Skip to main content

Gazy pieprzowe są skutecznym i łatwym w użyciu środkiem do samoobrony. W przeciwieństwie do wielu innych narzędzi są łatwe do przechowywania, zajmują niewiele miejsca i nie wymagają użycia siły. Co warto jeszcze wiedzieć przed zakupem i sięgnięciem po pojemnik? 

Opakowania gazów pieprzowych zwykle są niewielkie – mieszczą się w zaciśniętej dłoni. Wewnątrz pojemnika znajduje się substancja czynna oraz substancje pomocnicze. W skład gazu pieprzowego wchodzi substancja drażniąca – kapsaicyna, w postaci oleoresin capsicum, czyli oleożywicy. Czytając skład na opakowaniu, często możemy przeczytać, że zawartość to x% oleoresin capsicum i x% major capsaicinoids. Oznacza to stężenie substancji drażniącej oraz procentową zawartość głównych kapsaicynoidów, odpowiedzialnych za moc substancji. Najczęściej spotkamy się z zawartością oleoresin capsicum do 15%, w tym do maksymalnie 20% major capsaicinoids (jest to najwyższe dopuszczalne stężenie). Finalnie w wyrzuconej mieszance znajduje się do maksymalnie 2% major capsaicinoids. 

W praktyce stężenie major capsaicinoids oznacza skuteczność gazu pieprzowego. Aby unieszkodliwić przeciwnika wystarczy już 0,5% kapsaicynoidów w wyrzucanej mieszance. Nie musisz sięgać po najmocniejszy środek dostępny na rynku – stężenie 2% dostępne jest w mieszance przeznaczonej do obrony przed niedźwiedziami! Średnia zawartość major capsaicinoids waha się między 0,5 a 1,5%. Wyższe stężenie sprawia, że mieszanka działa szybciej i jest skuteczna także podczas deszczu czy wiatru. 

gazy pieprzowe
Na zdjęciu widoczne są gazy pieprzowe przeznaczone do obrony przed ludźmi i zwierzętami, w opakowaniach o różnej pojemności
noc w górach

Gaz pieprzowy Sabre Red MK2 – chmura

Sprawdź

Gaz pieprzowy Policyjny 50 ml

Sprawdź

Gaz pieprzowy Sabre Red MK2 – piana

Sprawdź

Gazy pieprzowe różnią się formą wyrzutu mieszanki. Dostępne są gazy strumieniowe, stożkowe oraz pianowe. 

 • Najczęściej spotykany jest gaz wyrzucany z pojemnika w formie stożka – tworzy drażniąca chmurę, dzięki czemu dokładne celowanie nie jest konieczne. Ta forma gazu ma mniejszy zasięg od strumienia, jest też bardziej podatna na działanie wiatru. 
 • Gaz wyrzucany jako strumień. Jego skuteczność jest bardzo wysoka, ale wymaga również precyzji podczas użycia. Strumień gazu powinien trafić w twarz, a najlepiej w oczy i nos przeciwnika. Strumień jest niestety podatny na działanie wiatru, ale nie tak bardzo jak stożek. 
Gaz pieprzowy – stożek mgły i strumień
 • Forma żelu lub piany jest najbezpieczniejsza w zastosowaniu dla użytkownika. Przy jego stosowaniu należy celować w twarz napastnika, a wystrzelona mieszanka przylgnie do niej. Nie występuje przy tym zjawisko chmury zwrotnej, co sprawia, że gazu w formie piany można użyć w zamkniętym pomieszczeniu. 

To podstawowe informacje na temat gazów pieprzowych. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą gazów pieprzowych dostępnych na stronie Militaria.pl. Wkrótce pojawi się wpis, jak posługiwać się gazem pieprzowym. 

2 komentarze

 • Dąbek pisze:

  Witam,
  Czy oby na pewno strumień nie jest podatny na wiatr a strumień już tak? Chyba powinno być na odwrót.

  • Natalia Bednarz pisze:

   Dzięki za istotną uwagę, tekst został tak poprawiony, żeby nie powstawały wątpliwości.

Napisz coś...