Skip to main content

Najważniejszym pytaniem przy wyborze kurtki na jesień jest to, gdzie przede wszystkim będziesz jej używał/używała, do jakich zadań i w jakim terenie. Mamy w naszej ofercie dość bogaty wybór kurtek różnego typu i przeznaczenia, dlatego mamy nadzieję, że ten krótki tekst pomoże Ci w wyborze i dopasowaniu odzieży adekwatnej do twoich potrzeb. Przeczytaj, jaką wybrać kurtkę na jesień!

Jesienna pogoda często płata nam figle. Zazwyczaj, kiedy wydaje nam się, że jest bardzo ciepło, ponieważ świeci słońce, bierzemy ze sobą tylko jakąś leciutką kurtkę, albo nie zabieramy jej wcale. Niejednokrotnie bardzo szybko okazuje się, że zaraz robi się zimno, słońce znika za chmurami, zrywa się mroźny przenikliwy wiatr i jeszcze na koniec zaczyna padać deszcz. Brzmi znajomo?

Oczywiście to tylko jeden z wielu jesiennych scenariuszy, nie zawsze warunki są tak nieprzewidywalne i nieubłagane. Nie mniej jednak, warto pamiętać, żeby zabrać ze sobą na spacer jakąś dodatkową warstwę. Czy to wychodzimy w góry lub gdy na cały dzień idziemy do pracy w mieście – wieczorem pogoda może być już całkowicie inna.

Warto też pamiętać o tym, że każdy z nas inaczej reaguje na temperatury, każdy ma inne przyzwyczajenia, każdy lubi różne warunki atmosferyczne. Potrzeby ludzi też są różne, a co za tym idzie, nie ma jednego idealnego rodzaju kurtki jesiennej. W związku z tym różni ludzie wybiorą różne kurtki i dla każdego inna kurtka może być tą idealną. Sprawdź, jakie kurtki oferujemy i czym wyróżniają się różne modele. Zastanów się i wybierz to co tobie będzie najbardziej pasowało!

Kurtka softshell na jesień

Softshell to rodzaj odzieży zazwyczaj z miękkiego, impregnowanego materiału. Wyglądem i dotykiem przypomina coś w rodzaju zbitej, gęstej pianki. Podstawowym zadaniem kurtek softshellowych jest przede wszystkim zapewnienie ochrony przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, takimi jak wiatr oraz wilgoć ale przy zachowaniu maksymalnej oddychalności materiału, nawet przy zwiększonym wysiłku fizycznym. Zapobiega to nadmiernemu wychłodzeniu organizmu.

W zależności od rodzaju, kurtki softshellowe mogą mieć różną ilość warstw – modele bez podszewek, najcieńsze – raczej dedykowane na letnią porę roku, z powodzeniem mogą posłużyć również i jesienią przy joggingu lub jeździe na rowerze np. w połączeniu z dobrą bielizną termoaktywną lub cienkim polarem. Modele ocieplane – z dodaną warstwą polarową to świetne rozwiązanie dla osób, które szukają np. lekkiej kurtki do auta. Zastosowanie ochrony, jaką daje softshell oraz polaru jako spodniej warstwy skutecznie zmniejsza potrzebę ubierania się na cebulkę i bardzo wielu osobom zapewnia to wystarczający komfort, np. przy szybkim przemieszczaniu się między samochodem a domem albo pracą, czy też na szybkie spacery z psem czy do sklepu. Dokładając np. kolejny lekki bądź grubszy polar pod spód możemy zapewnić sobie przydatność takiej kurtki nawet podczas zimy lub dłuższych wędrówek w góry, gdzie ilość miejsca w plecaku jest mocno ograniczona, a każdy gram dźwiganego oporządzenia się liczy.

Rozwinięciem takich kurtek są modele z membraną wodoodporną, które oprócz wspomnianych zalet softshelli dodatkowo zapewniają ochronę nawet przed dużymi deszczami tylko niewielkim kosztem oddychalności. Sprawia to, że softshell staje się kurtką niezwykle uniwersalną w każdą chłodną porę roku, na wiatr, deszcz, a nawet śnieg. Zachowując przy tym niewielką wagę oraz ograniczając niejednokrotnie potrzebę noszenia wielu warstw odzieży.

Dla zmarzluchów posiadamy również bardzo ciepłe softshelle zimowe, które również świetnie się sprawdzą podczas pierwszych mrozów.

