Skip to main content

Kamuflaż wojskowy jest istotnym elementem wyposażenia armii każdego kraju. W zależności od panującego klimatu oraz występującej roślinności, niemal każdy kraj posiada swój unikalny wzór, który doskonale sprawdza się w terenie podczas działań bojowych, aby ukryć sylwetkę żołnierza. W Polsce obowiązującym kamuflażem jest pantera leśna w przypadku wojsk lądowych i WOTu oraz licencjonowany Multicam w przypadku jednostek specjalnych takich jak GROM czy FORMOZA. Jednak niedawno do sprzedaży trafił nowy, bardzo nowoczesny kamuflaż MAPA produkowany przez firmę Maskpol, który przez wielu jest uznawany za najnowocześniejszy w Europie. W tym tekście opowiemy, czym charakteryzuje się ów kamuflaż oraz co go wyróżnia na tle innych wzorów

kamuflaż MAPA
Czapka z daszkiem Maskpol Truck MAPA
Bluza Combat Shirt Maskpol MAPA
Rękawice Mechanix Wear M-Pact 0,5 mm Covert

Czym się wyróżnia kamuflaż MAPA?  

Przede wszystkim techniką wykonania, która na nasze czasy jest wyjątkowa i rozkłada elementy krajobrazu na części pierwsze – ma tutaj znaczenie roślinność występująca na terenie Europy Środkowej. Został on zaprojektowany z wykorzystaniem cyfrowego, wielowarstwowego systemu składającego się z nałożonych na siebie sześciu kolorów tworzącego razem wspólny system wizualny mający za zadanie zdeformować sylwetkę tak, aby była jak najmniej widoczna w warunkach leśnych. Małe, obłe plamki lepiej sprawują się w kwestii kamuflowania niż kamuflaż pikselowy (przykładowo Pencott Greenzone), który w teorii miał być uniwersalnym wzorem maskującym, lecz jego możliwości okazały się mniej wystarczające, niż początkowo zakładano. 

Dzięki wykorzystaniu obłych, małych nakładających się na siebie plamek uzyskano świetny efekt kamuflujący w polskich warunkach, a dzięki zastosowaniu techniki światła i cieni kamuflaż MAPA sprawia wrażenie trójwymiarowości. Jest to obecnie najbardziej zaawansowany wzór maskujący dostępny na rynku, który świetnie nada się chociażby na airsoftową strzelankę lub wyprawę do lasu. Zapraszamy również do przeczytania naszego wpisu o kamuflażach innych krajów.

Jak powstał kamuflaż MAPA 

Historia powstania tego wzoru jest równie ciekawa co sam kamuflaż. W 2012 roku Maciej Dojlitko, wówczas jeszcze w stopniu doktoranta na wydziale Architektury i wzornictwa ASP w Gdańsku, opracował nowy koncepcyjny kamuflaż, który miał służyć jako umundurowanie żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. W swojej pracy pt. „Teoria Dekonstrukcji Kamuflażu” (która swoją drogą jest bardzo ciekawa i dostępna do przeczytania za darmo) zawarł innowacyjny proces konstrukcji kamuflażu od podstaw, opierając się na naukowych dziedzinach dotyczących plastyki oraz optyki. Efektem wytężonej pracy została właśnie słynna dziś MAPA, która zdobyła wyróżnienie podczas konkursu na ekwipunek stworzony dla polskich sił zbrojnych.  

spodnie w kamuflażu

Spodnie wojskowe Maskpol MAPA

SPRAWDŹ
plecak camo

Plecak Wisport Sparrow II 30 l MAPA

SPRAWDŹ
bluza mundurowa

Bluza mundurowa Maskpol MAPA

SPRAWDŹ

W 2017 roku na targach MSPO w Kielcach został zaprezentowany komplet ekwipunku ,,Dromader”, który spotkał się z bardzo ciepłym przyjęciem i tchnął nadzieję na możliwość unowocześnienia wzoru maskującego Wojska Polskiego, gdyż przez wielu użytkowników aktualnie obowiązująca Pantera najlepsze lata ma już za sobą.

Niestety ani Wojsko Polskie ani WOT nie otrzymały nowego wzoru i sprawa już mogła popaść w zapomnienie, gdy jednak niczym grom gruchnęła wieść, że MAPA będzie dostępna na rynku cywilnym za sprawą polskiego producenta wyposażenia wojskowego Maskpol. Dzięki temu gracze airsoftowi oraz wszyscy, którzy doceniają polską myśl technologiczną mogą bez problemu wyposażyć się w najnowocześniejszy kamuflaż bez przeszkód związanych z zarezerwowaniem wzoru przez wojsko.

kamuflaż MAPA
Czapka z daszkiem Maskpol Slim MAPA
Bluza mundurowa Maskpol MAPA
Spodnie wojskowe Maskpol MAPA

Gdzie kupić odzież w kamuflażu MAPA?  

Z radością informujemy, że nawiązaliśmy współpracę z polską firmą Maskpol i od kilku miesięcy odzież w kamuflażu MAPA jest dostępny w sklepach stacjonarnych oraz w sklepie internetowym Militaria.pl. Wszystkie produkty są wykonane z wysokiej jakości materiałów jak cordura oraz domieszka w postaci elastanu. Kroje także są dopasowane do dzisiejszych standardów, dzięki czemu odzież w kamuflażu MAPA prezentuje najwyższą jakość oraz przemyślane modele, które sprawdzą się chociażby podczas rozgrywek airsoftowych.  

W skład odzieży w tym wzorze wchodzą: 

  1. Spodnie  
  2. Bluza mundurowa 
  3. Combat Shirt  
  4. Czapka, kapelusz, rogatywka 
  5. Kamizelka taktyczna 
czapka w kamuflażu MAPA

Czapka z daszkiem Maskpol Truck MAPA

SPRAWDŹ
combat shirt

Bluza Combat Shirt Maskpol MAPA

SPRAWDŹ
nerka

Nerka Wisport Toke MAPA
 

SPRAWDŹ

Dość istotną informacją jest, że wzór MAPA pojawia się na coraz większej ilości produktów z naszej oferty. Dzięki współpracy z polską firmą Wisport produkującą plecaki oraz zasobniki bardzo wysokiej jakości, w ofercie pojawił się legendarny już model plecaka Sparrow II w kamuflażu MAPA.

Mamy nadzieję, że polski wzór maskowania będzie coraz popularniejszy i zdobędzie należyte uznanie nie tylko w Polsce, ale także poza granicami kraju, gdyż na pewno na to zasługuje za sprawą nowoczesności oraz innowacyjności produkcji. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą odzieży i akcesoriów we wzorze MAPA przygotowaną razem z firmą Maskpol, aby odkryć wszystkie zalety nowego, polskiego wzoru. Zachęcamy również do zapoznania się z poradnikiem o rodzajach kamuflaży, który przygotowaliśmy, by przybliżyć historię i zastosowanie każdego z nich.

Napisz coś...