Skip to main content

Jesień nadchodzi wielkimi krokami i już w wielu miejscach las zmienia swoje barwy na rdzawo-złote kolory, które są znakami rozpoznawczymi tej pięknej pory roku. Mimo, że temperatura spada, to nadal nie brakuje amatorów bushcraftu, którzy chętnie spędzają swój wolny czas na łonie natury, rozwijając swoją pasję oraz wiedzę o niej i jej procesach. Co to jest bushcraft? W ogólnym rozumieniu jest to hobby mające na celu spędzanie czasu oraz biwakowanie na łonie natury. Szacunek wobec jej siły jest cechą spajającą wszystkich miłośników tego typu aktywności.  

Co spakować jesienią na bushcraft? 

Wraz z porą roku zmienia się także ekwipunek, którego potrzebujemy w lesie, aby noc w nim spędzona była jak najbardziej komfortowa. Największe zmiany obejmują oczywiście ubiór, który powinien być cieplejszy niż latem oraz typ schronienia, z jakiego będziesz korzystać w warunkach obniżonej temperatury. Oto lista kilku najpotrzebniejszych rzeczy, które warto dodać do swojego plecaka na jesienny bushcraft 

1. Ciepła odzież

W nocy temperatura spada już gdzieniegdzie nawet do zera stopni, więc wybierajając się na buscraft, przede wszystkim zadbaj o komfort cieplny swojego ciała, aby nie nabawić się przeziębienia. Zalecamy wyposażenie się w bieliznę termoaktywną dobrej jakości, taką jak spodnie czy koszulka z wełny merino. Jest to doskonały materiał dla każdego bushcraftowca, gdyż jest bardzo lekki, szybko wysycha, a przede wszystkim – mocno grzeje wychłodzone ciało. O ile podczas przemierzania leśnych kniei jest dosyć ciepło za sprawą ruchu, to w nocy w hamaku lub namiocie, kiedy twój ruch już nie wydziela ciepła, dobrze jest mieć na podorędziu dobry komplet odzieży, w której będzie Ci ciepło.  

spodnie termoatywne na bushcraft

Legginsy termoaktywne męskie FreeNord ThermoTech Evo – czarne

SPRAWDŹ

Termos Esbit Vacuum Flask 1l
 

SPRAWDŹ

Koszulka termoaktywna FreeNord Tactical D/R – Camo

SPRAWDŹ

2. Termos – czyli ciepły napój podczas buscraftu

O ile latem można się obejść bez porannej kawy lub wieczornej herbaty (choć wiemy, że może być to ciężkie!), to jesienią dobrze jest mieć przy sobie na wyciągnięcie ręki pojemnik z ciepłym napojem, który poprawi twój komfort fizyczny i psychiczny. Dobrej jakości termos lub kubek termiczny pozwoli Ci się cieszyć gorącym napojem nawet podczas długiej wyprawy lub nocy spędzonej w lesie.  

3. Ogrzewacze chemiczne

Lubisz uprawiać bushcraft w chłodniejsze dni? Ogrzewacz do rąk i stóp to drobiazg, który powinien znaleźć się w plecaku każdego turysty. Małe saszetki z żelowymi wkładkami, które reagują na kontakt z powietrzem, wydzielając ciepło, są świetnym rozwiązaniem na chłodne noce. Ich profil może być dopasowany tak, aby umieścić je w butach lub rękawiczkach, a także idealnie sprawdzą się jako wkład do kieszeni piersiowej lub nerkowej podczas chłodnych nocy.

4. Krzesiwo i podpałka – ognisko na biwaku

Bushcraft to ognisko. Nie ma nic przyjemniejszego i bardziej uspokajającego dla wielu z nas, niż wieczór spędzony przy ogniu, trzaskającym drewnie i szumem drzew wokół. Jest to czas na refleksję, odpoczynek oraz przemyślenie wielu spraw. Jednak nawet gdy nie pada, wilgotność jesienią jest dużo większa, więc dobre krzesiwo (jeżeli nie chcesz korzystać z zapałek lub zapalniczki) to podstawa. Na rozpałkę nadadzą się szyszki oraz kora z brzozy – pamiętaj jednak, aby nie ranić żyjących drzew, korę możesz znaleźć na ściółce. W naszym sklepie posiadamy także gotowe podpałki takie jak mikroogniska czy kawałki drewna nasączone żywicą.  

5. Folia ratunkowa oraz apteczka 

Czasem bywa tak, że apteczka przegrywa o miejsce w plecaku z dodatkową bluzą czy spodniami. Jednak przebywając w lesie musisz być świadomy, że jeżeli coś się stanie, pomoc nie przyjedzie równie szybko jak w mieście, a na śliskiej ściółce łatwo o poślizg i uraz. Apteczka powinna być pierwszą rzeczą, jaką zabierzesz na każdy wypad do lasu, nie tylko ten jesienny. Nawet mały i na pierwszy rzut oka nieznaczący uraz może spowodować komplikacje, jeśli w porę się go nie opatrzy oraz nie zdezynfekuje.  

Folia NRC to jedna z najbardziej uniwersalnych rzeczy, które możesz ze sobą zabrać. Zajmuje bardzo mało miejsca, a w krytycznej sytuacji możesz z niej stworzyć schronienie, pokrowiec na plecak, zbiornik na deszczówkę oraz dodatkowo się ogrzać. Zdecydowanie polecamy o zadbanie, aby była z Tobą na każdej wyprawie – podobnie jak apteczka. Zajrzyj też do naszego wpisu dedykowanemu kocom termicznym, z którego dowiesz się, do czego przydaje się folia NRC.

Ogrzewacz chemiczny Grzejki do stóp – 10 par

SPRAWDŹ
Krzesiwo Badger outdoor

Krzesiwo Badger Outdoor Fire Rod

SPRAWDŹ

Folia termiczna NRC Badger Outdoor

SPRAWDŹ

Bushcraft a prawo – legalne nocowanie w lesie 

Szykując się do biwakowania w lesie, trzeba znać obowiązujące w danym kraju prawo. Bushcraft zakłada poszanowanie natury, nieniszczenie runa leśnego oraz bezpieczne biwakowanie, które nie spowoduje pożaru. Zobacz nasz inny artukuł o tym, jak podrożować bez zostawiania śladów.

O ile w krajach skandynawskich przepisy te są dość liberalne i możesz rozpalić ognisko w każdym miejscu w lesie, to w Polsce do niedawna biwakowanie było oficjalnie zabronione. Na szczęście sytuacja zmieniła się w 2019 roku za sprawą programu ,,Zanocuj w lesie”, który reguluje i udostępnia wybrane obszary lasu w całej Polsce do swobodnego biwakowania bez obawy o mandat. Na stronie internetowej Lasów Państwowych znajdziesz także cały regulamin dotyczący spędzania czasu w lesie.

Najważniejsze, co powinieneś wiedzieć, jest to, że ognisko można rozpalić tylko w wyznaczonych do tego celu miejscach takich jak wiaty czy parkingi leśne z paleniskiem. W niektórych obszarach dostępne jest używanie kuchenek gazowych, aby przygotować posiłek, jednak w zdecydowanej części obowiązuje ścisły zakaz używania otwartego ognia. 

Poniżej znajdziesz przydatne linki dotyczące bezpiecznego biwakowania, a nam nie pozostaje nic innego niż życzyć powodzenia w Twojej kolejnej wyprawie. Do zobaczenia!  

Mapa programu ,,Zanocuj w lesie” i Regulamin biwakowania.

Napisz coś...