Skip to main content

Scyzoryk to klasyczny pomysł na prezent dla dżentelmena, nastolatka i praktycznej kobiety. Wybór tych narzędzi jest ogromy, dlatego czasem trudno zdecydować się na konkretny model. Przeczytaj, czym się różnią scyzoryki do multitooli oraz jakimi cechami się wyróżniają. Pomożemy wybrać scyzoryk na prezent! 

Czym jest scyzoryk? 

Scyzoryk to przede wszystkim kieszonkowy zestaw narzędzi. Najprostsze gadżety tego typu posiadają ostrze główne i drugie, mniejsze lub tej samej wielkości, ale z innym profilem głowni. Najczęściej jednak spotykamy scyzoryki posiadające więcej użytecznych funkcjonalności, takich jak śrubokręty, korkociąg, piłka, nożyczki lub nawet kombinerki. Wiele osób błędnie nazywa noże składane scyzorykami. Jeżeli przedmiot posiada tylko jedno narzędzie, którym jest ostrze noża, nie jest to scyzoryk, a folder (od angielskiego folding knife, czyli nóż składany). Wielu osobom na słowo scyzoryk przychodzi od razu do głowy tak zwany Schweizer Offiziersmesser, czyli po angielsku Swiss Army Knife. Szwajcarskie Noże Oficerskie początkowo wyposażone były, oprócz ostrza, w otwieracz do puszek, szydło oraz śrubokręt. W roku 1897 opatentowany został wzór posiadający dodatkowo drugie, mniejsze ostrze, a także ostrze do ścierania atramentu i korkociąg. 

Najbardziej znanymi na świecie firmami produkującymi scyzoryki, są dwa szwajcarskie przedsiębiorstwa rodzinne: założony w 1884 roku Victorinox i Wegner, który powstał w 1893. Warto dodać, że Victorinox w 2005 roku przejął markę Wegner i obecnie szwajcarskie scyzoryki produkowane są przez jedną firmę. Jeżeli zastanawiasz się, gdzie kupić scyzoryk na prezent, warto rozglądać się tylko za sprawdzonymi sklepami i wśród zaufanych marek. Na Militaria.pl znajdziesz wiele idealnie nadających się na prezent scyzoryków i multitooli.

Scyzoryk czy multitool? 

Multitool to narzędzie zazwyczaj cięższe i wytrzymalsze od klasycznego scyzoryka, opartego konstrukcją na nożu i kilku dodatkach. Multitoole wykonane są zwykle na bazie solidnych kombinerek, w których nóż jest tylko jednym z dodatkowych narzędzi. Posiadają często wymienne końcówki śrubokrętów, zwane bitami, piły, przecinaki do drutów i mocną, stalową obudowę. Znajdą zastosowanie w garażu, aucie, warsztacie czy jako narzędzie pracy serwisantów i techników. Doskonale radzą sobie z ciężką pracą i trudnymi warunkami.  

Pomysłodawcą i twórcą pierwszych, oryginalnych multitooli, jest Timothy S. Leatherman. Jest on założycielem firmy, która powstała w roku 1983. Militaria.pl jest oficjalnym dystrybutorem marki Leatherman na Polskę, a Tim Leatherman osobiście odwiedził warszawskie salony oraz zlot grupy Knives.pl w roku 2015. Ręcznie grawerował swój podpis na narzędziach klientów, przez co do dziś można znaleźć unikatowe modele z oryginalnym podpisem samego ojca założyciela marki. Multitoole Leatherman posiadają dwudziestopięcioletnią gwarancję, która jest świadectwem wieloletniego działania narzędzi i ich bezawaryjności. Jeżeli Twój tool uległ uszkodzeniu na skutek ciężkiej pracy, Militaria.pl gwarantuje, że otrzymasz sprawny egzemplarz. Jedynie poważne zaniedbanie jak rdza, ułamanie sztychu ostrza przez podważanie lub ciężkie zmiażdżenie narzędzia, może skutkować odmową wymiany. 

