Skip to main content

Jeden z flagowych modeli Cold Steel – SRK, zaprojektowany przez właściciela firmy Cold Steel – Lynna Thompsona. Produkowany od początku lat 90, czyli już ponad ćwierć wieku. Przez ten czas początkowy projekt ulegał tylko kosmetycznym zmianom. Wersja tutaj zaprezentowana posiada ostrze wykonane z nowoczesnej stali VG-1, pokryte teflonową powłoką w kolorze czarnym. 

SRK, czyli Survival Rescue Knife. Stworzony z myślą o ratowaniu nie tylko samego siebie. Jest używany w ratownictwie wojskowym, min. Search and Rescue oraz Hostage Rescue Team. Taki nóż ma być kompromisem. Nie ma być idealny do robienia kanapek czy do przycięcia drzewka w ogrodzie. Nie ma być idealnym nożem myśliwskim lub bojowym. Ma być kompromisem między każdym rodzajem noża użytkowego. Ma być na tyle długi i wytrzymały, by można było nim batonować kawałek drewna do przygotowania ogniska oraz oprawić złapany kawałek mięsa, który ma zapewnić nam przetrwanie. Musi być w stanie przebić maskę samochodu, gdy zajdzie taka potrzeba lub podważyć coś, do czego normalnie nie użylibyśmy noża. Do tego został stworzony. 

Cold Steel SRK
Głownia o dużym rozmiarze umożliwia podważanie, batonowanie i inne ekstremalne prace

Gdy zdecydujemy się na wyprawę prawdziwie survivalową, wiadomą sprawą jest, że nie zabierzemy ze sobą scyzoryka, noża typu neck, noża do paska oraz ciężkiego noża do przygotowania drewna na opał zamocowanego na 60 litrowym plecaku. Nie wspominając o saperce lub siekierce. Zamiast tych wszystkich narzędzi weźmiemy jeden nóż. Za pomocą Cold Steel SRK można zbudować schronienie z drewna, na przykład mały szałas z gałęzi świerkowych. Nóż sprawdzi się także podczas przygotowywania posiłków. Szlif płaski bez problemu poradzi sobie z krojeniem mięsa oraz przygotowaniem improwizowanego rusztu z gałęzi. Przy szatkowaniu warzyw może okazać się, że potrzeba większej dokładności by uzyskać równe plasterki, ponieważ nóż jest dość gruby. Mniej doświadczonym użytkownikom może sprawić to drobny problem, jednak tę czynność da się szybko opanować. 

Cold Steel SRK
Na zdjęciu dokładnie widać wygodną rękojeść oraz profil ostrza

Nóż Cold Steel SRK Black SK5

Sprawdź

Nóż Cold Steel SRK San Mai

Sprawdź

Nóż Cold Steel Recon Tanto SK5

Sprawdź

SRK jest często wybierany przez żołnierzy (np. SEAL). Profil głowni jest bliski profilom noży bojowych. Fałszywe ostrze na szczycie klingi łatwo można zaostrzyć. Ostrze posiada świetne właściwości przebijające, co może mieć duże znaczenie w przypadku konieczności użycia noża jako broni. Również funkcjonalna pochwa sprawia, że ten nóż jest odpowiednim wyborem dla żołnierza. Jej konstrukcja pozwala na mocowanie do pasa lub do ekwipunku – na szelce plecaka lub w systemie MOLLE na kamizelce. Dzięki otworom można ją też mocować bezpośrednio na łydce za pomocą sznurka. Nóż trzymany jest w pochwie bardzo mocno oraz pewnie, sam z pewnością z niej nie wypadnie. 

Na koniec wypada wspomnieć o rękojeści. Podczas użytkowania zauważyć można, że rękojeść bardzo dobrze trzyma się dłoni. Faktura gumy zapewnia dobrą przyczepność, co się przydaje, zwłaszcza gdy zmuszeni jesteśmy pracować w deszczu, po ubrudzeniu ziemią lub gdy mamy zmarznięte palce. W rękojeści zatopiony jest trzpień, opisywany z angielskiego jako full-lenght-tang, co oznacza, że trzpień głowni sięga końca rękojeści i jest niewiele węższy od niej. Dlatego można bez większych obaw używać go do rąbania i batonowania. Jest to bardzo wytrzymała konstrukcja. 

Porównanie Cold Steel SRK i typowego noża bojowego
Porównanie typowego noża bojowego i Cold Steel SRK

Polecamy ten nóż kolekcjonerom, ze względu na jego sławę każdy powinien mieć z nim kontakt. Jednak najbardziej polecamy go osobom szukającym noża, którego mogą używać na co dzień, a także w ekstremalnych sytuacjach – bez zastanawiania się, czy nóż spełni swoją rolę. Ten model z pewnością spełni swoje zadanie. 

Nóż Cold Steel SRK możesz kupić w Militaria.pl. 

Napisz coś...