Skip to main content

Jeśli aktywnie spędzasz czas, często chodzisz po górach, lesie czy pracujesz w ogrodzie zapewne nie raz zdarzyło Ci się zabrudzić swoje ubranie żywicą i wiesz jak uciążliwe są takie plamyW sieci znajdziesz na pewno mnóstwo porad dotyczących sposobów na usuwanie różnego rodzaju zabrudzeń. Niestety nie zawsze sugerowane metody są skuteczne. Niektóre mogą wręcz zaszkodzić, a powstałe wcześniej zabrudzenia się utrwalą. Wówczas tego rodzaju plam już nie zlikwidujesz samodzielnie.   

W poniższym tekście znajdziesz tylko sprawdzone sposoby na trudne plamy, z którymi poradzisz sobie sam! Dlatego zanim zdecydujesz, że Twoje ubrania nadają do wyrzucenia – koniecznie przeczytaj ten artykuł! 

Jak usunąć plamy z żywicy? 

Jeśli chcesz dowiedzieć się jak usunąć żywicę z ubrania, warto poznać jej właściwości. Żywica to naturalna substancja, która zasklepia uszkodzenia powstałe na korze drzewa. Jest pewnego rodzaju opatrunkiem i pełni funkcje ochronne. Posiada gęstą i lepką konsystencję i równie mocno jak do drzewa – przykleja się do ubrań. Musisz wiedzieć, że to substancja, która nie rozpuszcza się w wodzie. Dlatego właśnie usuwanie żywicy z kurtki, jeansów czy butów nie jest tak prostą i oczywistą sprawą jak w przypadku innych zabrudzeń, np. błota. Całkowite usunięcie żywicy jest możliwe, ponieważ nie uszkadza ona włókien tkaniny. 

Postępuj zgodnie z poniższymi zasadami: 

  1. Gdy tylko zauważysz plamę, nie zdrapuj od razu żywicy z ubrań lub butów, ponieważ możesz w ten sposób uszkodzić tkaninę. 
  2. Jeśli masz taką możliwość – włóż zabrudzone ubranie do zamrażalnika na kilkadziesiąt minut.  
  3. Użyj kostek lodu. Wystarczy, że przez 30 minut pozostawisz na plamie worek z kostkami lodu. Pod wpływem niskiej temperatury żywica maksymalnie zastygnie i jej delikatne zdrapanie będzie wówczas możliwe. 

Gdy spędzasz dużo czasu na łonie natury pamiętaj o odpowiedniej impregnacji swoich ubrań. Warto zainwestować w dobry preparat impregnujący, dzięki któremu twoja odzież i buty będą odpowiednio zabezpieczone nie tylko przed wilgociąale również przed zabrudzeniami. A te, o ile powstaną – będą prostsze do usunięcia. Bez problemu poradzisz sobie z nimi sam. 

Płyn Grangers Active Wash 750 ml

Płyn Grangers Active Wash 750 ml

Sprawdź

Wosk Grangers G-Wax 80 g

Sprawdź
jak wyczyścić plamy z żywicy

Impregnat Hadwao Leather do pięlegnacji skóry i ekoskóry 200 ml

Sprawdź

Jak usunąć żywicę z ubrania? 

Pracując w ogrodzie czy nawet spacerując w pobliskim parku również możemy zabrudzić swoje ubrania żywicą. Kolejnym sprawdzonym sposobem usuwania żywicy z kurtki, bluzy czy innych ubrań jest użycie olejku z drzewa herbacianegoktóry jest naturalnym rozpuszczalnikiem i ma tę właściwość, że nie odbarwia tkanin. To naturalny sposób na usuwanie plam z żywicy. Olejek herbaciany kupisz w aptece lub sklepie zielarskimkosztuje około 10 – 15 zł. 

  1. Użyj ręcznika papierowego – umieść go pod zaplamionym miejscem, dzięki czemu dodatkowo zabezpieczysz tkaninę. 
  2. Zaaplikuj olejek z drzewa herbacianego bezpośrednio na resztki żywicydo tego świetnie sprawdzi się patyczek kosmetyczny. 
  3. Delikatnie usuń rozpuszczoną żywicę – wystarczy, że kilkukrotnie dociśniesz ręcznik papierowy, który wchłonie tłuszcz. 

Na końcu przemyj tkaninę wacikiem nasączonym alkoholem etylowym lub benzyną ekstrakcyjną. W przypadku delikatnych tkanin – użyj octu lub spirytusu. 

Wypierz ubranie w odpowiednim środku piorącym, nie zapomnij o impregnacji. 

Płyn odświeżający odzież Hadwao Silver Fresh 150 ml

Płyn odświeżający odzież Hadwao Silver Fresh 150 ml

Sprawdź
Płyn Hadwao Sudden Strikie do prania tkanin funkcjonalnych 500 ml

Płyn Hadwao Sudden Strikie do prania tkanin funkcjonalnych 500 ml

Sprawdź
Płyn Grangers 2in1 Wash & Repel - 300ml
Sprawdź

Plamy z żywicy na karoserii

Żywica na aucie? Niestety to częsty problem, zwłaszcza gdy mieszkasz w sąsiedztwie parku lub lasu i jedyną opcją jest zaparkowanie samochodu pod drzewem.

Zauważyłeś drobne, lepiące kropelki na karoserii? Działaj szybko. Wysokie temperatury, w szczególności promienie słoneczne utrwalają plamy z żywicy, a lakier może się nawet odbarwić. Podejdź do sprawy profesjonalnie, ponieważ takie zabrudzenia nie zostaną usunięte podczas tradycyjnego mycia. Z problemem poradzi sobie dedykowany preparat do usuwania żywicy.

  1. Nanieś preparat przy pomocy atomizera bezpośrednio na zabrudzenie lub użyj do tego ściereczki z mikrofibry.
  2. Odczekaj 5-10 minut. W tym czasie żywica zacznie się “rozpuszczać”.
  3. Wytrzyj delikatnie rozpuszczoną żywicę za pomocą ściereczki z mikrofibry lub wacika kosmetycznego. Jeśli to koniecznie powtórz czynność raz jeszcze.
  4. Umyj czyszczony wcześniej element – usuniesz w ten sposób pozostałości rozpuszczalnika.

Jak prać odzież outdoorową?

Czyszczenie i impregnacja

Gdy zauważysz plamy żywicy na ubraniach, butach, aucie lub w innych miejscach, przede wszystkim nie załamuj się i zachowaj zimną krew. Istnieje mnóstwo sposobów na pozbycie się trudnych plam. Do usunięcia większości zabrudzeń wystarczą domowe sposoby i z pewnością poradzisz sobie z tym sam Warto jednak odpowiednio zabezpieczyć swoją odzież. 

Sprawdź już teraz ofertę preparatów do impregnacji i konserwacji odzieży. 

Napisz coś...