Skip to main content

Pod koniec 1944 roku każdy żołnierz US Marines Corps otrzymał nóż Ka-Bar. Zastąpił on poprzedni nóż będący na wyposażeniu amerykańskiej piechoty morskiej, Marine Rider stiletto. W tej chwili noże Ka-Bar US ARMY są najbardziej rozpoznawalnymi nożami wojskowymi. Charakterystyczne szlify ostrza oraz rękojeść ze skóry na stałe zapisały się w popkulturze jako amerykański nóż wojskowy. 

W trakcie wojny używano ich na co dzień jako noża bojowego oraz obozowego. Służył do wbijania pali do namiotów i do otwierania puszek, a w kryzysowych sytuacjach też do kopania. W 1952 Ka-Bar był na tyle popularny, że nazwę firmy zmieniono na Ka-Bar Knives Inc. Same noże z czasem były w posiadaniu kolejnych rodzajów US Army. Wkrótce były już widoczne u żołnierzy US Marines Corps, w oddziałach US Navy (m in. w Underwater Demolition Team) oraz w oddziałach US Coast Guard. Po II wojnie światowej noże nie należały do podstawowego wyposażenia, jednak Ka-Bar towarzyszył nieprzerwanie amerykańskim żołnierzom w kolejnych konfliktach zbrojnych. Żołnierze zabierali ze sobą prywatne egzemplarze, które brały udział w wojnie w Korei, w Wietnamie i Iraku, między innymi w operacji Pustynna Burza. 

Nóż Ka-Bar Black Serrated

Sprawdź

Nóż wojskowy Ka-Bar USMC The Legend

Sprawdź

Nóż wojskowy Ka-Bar Fighter

Sprawdź

Noże rozsławiła ich niezawodność oraz wysoka jakość wykonania. Ka-Bar poddawany był regularnym kontrolom wykluczającym dopuszczenie do użytku noża wadliwego. W 1976 roku wypuszczono limitowaną edycję upamiętniającą dwusetną rocznicę powstania US Marines Corps. Cały nakład został błyskawicznie wykupiony przez żołnierzy Piechoty Morskiej oraz kolekcjonerów. 

Ciągła popularność spowodowała, że nóż jest dalej produkowany. Głownia o klasycznym profilu bowie posiada fałszywe ostrze oraz krótkie zbrocze. Klinga pokryta jest czarną powłoką na bazie żywic epoksydowych chroniącą przed korozją oraz refleksami świetlnymi. Konstrukcja noża to hidden tang, co oznacza, że trzpień jest schowany w rękojeści. Rękojeść składa się z nakładanych ręcznie sprasowanych krążków bawolej skóry. Trzpień przechodzi przez całą rękojeść, aż do głowicy. Nóż posiada obustronny stalowy jelec, chroniący przez zsunięciem się dłoni na krawędź tnącą podczas wbijania ostrza. Stal używana w produkcji to CroVan 1095, zahartowana do 56-58 HRC, przez co jest odporna na wykruszenia oraz stosunkowo długo trzyma ostrą krawędź tnącą. Łatwo ją naostrzyć w terenie. Może być wrażliwa na działanie wilgoci, ale przetarcie noża po użyciu powinno wystarczyć, by go chronić w warunkach polowych. Następnie można go odpowiednio zakonserwować, stosując odpowiedni smar. W komplecie otrzymujemy solidnie wykonaną, skórzaną pochwę wzmacnianą nitami. W jej dolnej części znajduje się otwór odprowadzający nadmiar wilgoci. Szeroka szlufka pozwala na przymocowanie pochwy do każdego paska. 

Nóż Ka-Bar US Army

Skórzana rękojeść sprawia przyjemne wrażenie podczas użytkowania. Dzięki niej nóż się nie wyślizgnie z ręki nawet podczas ciężkiej pracy. Z czasem skóra zmienia barwę, ciemnieje oraz, podobnie jak pochwa, nabiera charakterystycznych śladów użytkowania. Każda pochwa wygląda wyjątkowo, gdy zaczynają się na niej pojawiać przetarcia, przypominające blizny, będące pamiątkami po różnych przygodach. 

Konstrukcja noża z jelcem oraz ze zbroczem jest związana z jego militarnym rodowodem. Mimo to ostrze radzi sobie także podczas prac typowo survivalowych. Z powodzeniem można użyć go do budowy improwizowanego schronienia z gałęzi i drewnianych pali. Przy odrobinie wprawy nóż można również wykorzystać do przygotowania posiłku w warunkach polowych. Przestrzegamy tylko przed nadmiernym batonowaniem (techniką cięcia twardego materiału ostrzem przyłożonym do niego i uderzaniem w grzbiet noża podbijakiem), nóż nie został do tego stworzony – istnieje ryzyko poluzowania się elementów rękojeści. 

Rękojeść z bawolej skóry jest wykonywana ręcznie

Obecnie Ka-Bar US Army jest dostępny w wielu wersjach. Klasyczny model ze skórzaną rękojeścią i pochwą można kupić cały czas, powstał również jego wariant z częściowo ząbkowanym ostrzem, o pomniejszonych wymiarach. Do wersji kolekcjonerskich należy na przykład  upamiętniająca wojnę w Afganistanie czy model Presentation Grade z jelcem z pozłacanego mosiądzu, który jest tradycyjnym prezentem dla żołnierzy Marines, wręczanym w czasie różnych ważnych okazji, na przykład awansu czy odejścia na emeryturę. 

Noże są wykonywane także z rękojeścią z tworzywa Kraton G. Można je dostać w wariancie z pochwą z nylonu z domieszką włókna szklanego lub skórzaną. Ostrza są produkowane w wersji pomniejszonej, powiększonej, o profilu tanto i częściowo ząbkowane, a rękojeść z tworzywa jest wykonywana w różnych kolorach. Z łatwością znajdziesz również zestawy odwrotne, czyli ze skórzaną rękojeścią i pochwą z tworzywa sztucznego.  Dzięki temu uzyskano szeroki wachlarz wariantów, pośród których każdy znajdzie wersję odpowiednią dla siebie. 

2 komentarze

  • adventurer pisze:

    Jedne z bardziej popularnych noży. Piękna stylistyka bardzo do mnie przemawia. Z pewnością kiedyś zainwestuję w takie ostrze.

    • Natalia Bednarz pisze:

      Która wersja najbardziej Ci się podoba – całkowicie klasyczna czy łącząca klasyczny wygląd z nowoczesnymi materiałami?

Napisz coś...