Flagowym modelem marki Leatherman jest Wave oraz jego ulepszona wersja Charge. Oba posiadają dwa noże, jeden o ostrzu gładkim, drugie ząbkowane, nożyczki, gniazda wymiennych bitów, piłę i pilnik oraz mnóstwo innych przydatnych funkcji, jak na przykład wewnętrzna miarka, wyskalowana w calach i centymetrach. Charge dodatkowo posiada lepszą stal ostrza i okładziny rękojeści wykonane z lżejszych stopów. Charge AL i ALX zamknięte są w aluminiowej obudowie i ostrza ze stali 154CM, Charge TTi posiada tytanowe okładziny i stal ostrza S30V. Większym bratem modeli Charge i Wave jest model Surge, posiadający gniazdo na wymienne piły oraz duże, wyjątkowo wytrzymałe nożyczki. Z mniejszych, ale nadal pełnowymiarowych multitooli, warto rozważyć model Rebar, posiadający bogaty zestaw narzędzi i polecany złotej rączce jako model warsztatowy oraz Sidekick i bliźniaczy model Wingman. Oba posiadają sprężynujące kombinerki i noże otwierane w szybki sposób na zewnątrz obudowy. Sidekick posiada piłę, a Wingman w jej miejsce – nożyczki. To główna różnica, determinująca w głównej mierze przeznaczenie multitoola. 

Jeśli chcesz sprawić, że prezent będzie niepowtarzalny i spersonalizowany, zleć wykonanie graweru na multitoolu. Militaria.pl oferuje usługę grawerowania na wybranych modelach multitooliOsoba obdarowana takim narzędziem z indywidualnym grawerem na pewno poczuje się wyjątkowo.  

Multitool Leatherman Wingman z kaburą i grawerowaniem

Sprawdź

Multitool Leatherman Wave Plus z grawerowaniem

Sprawdź

Multitool Leatherman Sidekick z grawerowaniem

Sprawdź

Jak wybrać scyzoryk na prezent? 

Kupując narzędzie wielofunkcyjne dla siebie lub na prezent, warto zadać sobie pytanie, do jakich celów będzie on głównie używany. Na podstawie potencjonalnych zastosowań, łatwiej będzie nam dopasować produkt do realnego zapotrzebowania przyszłego użytkownika. Militaria.pl posiada bogatą ofertę zarówno scyzoryków, jak i multitooli. Są to wyjątkowo uniwersalne gadżety, przez co ich zastosowanie często determinuje jedynie nasza wyobraźnia.  

Jeżeli przyszły właściciel lubi pisze wędrówki przez gęste lasy i bezdroża warto rozważyć zakup narzędzia posiadającego piłkę do drewna oraz dobry nóż. Jeżeli lubi długie, wielogodzinne marsze lub często obozuje na łonie natury, ciekawym pomysłem oprócz piłki będą nożyczki i szydło, dzięki którym dokonamy najprostszych napraw naszego obuwia lub odzieży. Niesprzyjające warunki i brak dostępu do akcesoriów do ostrzenia klingi noża może wymusić zastosowanie modelu o dwóch ostrzach. Do takich urządzeń należy wiele modeli multitooli amerykańskiego producenta narzędzi, firmy Leatherman. Przeważnie wyposażone w solidne kombinerki, będą też świetnym wyborem dla majsterkowicza i miłośnika motoryzacji, który lubi samemu serwisować swój samochód lub motocykl. Tego typu narzędzie sprawdzą się doskonale jako wyposażenie dla rowerzysty, który dzięki nim bez większych problemów poradzi sobie na trasie z drobnymi awariami.  

