Skip to main content

Szukając noża do zestawu EDC warto kierować się jego wagą, poręcznością oraz ogólną funkcjonalnością. Reszta zależy od indywidualnych upodobań. Ze względu na odpowiednie wymiary oraz dobry stosunek jakości do ceny, nóż składany Spyderco Tenacious jest często wybierany jako ostrze do EDC.

Lekki i wytrzymały

Nazwa noża oznacza wytrzymały. Ten przymiotnik bardzo dobrze opisuje to narzędzie. Niewielkie wymiary noża umożliwiają precyzyjne wykonanie codziennych czynności, ale w razie potrzeby można go wykorzystać do bardziej wymagających zadań. Korzystając ze Spyderco Tenacious równo rozetniesz kopertę, ściągniesz izolację z przewodów, otworzysz puszkę z konserwą i przygotujesz kanapki na biwaku.

Konstrukcja noża opiera się na stalowych linersach – brak wypełnienia i okładziny z laminatu G10 obniżają wagę narzędzia. Struktura powierzchni okładzin jest chropowata, dlatego nóż nie ślizga się w mokrych dłoniach, można również go dobrze chwycić w rękawicach.

Ostrze, stal i blokada

Model Tenacious posiada głownię o profilu pomiędzy drop point a clip point. Przekłada się to na uniwersalne zastosowania ostrza. Szlif płaski pełny umożliwia głębokie, równe cięcie rozmaitych materiałów. Głownię wykonano ze stali nierdzewnej 8Cr13MoV, która dobrze trzyma ostrość i można ją z łatwością samodzielnie naostrzyć w razie potrzeby. Klasyczna blokada liner lock utrzymuje pewnie ostrze w pozycji otwartej i zamkniętej.

Znaki szczególne Spyderco Tencious

Model Spyderco Tenacious ze względu na swoją popularność jest często podrabiany. Warto więc znać jego charakterystyczne elementy, aby uniknąć wpadki.

Na zbliżeniu widać klips z logo Spyderco, spyderhole oraz równe śruby

Nóż składany Spyderco Resilience

Sprawdź

Nóż składany Spyderco Endura 4 Plain

Sprawdź

Nóż składany Spyderco Manix 2 XL

Sprawdź

Znakiem szczególnym wszystkich noży firmy Spyderco jest logo z pajączkiem. Sal Glesser, projektant noży, chciał żeby pająk stał się elementem identyfikacji graficznej, jednak nie chciał wykorzystać wizerunku agresywnego, długonogiego pajęczaka. Dlatego stworzył rysunkowego, zabawnego pająka, który jest cały czas wykorzystywany do oznaczania wyrobów firmy Spyderco.

Na modelu Tenacious pająk pojawia się dwukrotnie – na głowni oraz na klipsie. Logo jest wyraźne, o równych brzegach.

Drugim charakterystycznym elementem jest otwór w głowni, nazywany spyderhole, przeznaczony do otwierania i zamykania ostrza. Ten sposób otwierania został opatentowany przez firmę Spyderco, Benchmade i Emerson wykorzystują go w swoich projektach na zasadzie licencji.

Oglądając nóż Tenacious warto zwrócić uwagę na otwory w linersach. Można je zauważyć zaglądając w przerwę pomiędzy nimi. Służą one obniżeniu wagi narzędzia.

Klips jest mocny i sztywny. Można go przykręcić z dowolnej strony, w pozycji tip up lub tip down. Wszystkie śruby, którymi są przytwierdzone okładziny, są równe i dobrze przykręcone. Dodatkowo na głowni znajdziemy oznaczenie rodzaju stali wykorzystanej do produkcji.

Aby uniknąć zakupu podróbki, warto nabyć nóż u pewnego dostawcy. Noże z serii Tenacious z okładzinami w różnych kolorach dostępne są w sklepie Militaria.pl.

Napisz coś...