Kurtka Pentagon Artaxes Grindle Green

Sprawdź
Kurtka Texar Softshell Falcon Black

Kurtka Texar Softshell Falcon Black

Sprawdź
Kurtka Helikon Husky Tactical Winter Jacket - Alpha Green

Kurtka Helikon Husky Tactical Winter Jacket – Alpha Green

Sprawdź

Kurtka hardshell na jesień

Hardshell, czyli kurtki typowo membranowe. To odzież, której głównym celem jest ochrona przede wszystkim przed deszczem oraz wiatrem. Materiał w takich kurtkach jest zazwyczaj sztywniejszy, bardziej wytrzymały na uszkodzenia mechaniczne i przetarcia.

Niezastąpione na długie wypady w góry, gdzie pogoda może zmienić się z minuty na minutę, gdzie ze słonecznej przechadzki możemy wpaść w ulewny deszcz, a nie mamy możliwości schowania się pod dachem czy parasolem. Kurtki typowo membranowe występują zazwyczaj bez ocieplenia, czasem posiadają lekką podszewkę lub niekiedy nie posiadają jej wcale. Niezastąpione są natomiast jako ostatnia warstwa ubioru „na cebulkę”. Gdzie w połączeniu z bielizną termoaktywną i ciepłym polarem zapewniają najlepszą ochronę przed deszczem nawet w najzimniejsze dni jesieni czy też zimy.

Dowolna możliwość doboru warstw pod kurtką i ich grubości, a co za tym idzie ciepłoty – sprawia, że możemy taką kurtkę nosić dosłownie przez cały rok, w każdych warunkach pogodowych.

Kurtka Texar ECWCS Hardshell Comodo - Coyote

Kurtka Texar ECWCS Hardshell Comodo – Coyote

Sprawdź
kurtka puchowa na jesień

Kurtka Columbia Bugaboo II Fleece

Sprawdź
Kurtka Helikon Squall Hardshell - Taiga Green

Kurtka Helikon Squall Hardshell – Taiga Green

Sprawdź

Kurtki jesienne puchowe

Oprócz tego w naszej ofercie posiadamy także kurtki pikowane/puchowe. Mogą one mieć wypełnienie pochodzenia naturalnego, czyli na przykład kacze, lub sztuczne, zwykle poliestrowe.

Zazwyczaj nie posiadają one własnej membrany wodoodpornej (chociaż są wyjątki), za to mają doskonałe właściwości termiczne tzn. zatrzymują bardzo dużo ciepła chroniąc przed wychłodzeniem organizmu. Zachowują przy tym bardzo dobrą oddychalność. Doskonale sprawdzą się w pogodne dni jako samodzielna warstwa, a podczas chłodów jako dopełnienie warstw, na przykład pod kurtką membranową podczas ulewy czy też śnieżycy. Ważą przy tym najmniej ze wszystkich tutaj wymienionych kurtek!

Kurtka Brandit M65 Classic Black

Sprawdź

Kurtka Brandit Lumberjacket Hooded Black/Grey Gringham

Sprawdź

Kurtka Columbia Pike Lake Hooded Black

Sprawdź

Kurtki uniwersalne

Na naszej stronie militaria.pl znajdziesz także kurtki 3 w 1 – czyli takie które posiadają możliwość wypięcia wewnętrznej warstwy ocieplającej lub po prostu rozłączenia ich, jeśli jest nam za ciepło podczas długiego marszu. Dzieje się to za pomocą specjalnych wewnętrznych zamków oraz zaczepów, umieszczonych zazwyczaj na końcu rękawów i na karku. Kurtki te cechują się sporą uniwersalnością. Najbardziej popularnym połączeniem w tego rodzaju odzieży jest kurtka typowo membranowa typu hardshell z polarem (mogą być różnej grubości). Mogą występować również wpinki softshellowe oraz pikowane. Kurtkami zewnętrznymi mogą być natomiast również impregnowane kurtki bawełniane typu m65, co na pewno docenią miłośnicy klasycznych kurtek.

Niektóre kurtki typu hardshell, chociaż nie posiadają własnej podpinki oferowanej w komplecie, są wyposażone w wewnętrzne zamki oraz wspomniane wcześniej zaczepy. Takie rozwiązanie pozwala nam na dopasowanie jakiegoś polaru w przyszłości.

Zobacz kurtki jesienne w sklepie Militaria.pl!

Napisz coś...