Skip to main content

Nóż CRKT Bear Claw wyróżnia się głownią typu karambit, przypominającą kształtem niedźwiedzi pazur. Jest to narzędzie sprawdzające się w codziennym użytkowaniu, a także w sytuacjach ekstremalnych – można nim szybko i skutecznie ciąć liny, pasy, siatkę, ratując życie swoje i innych osób. 

Nóż zaprojektowany przez Russa Kommera 

Prezentowany nóż zaprojektowany został przez Russa Kommera, znanego knifemakera od lat współpracującego z marką CRKT. Jest on autorem wielu znanych modeli, na przykład Alaska Pro Hunter, Alaska Bwana czy serii Full Throttle. Russ Kommer żyje na Alasce, zajmuje się między innymi myślistwem, i wkłada w projekty całe swoje doświadczenie oraz sam testuje nowe noże w terenie. 

Głownia typu karambit wywodzi się z południowo-wschodniej Azji. Na Filipinach i w Malezji już w XI-XIV wieku naszej ery noże z zakrzywionymi ostrzami funkcjonowały w codziennym użytkowaniu. Pierwsze wersje nie posiadały jeszcze pierścienia bezpieczeństwa, który jest właściwie obowiązkowy we współczesnych karambitach. Ten okrągły otwór umieszczony na końcu rękojeści umożliwia włożenie do niego palca wskazującego, co wzmacnia chwyt i ułatwia operowanie nożem. Cięcia karambitem wykonuje się w kierunku od siebie. Niektóre modele posiadają dwa otwory bezpieczeństwa – na końcu i na początku rękojeści. CRKT Bear Claw jest pod tym względem wyjątkowy, ponieważ wyposażono go w jeden otwór umieszczony w części bliższej ostrza. 

CRKT bear claw karambit
Nóż CRKT Bear Claw karambit

Kółko na palec poprawia pewność chwytu, na kontrolę nad nożem wpływa również karbowanie na górnej części ostrza. Precyzyjne prowadzenie ostrza ułatwia kolejne karbowanie na czubku głowni. Kolejną zaletą noża jest jego niska waga, która wynosi zaledwie 34 gramy. Ciekawostką jest to, że Bear Claw był początkowo projektowany jako nóż do samoobrony dla kobiet. Stąd właśnie jego małe gabaryty oraz elementy zwiększające kontrolę cięcia. 

Nóż składany CRKT M21-04G

Sprawdź

Nóż składany CRKT Homefront Hunter

Sprawdź

Nóż składany CRKT M16-03Z

Sprawdź
CRKT bear claw karambit
Nóż CRKT Bear Claw karambit w pochwie

Nóż CRKT Bear Claw charakteryzuje się konstrukcją full tang – ostrze ze stali nierdzewnej AUS 4 przechodzi do końca rękojeści. Głownia jest satynowana, dzięki czemu matowa powierzchnia nie odbija światła. Okładziny wykonano z nylonu wzmocnionego włóknem szklanym o lekko chropowatej fakturze i ergonomicznym kształcie. Dodatkowo do zestawu dołączana jest pochwa, którą można przypinać do paska lub oporządzenia za pomocą klipsa, a także do mocowania w systemie MOLLE. 

Nóż dostępny jest na stronie Militaria.pl. 

Napisz coś...