Multitoole i scyzoryki używane są przez wojsko, służby porządkowe, ratowników medycznych, astronautów, GOPR, WOPR oraz wszędzie tam, gdzie przydaje się dużo narzędzi na niewielkiej przestrzeni. Doceniają je miłośnicy airsoftu i paintballu, osoby uprawiające sporty ekstremalne oraz domatorzy, którzy dokonują w domu drobnych napraw typu wymiana klamki czy skręcenie nowych mebli. 

Dla kogo wybrać scyzoryk na prezent 

Multitool to narzędzie cięższe i (oprócz kilku kompaktowych modeli) zazwyczaj większe. Jeżeli cenisz sobie lekkość i kompaktowe rozmiary, polecamy wybór scyzoryka, który bez problemu zmieścisz w każdej kieszeni. Mniejsze konstrukcje można nosić na szyi jak wisiorek, a nawet umieścić w portfelu. Do tego celu mogą posłużyć scyzoryki wielkości kart płatniczych, modele Swiss Card. Szwajcarskie Noże Oficerskie używane są przez Narodową Agencję Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej NASA (National Aeronautics and Space Administration), ze względu na swoją przydatność w wielu drobnych naprawach, przez ich lekkość połączoną z niezwykłą wytrzymałością oraz prostą obsługę.  

Jeśli zastanawiasz się, jaki scyzoryk na prezent powinieneś wybrać, polecamy oczywiście szwajcarską markę Victorinox. Jako upominek dla bliskiej osoby warto zapoznać się z niezawodnym scyzorykiem Camper oraz lepiej wyposażonym modelem HuntsmanCamper posiada dwa ostrza, mniejsze i większe, dwurzędową piłę do drewna, otwieracz do puszek, korkociąg, mały śrubokręt płaski z funkcją odkręcania śrub z łbem krzyżakowym, duży śrubokręt płaski, otwieracz do butelek oraz szydło. Huntsman jest wyposażony dodatkowo w komfortowe, sprężynujące nożyczki i haczyk. Oba modele posiadają także szpilkę i wykałaczkę, ukryte w okładzinach obudowy.  

Tego typu narzędzie polecamy także kobietom jako doskonały gadżet do noszenia na co dzień w torebce. Scyzoryk to nie tylko męski prezent, ale często idealne akcesorium EDC dla kobiety. EDC to przedmioty codziennego użytku, które masz zawsze przy sobie, od angielskiego every day carry. Scyzoryki i multitoole polecamy także jako niezastąpione narzędzia dla miłośnika bushcraftusurvivalu oraz dla przygotowanego na każde warunki preppersa. 

jaki wybrać scyzoryk na prezent

Scyzoryk Victorinox Huntsman Red 

Sprawdź

Scyzoryk Victorinox Huntsman Wood 

Sprawdź

Scyzoryk Victorinox Camper 

Sprawdź

Akcesoria i praktyczne dodatki 

Tego typu urządzenia posiadają często otwartą konstrukcję, z jednej strony łatwiej utrzymać je w czystości, z drugiej jednak chętnie wpadają do nich resztki jedzenia, drewniane wióry czy nitki z naszej odzieży. Jeżeli chcesz, aby scyzoryk bądź multitool odwdzięczył się wieloletnią bezawaryjną eksploatacją, warto raz na jakiś czas zafundować mu czyszczenie. Polecamy do tego celu szeroką ofertę smarów i środków do konserwacji narzędzi, dostępnych na stronie internetowej Militaria.pl. Decydując się na model z nożem nie zapomnij także o wyborze odpowiedniej osełki, w myśl zasady „dobry nóż to ostry nóż”. Często osoba obdarowana takim prezentem nie posiada odpowiednich akcesoriów, dlatego polecamy razem z narzędziem zakup zestawu osełki i smaru. Jeżeli wybrany model nie posiada kabury, to doskonałym pomysłem jest jej dokupienie jako praktyczny dodatek lub oddzielny upominek. 

Jak wyczyścić multitoola lub scyzoryk?

Napisz coś...