniane – atlas grzybów.  Poza tym przydatny będzie nożyk do ucinania owocników – proponujemy jeden z modeli firmy Joker lub Opinel. Mają one małe, funkcjonalne ostrza i są wyposażone w miotełki do oczyszczania grzybów. Zobacz: noże na grzyby. Grzyby zbiera się do kosza wiklinowego lub z innego przewiewnego materiału. W reklamówce czy plastikowym wiaderku grzyby się zaparzają, przez co tracą swoje walory. Podczas grzybobrania mogą również przydać się preparat na komary i inne akcesoria, które znajdziesz na stronie Militaria.pl.

dostawa na następny dzień

One Comment

  • Adam pisze:

    Zwięzły poradnik ale zawiera istotny błąd który popełnia większość grzybiarzy. Pozostawiona (odcięta) podstawa trzonu może doprowadzić do porażenia lub gnicia grzybni. Owocnik należy w całości delikatnie wyjąć z ziemi (grzybnia i tak zostanie w ziemi) następnie najlepiej jest oczyścić swój zbiór na miejscu i niechciane fragmenty pozostawić w lesie.

Napisz coś...