Ubiór wykonany w różnego rodzaju wzorach kamuflujących zyskał ogromną popularność na rynku cywilnym. Z odzieży w kamuflażu chętnie korzystają myśliwi, gracze ASG czy miłośnicy outdooru. Warto natomiast pamiętać o głównym przeznaczeniu kamuflażu, czyli celach militarnych. To właśnie dla wojska powstało większość wzorów, które później były adaptowane m.in. do użytku paramilitarnego. Dobrym przykładem takiego kamuflażu jest Woodland, który opracowano w 1981 roku na potrzeby amerykańskich sił zbrojnych, a aktualnie jest szeroko dostępny dla cywili
Dla wojska pierwotnie powstała większość kamuflaży, a następnie ich wersje dostępne dla cywilów. W tym artykule znajdziecie informacje na temat kamuflaży wykorzystywanych przez 10 najpotężniejszych armii świata. Kolejność krajów została ułożona na podstawie rankingu Global Firepower1. Polska znajduje się na 18. miejscu, więc informacje na temat naszej armii znajdziecie w drugiej części tekstu, która już niebawem na naszym blogu.
1. Stany Zjednoczone
USA to bez wątpienia kraj o największej sile militarnej wśród wszystkich Państw świata. Dysponuje ogromną armią i jeszcze większym budżetem wynoszącym, bagatela, 587 mld dol. Dla Sił Zbrojnych USA zaprojektowano wiele wzorów maskujących, od wręcz kultowych Woodland i MultiCam, przez stosowane m.in. podczas wojny w Zatoce Perskiej Desert Battle Dress Uniform, po niezbyt udane jak Universal Camouflage Pattern (UCP).
Rodzaje mundurów i pokrywających je kamuflaży różnią się w zależności od rodzaju wojsk. I tak wojska lądowe Stanów Zjednoczonych, czyli US Army, w warunkach polowych wykorzystują obecnie umundurowanie Army Combat Uniform (ACU) w kamuflażu Operational Camouflage Pattern (OCP), czyli Scorpion W2. Wzór zastąpił wykorzystywany wcześniej MultiCam i UCP.
Z kolei Korpus Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych, czyli US Marines, wykorzystuje w swoich mundurach pikselowy kamuflaż Marpat. Wzór najczęściej używany jest w wersjach leśnej i pustynnej. Umundurowanie US Marines wraz z wzorem Marpat nie jest dostępne na rynku cywilnym, patent posiada Korpus Piechoty Morskiej. Niektóre firmy starają się natomiast produkować ubiór o podobnym wyglądzie pod innymi nazwami, na przykład Digital Woodland Camo lub Digital Desert Camo.
2. Rosja
Używane przez lat wiele rosyjskie kamuflaże bazowały na doświadczeniach niemieckich, a konkretnie stosowanych przez Waffen SS w trakcie II Wojny Światowej. Przykładami tych wzorów są SS-lato, SS-wiosna, SS-jesień oraz FlecktarnD, który dodatkowo czerpie inspiracje z projektów duńskich. Jednym z najpopularniejszych rosyjskich wzorów kamuflujących jest wprowadzona w 1998 roku seria Flora, występująca w wersjach dostosowanych do różnych terenów. Wyglądem przypomina popularny Woodland. Rosyjskie służby specjalne, policja, FSB i ochrona prezydenta używają także pikselowego wzoru SURPAT.
Rosyjski kamuflaż pikselowy SURPAT
3. Chiny
Wzory stosowane w umundurowaniu chińskiej PLA, czyli Armii Ludowo-Wyzwoleńczej różnią się w zależności od rodzaju sił oraz obszarów działalności. Większość obowiązujących kamuflaży bazuje na jednym pikselowym wzorcu typu 07, a różne są z reguły warianty kolorystyczne. Wzór uniwersalny składa się z odcieni brązu, zieleni i szarości. Mundury w innych kolorach posiadają jednostki działające w rejonach górskich, tropikach czy na morzu. Niektóre oddziały PLA dysponują także mundurami w popularnym kamuflażu MultiCam.
4. Indie
Główny kamuflaż Indian Armed Forces nosi nazwę DPM, bez związku z brytyjskim kamuflażem o tej samej nazwie. Na wzór składają się plamy brązu i zieleni, przypominające liście, na tle khaki. Kamuflaż występuje w wielu wersjach, od bardzo jasnych do ciemnych. Oprócz DPM, Indyjska armia wykorzystuje kamuflaż UCP oraz rosyjski SURPAT.
