Skip to main content

Jeśli aktywnie spędzasz czas, często chodzisz po górach, lesie czy pracujesz w ogrodzie zapewne nie raz zdarzyło Ci się zabrudzić swoje ubranie żywicą i wiesz jak uciążliwe są takie plamyW sieci znajdziesz na pewno mnóstwo porad dotyczących sposobów na usuwanie różnego rodzaju zabrudzeń. Niestety nie zawsze sugerowane metody są skuteczne. Niektóre mogą wręcz zaszkodzić, a powstałe wcześniej zabrudzenia się utrwalą. Wówczas tego rodzaju plam już nie zlikwidujesz samodzielnie.   

W poniższym tekście znajdziesz tylko sprawdzone sposoby na trudne plamy, z którymi poradzisz sobie sam! Dlatego zanim zdecydujesz, że Twoje ubrania nadają do wyrzucenia – koniecznie przeczytaj ten artykuł! 

Jak usunąć plamy z żywicy? 

Jeśli chcesz dowiedzieć się jak usunąć żywicę z ubrania, warto poznać jej właściwości. Żywica to naturalna substancja, która zasklepia uszkodzenia powstałe na korze drzewa. Jest pewnego rodzaju opatrunkiem i pełni funkcje ochronne. Posiada gęstą i lepką konsystencję i równie mocno jak do drzewa – przykleja się do ubrań. Musisz wiedzieć, że to substancja, która nie rozpuszcza się w wodzie. Dlatego właśnie usuwanie żywicy z kurtki, jeansów czy butów nie jest tak prostą i oczywistą sprawą jak w przypadku innych zabrudzeń, np. błota. Całkowite usunięcie żywicy jest możliwe, ponieważ nie uszkadza ona włókien tkaniny. 

Postępuj zgodnie z poniższymi zasadami: 

  1. Gdy tylko zauważysz plamę, nie zdrapuj od razu żywicy z ubrań lub butów, ponieważ możesz w ten sposób uszkodzić tkaninę. 
  2. Jeśli masz taką możliwość – włóż zabrudzone ubranie do zamrażalnika na kilkadziesiąt minut.  
  3. Użyj kostek lodu. Wystarczy, że przez 30 minut pozostawisz na plamie worek z kostkami lodu. Pod wpływem niskiej temperatury żywica maksymalnie zastygnie i jej delikatne zdrapanie będzie wówczas możliwe. 

Gdy spędzasz dużo czasu na łonie natury pamiętaj o odpowiedniej impregnacji swoich ubrań. Warto zainwestować w dobry preparat impregnujący, dzięki któremu twoja odzież i buty będą odpowiednio zabezpieczone nie tylko przed wilgociąale również przed zabrudzeniami. A te, o ile powstaną – będą prostsze do usunięcia. Bez problemu poradzisz sobie z nimi sam. 

Płyn Grangers Active Wash 750 ml

Sprawdź

Wosk Grangers G-Wax 80 g

Sprawdź
jak wyczyścić plamy z żywicy

Impregnat Hadwao Leather do pięlegnacji skóry i ekoskóry 200 ml

Sprawdź

Jak usunąć żywicę z ubrania? 

Pracując w ogrodzie czy nawet spacerując w pobliskim parku również możemy zabrudzić swoje ubrania żywicą. Kolejnym sprawdzonym sposobem usuwania żywicy z kurtki, bluzy czy innych ubrań jest użycie olejku z drzewa herbacianegoktóry jest naturalnym rozpuszczalnikiem i ma tę właściwość, że nie odbarwia tkanin. To naturalny sposób na usuwanie plam z żywicy. Olejek herbaciany kupisz w aptece lub sklepie zielarskimkosztuje około 10 – 15 zł. 

  1. Użyj ręcznika papierowego – umieść go pod zaplamionym miejscem, dzięki czemu dodatkowo zabezpieczysz tkaninę. 
  2. Zaaplikuj olejek z drzewa herbacianego bezpośrednio na resztki żywicydo tego świetnie sprawdzi się patyczek kosmetyczny. 
  3. Delikatnie usuń rozpuszczoną żywicę – wystarczy, że kilkukrotnie dociśniesz ręcznik papierowy, który wchłonie tłuszcz. 

Na końcu przemyj tkaninę wacikiem nasączonym alkoholem etylowym lub benzyną ekstrakcyjną. W przypadku delikatnych tkanin – użyj octu lub spirytusu. 

Wypierz ubranie w odpowiednim środku piorącym, nie zapomnij o impregnacji. 

Płyn odświeżający odzież Hadwao Nano – Silver Fresh 200 ml

Sprawdź

Płyn Hadwao Sudden Strikie do prania tkanin funkcjonalnych 500 ml

Sprawdź
plamy z żywicy

Płyn Grangers 2in1 Wash & Repel – 300ml 

Sprawdź

Plamy z żywicy na karoserii

Żywica na aucie? Niestety to częsty problem, zwłaszcza gdy mieszkasz w sąsiedztwie parku lub lasu i jedyną opcją jest zaparkowanie samochodu pod drzewem.

Zauważyłeś drobne, lepiące kropelki na karoserii? Działaj szybko. Wysokie temperatury, w szczególności promienie słoneczne utrwalają plamy z żywicy, a lakier może się nawet odbarwić. Podejdź do sprawy profesjonalnie, ponieważ takie zabrudzenia nie zostaną usunięte podczas tradycyjnego mycia. Z problemem poradzi sobie dedykowany preparat do usuwania żywicy.

  1. Nanieś preparat przy pomocy atomizera bezpośrednio na zabrudzenie lub użyj do tego ściereczki z mikrofibry.
  2. Odczekaj 5-10 minut. W tym czasie żywica zacznie się “rozpuszczać”.
  3. Wytrzyj delikatnie rozpuszczoną żywicę za pomocą ściereczki z mikrofibry lub wacika kosmetycznego. Jeśli to koniecznie powtórz czynność raz jeszcze.
  4. Umyj czyszczony wcześniej element – usuniesz w ten sposób pozostałości rozpuszczalnika.

Jak prać odzież outdoorową?

Czyszczenie i impregnacja

Gdy zauważysz plamy żywicy na ubraniach, butach, aucie lub w innych miejscach, przede wszystkim nie załamuj się i zachowaj zimną krew. Istnieje mnóstwo sposobów na pozbycie się trudnych plam. Do usunięcia większości zabrudzeń wystarczą domowe sposoby i z pewnością poradzisz sobie z tym sam Warto jednak odpowiednio zabezpieczyć swoją odzież. 

Sprawdź już teraz ofertę preparatów do impregnacji i konserwacji odzieży. 

Napisz coś...