Skip to main content

Czy kamuflaż może być sztuką? Odpowiedź na to dość nietypowo postawione pytanie, również będzie nietypowa. Bo dobry kamuflaż, tak naprawdę nie jest sztuką, tylko nauką w czystej postaci. Osoby, które dotychczas nie miały większej styczności z rodzajami umundurowania, mogą postrzegać ubiór w kamuflażu jako efekt przypadkowo dobranych kolorów i wzorów. Tak naprawdę etap produkcji odzieży w kamuflażu często poprzedzają liczne badania i testy. Ich najważniejszy cel to stworzenie wzoru, który będzie w stanie oszukać wzrok.

W tym artykule nie będziemy się jednak skupiać na naukowej stronie kamuflażu. Pominiemy także większość jego historii. Osobom, które chciałby zagłębić się w ten temat, polecamy świetny i szczegółowy poradnik „Teoria kamuflażu – wprowadzenie”, dostępny na stronie Militaria.pl. Przyjrzymy się natomiast bardziej praktycznej stronie kamuflowania.

Kiedy się kamuflować?

Odpowiedź na to pytanie nie odkryje Ameryki. Kamuflujemy się zawsze wtedy, gdy chcemy ukryć się przed czyimś wzrokiem. Odzież w kamuflażu znajdzie zatem zastosowanie nie tylko wśród żołnierzy, chociaż to właśnie dla nich powstała większość wzorów. Kamuflaż chroniący przywdziewają także gracze ASG, miłośnicy outdooru i podglądania przyrody czy myśliwi.

Skuteczny kamuflaż musi pozwolić noszącej go osobie wtopić się w otoczenie, a świat w którym żyjemy nie jest przecież jednorodny. Oczywiście podejmowano już próby stworzenia kamuflażu uniwersalnego. Z marnym jednak skutkiem. Dlatego najlepszy kamuflaż to taki, który zaprojektowano pod kątem konkretnego terenu.

Wzory kamuflażu

MultiCam®

MultiCam® to legenda, choć tak naprawdę nie jest wzorem starym. Stało się o nim głośno głównie dlatego, że był oficjalnym maskowaniem wojsk US Army. Nie jest wzorem uniwersalnym, ale sprawdza się w szerokim zakresie terenów – najlepiej maskuje w klimacie umiarkowanym. Autorstwo i prawa do wzoru należą do firmy Crye Precision. W Polsce z kamuflażu Suez, którego pierwowzorem jest właśnie MultiCam®, korzystają siły Wojsk Specjalnych, BOR oraz ABW.

Na bazie podstawowego wzoru powstały wariacje, które pomagają lepiej maskować się żołnierzom w terenie, gdzie zwykły MultiCam® się nie sprawdza. I tak MultiCam® Alpine™ zaprojektowano dla terenów roślinnych pokrytych śniegiem, MultiCam® Arid™ powstał na potrzeby terenów piaszczystych oraz skalnych, a MultiCam® Tropic™ przeznaczony jest dla żołnierzy potrzebujących maskowania w lasach równikowych i dżungli.

W naszej ofercie znajdziecie wiele produktów w kamuflażu MultiCam® lub pochodnych np. Camogrom.

pokrowiec na karabin multicam

Pokrowiec Wisport na karabin 100 MultiCam

SPRAWDŹ
Wisport Plecak MultiCam

Plecak Wisport Sparrow II 30 l MultiCam

SPRAWDŹ

Rękawice Mechanix Wear
M-Pact MultiCam

SPRAWDŹ

A-TACS Camo®

Główne cechy kamuflażu A-TACS® to kolory o maksymalnie naturalnym wyglądzie oraz wykorzystywanie małych wzorów do tworzenia większych, bardziej wyrazistych kształtów.

A-TACS® stworzył kilka kamuflaży, dopasowanych do konkretnych środowisk. I tak A-TACS® AU Camo™ (Arid Urban) najlepiej pasuje do suchych i pustynnych terenów. W polskich lasach, dobrze sprawdza się zielona odmiana tego kamuflażu, czyli A-TACS® FG Camo™ (Foliage Green). Ich najnowsza propozycja to natomiast A-TACS® iX Camo™ (Intermediate Xtreme), który stanowi pewnego rodzaju kombinację kamuflaży A-TACS® i Tiger Stripe.

