Skip to main content

Pałki teleskopowe są narzędziami do samoobrony, które można legalnie nabywać oraz posiadać. Nie zmienia to faktu, że wzbudzają one nadal wiele kontrowersji, szczególnie prawnych. O aspektach prawnych związanych z pałkami teleskopowymi możesz przeczytać w obszernym poradniku dostępnym pod tym linkiem.

Skoro już prawne rozterki są za nami… Na co należy zwrócić uwagę przy zakupie tak zwanego teleskopu?

Po pierwsze, rozmiar samej pałki, który waha się zazwyczaj od 16″ do 26″. Jakie to ma znaczenie? Samo przenoszenie pałki musi być dla nas wygodne, im mniejsza, tym lepsza. Z drugiej strony pałka będzie stanowiła przedłużenie naszej ręki, oprócz tego przy większym rozmiarze będziemy wkładali mniej siły do założenia dźwigni napastnikowi. Nie ma uniwersalnej zasady – wielkość każdy wybiera pod siebie.

Rozłożona pałka teleskopowa

Rozłożona pałka teleskopowa

Drugą – i w mojej opinii najważniejszą rzeczą – jest poziom hartowania pałki. Im wyżej zahartowana, tym będzie twardsza i mniej podatna na uszkodzenia. To bardzo istotnie, jeśli kupujemy ją jako sprzęt do pracy na przykład w ochronie, gdzie prawdopodobnie teleskop  będzie często użytkowany.

Jak przy wszystkim, co ma służyć do samoobrony – nie oszczędzaj. Nigdy nikomu nie życzę nieprzyjemnej sytuacji na ulicy, ale skoro kupujemy sprzęt, który ma pomóc ochronić nasze zdrowie czy życie, warto dołożyć kilkadziesiąt złotych do lepiej wykonanego produktu.

Ok, wybraliśmy już pałkę teleskopową, co dalej? Warto nauczyć się nią posługiwać, udać się na kurs samoobrony, czy sięgnąć po książkę lub instruktaż DVD, dzięki którym zyskamy wiedzę, która pozwoli nam wykorzystać potencjał tego teleskopu, zamiast bezmyślnego wymachiwania nim. Możemy do tego również wykorzystać pałki treningowe, na przykład taką, jaką widać na poniższym zdjęciu.

Kurs - pałka teleskopowa w praktyce

Kurs: Pałka teleskopowa w praktyce DVD (PL)

SPRAWDŹ
Smar-syntetyczny-do-nozy

Smar syntetyczny do noży Knife Oil 30 ml

SPRAWDŹ
Pałka treningowa

Pałka treningowa ESP typ BATON 21″

SPRAWDŹ

I ostatnia sprawa – konserwacja. Jak o wszystko, również i o to musimy dbać. Nie jest to skomplikowane – wystarczy mieć odpowiedni smar, który nam zagwarantuje, że pałka się nie zapiecze i w sytuacji koniecznej będziemy w stu procentach pewni, że teleskop się rozwinie i będziemy mogli z niego skorzystać. Do przesmarowania łączeń segmentów w pałce można użyć na przykład smaru do noży.

Pałka treningowa

Bezpieczna pałka przeznaczona do treningu

Życzę wszystkim, aby nic, co macie do samoobrony nigdy się nie przydało, ale… Lepiej dmuchać na zimne i mieć sprzęt, który pozwoli nam się obronić.
Wszystkie dostępne pałki teleskopowe znajdziesz na Militaria.pl.


Autorem artykułu jest Igor Jurkiewicz, sprzedawca w salonie Militaria.pl w Alei Bielany.

Napisz coś...