Jedna z wersji kamuflażu DPM używanego przez Indian Armed Forces
5. Francja
Francuskie Siły Zbrojne to piąta armia świata i jednocześnie najsilniejsze wojsko Europy (nie licząc Rosji). Jej największą część stanowią Armée de terre, czyli wojska lądowe. Najsłynniejszym francuskim kamuflażem, którego pierwsze wersje powstały około 1951 roku, jest tzw. jaszczurka. Wzór wyglądem przypomina pociągnięcia pędzlem i produkowany był w różnych wersjach kolorystycznych. Od początku lat 90. siły francuskie w Europie oficjalnie korzystają natomiast z kamuflażu CCE, czyli Camouflage Centre Europe, zbliżonego projektem do amerykańskiego M81 Woodland.
6. Wielka Brytania
Jeszcze kilka lat temu głównym kamuflażem wykorzystywanym przez wojska Zjednoczonego Królestwa był Disruptive Pattern Material (DPM). Wzór sprawdzał się przez długie lata, ale był także bardzo często kopiowany przez inne kraje. W różnych odmianach wykorzystywały go m.in. Nowa Zelandia, Bułgaria, Indonezja, Kambodża, Filipiny, Iran czy Irak. W 2010 roku brytyjskie Ministerstwo Obrony zadecydowało o wycofaniu tradycyjnego DPM i zastąpieniu go hybrydą bazującą na Crye Multicam. Nazwa nowego kamuflażu to Multi-Terrain Pattern.
Brytyjski Multi-Terrain Pattern
7. Japonia
Z Europy przenosimy się na wschód, a konkretnie do kraju kwitnącej wiśni. Jako ciekawostkę warto wspomnieć, że mundury w kamuflażu nie były powszechnie wykorzystywane przez Japonię aż do początku lat 90. Wcześniej posiadały je tylko wybrane jednostki. Dopiero w 1991 roku zadecydowano o wyposażeniu całych Japońskich Sił Samoobrony w umundurowanie z kamuflażem. Wzór oparto na kamuflażu Flecktarn armii niemieckiej. Kamuflaż cechuje plamkowa budowa i często nazywany jest Jietai (自衛隊). Wzór posiada kilka wersji kolorystycznych. Innym kamuflażem używanym przez Japonię jest JSDF Desert Camouflage Pattern stworzony na potrzeby misji w Iraku. Wzór zbliżony jest do amerykańskiego Desert Battle Dress.
8. Turcja
Duża część tureckich kamuflaży bazuje na projektach stworzonych przez Stany Zjednoczone. Szczególnie często kopiowany i modyfikowany był M81 Woodland. W różnych wersjach armia turecka korzystała z niego do około 2008 roku, kiedy to powszechnie zaczęto stosować pikselowy kamuflaż Turkish Digital Pattern. Wzór został opracowany przez TÜBİTAK, czyli Turecką Radę Naukowo-Technologiczną i używany jest również przez siły zbrojne Azerbejdżanu. Najpopularniejsza wersja kolorystyczna kamuflażu to oliwkowe i czerwono-brązowe poziome pasy na tle khaki.
9. Niemcy
Standardowy kamuflaż stosowany przez niemiecką bundeswerę to Flecktarn. Łatwo go poznać po charakterystycznych plamkach. Kamuflaż posiada wiele wersji kolorystycznych, a podstawowa odmiana została stworzona do użytkowania w terenach leśnych. Następnie kamuflaż poddano modyfikacjom, dostosowując go do regionów tropikalnych i pustynnych. Jedną z ostatnich planowanych wariacji jest odmiana Multitarn, którą ma cechować uniwersalność i zwiększona skuteczność oszukiwania urządzeń noktowizyjnych. Kamuflaż Flecktarn jest uznawany za wysoce skuteczny, dlatego chętnie wykorzystują go także inne kraje np. Dania, Belgia czy Rosja.
Włoski kamuflaż Vegetato w wersji Woodland
10. Włochy
Mówiąc o kamuflażu wykorzystywanym przez armię włoską, w pierwszej kolejności obowiązkowo należy wspomnieć o M1929 Telo Mimetico. Był to pierwszy powszechnie używany wzór maskujący na świecie. Jego cechą charakterystyczną są duże, faliste łaty. Z biegiem czasu wzór poddawano rożnym modyfikacjom i maskowano nim włoskie mundury aż do lat 90. XX wieku. Wówczas zastąpiono go kamuflażem Mimetico Roma 90 bazującym na amerykańskim M81 Woodland. Również w latach 90. włoska armia wprowadziła wzór dostosowany do środowisk pustynnych o nazwie Mimetico Deserto. Oba kamuflaże pozostawały w służbie do około 2005 roku. Obecnie Włosi korzystają z mimetycznego kamuflażu Vegetato (wzór roślinny) oraz jego modyfikacji np. pustynnej Vegetato Desert.
Jeśli spodobał Wam się tekst i chcielibyście dowiedzieć się więcej o wzorach maskujących, zapraszamy do lektury innych naszych artykułów o tej tematyce, na przykład poradnika o teorii kamuflażu. Niebawem na blogu pojawi się także druga część wpisu o kamuflażach w armiach świata, w której m.in. takie kraje jak Izrael i Polska.