Czapka Condor Tactical Cap
A-TACS AU

SPRAWDŹ

Torba Wisport Pathfinder 15

SPRAWDŹ
Kieszeń boczna sparrow

Kieszeń boczna Sparrow A-Tac IX do plecaków Wisport

SPRAWDŹ

Woodland

Woodland to kamuflaż, który może już nosić miano kultowego. Wprowadzony w roku 1981 roku i niegdyś wykorzystywany przez amerykańskie siły zbrojne. Obecnie chętnie korzystają z niego gracze ASG i myśliwi. Dobrze sprawdza się w cienistych lasach, gorzej w jaśniejszym terenie. Na pewno jest wzorem na który warto zwrócić uwagę, jeśli chcemy niezauważenie podglądać leśną przyrodę.

We wzorze US Woodland możecie u nas kupić legendarną już kurtkę M65. Model był wielokrotnie wykorzystywany w filmach, a nosiły ją takie postacie jak Sylwester Stallone w Rambo czy Robert De Niro w Przylądku Strachu. Woodland to także jeden z najczęściej kopiowanych i modyfikowanych kamuflaży w historii.

Spodnie Pentagon BDU 2.0
Woodland

SPRAWDŹ
Kurtka Pentagon Woodland

Kurtka Pentagon Gen V 2.0 Woodland

SPRAWDŹ

Rękawice Mechanix Wear M-Pact
Woodland New

SPRAWDŹ

PenCott®

PenCott® to kamuflaże cyfrowe z widocznymi mikro i makro wzorami. Taka konstrukcja pozwala jednocześnie naśladować szum otoczenia i rozbijać sylwetkę, co jest istotne biorąc pod uwagę skuteczność kamuflażu na małych i większych odległościach.

PenCott® dostępny jest w kilku odmianach. W środowisku umiarkowanym, w tym np. polskich lasach mieszanych oraz na trawiastych łąkach, świetnie sprawdza się maskowanie PenCott™ GreenZone. Inne wzory PenCott™ to Badlands stworzony dla środowiska półpustynnego, SandStorm dla warunków pustynnych i Snowdrift dla środowiska zimowego.

Kamizelka taktyczna PenCott

Kamizelka taktyczna Direct Action Typhoon Chest Rig PenCott GreenZone

SPRAWDŹ
Plecak taktyczny Wisport PenCott GreenZone

Plecak Wisport Sparrow II 30 l
PenCott GreenZone

SPRAWDŹ
Kieszeń Wisport PenCott

Kieszeń Wisport Waterpocket
PenCott GreenZone

SPRAWDŹ

Kryptek®

Kryptek® cechują oryginalność i dobre właściwości kamuflujące, ale pod względem popularności daleko mu do takich ikon kamuflażu jak Woodland czy Multicam. Na pierwszy rzut oka wzór przypomina skórę węża.

Z założenia kamuflaż Kryptek® ma tworzyć maskowanie z efektem trójwymiaru. Ta zasada obowiązuje we wszystkich odmianach, a jest ich aż 11. Najpopularniejsze to Kryptek® Highlander™, stworzony do maskowania w terenach mieszanych i skalistych oraz Kryptek® Mandrake™ najlepiej kamuflujący w terenach zalesionych.

W ofercie Militaria.pl znajdziecie zarówno produkty z oryginalnym kamuflażem Kryptek®, jak również bazujące na nim odmiany G-Snake i T-Snake produkcji Texara.

Texar T-shirt

Koszulka T-shirt Texar G-Snake

SPRAWDŹ
Texar Kapelusz

Kapelusz Texar Jungle G-Snake

SPRAWDŹ
Texar Spodnie wz10

Spodnie wojskowe Texar WZ10 Ripstop G-Snake

SPRAWDŹ

Inne kamuflaże

Powyżej wymieniliśmy i opisaliśmy większość znanych kamuflaży, ale nie wszystkie. Opisanie każdego byłoby niezwykle trudne, bo tak jak Helikon-Tex i jego Legion Forest, również inne firmy odzieżowe tworzą własne kamuflaże i odmiany. Za kolejny przykład po Helikonie może służyć ubiór greckiego Pentagona, który oferuje produkty w kamuflażu Grassman oraz autorskim PentaCamo łączącym w sobie klasyczny wzór grecki z paletą kolorystyczną MultiCam.

Należy również pamiętać, że kamuflaże tworzone są przede wszystkim dla rynku militarnego i nie każdy wzór jest dostępny do użytku paramilitarnego czy cywilnego.

Spodnie Pentagon BDU 2.0 PentaCamo

SPRAWDŹ

Szorty Pentagon BDU PentaCamo

SPRAWDŹ

Szorty Pentagon BDU PentaCamo

SPRAWDŹ

Szeroki wybór odzieży w kamuflażu znajdziesz na Militaria.pl.

Napisz coś...