Skip to main content

Kupno lornetki nie jest łatwym zadaniem. Jeśli chcesz być w pełni zadowolony ze swojego wyboru, po pierwsze zastanów się do czego potrzebujesz lornetki, a po drugie przemyśl w jakich konkretnie warunkach będziesz jej używać. W przypadku niektórych zastosowań, kluczowe będą wysokie parametry optyki, a w przypadku innych – najważniejszy może okazać się kompaktowy rozmiar.

Jaka lornetka dla ornitologa? Lornetka do obserwacji samolotów, którą wybrać? Jaka lornetka w góry? W tym artykule przedstawimy rodzaje lornetek oraz możliwości ich zastosowania.

Komu przydadzą się lornetki uniwersalne

Kupując lornetkę radzimy kierować się własnymi, sprecyzowanymi potrzebami, a nie kryterium uniwersalności. Jeśli jednak chcemy wybrać lornetkę uniwersalną, proponujemy model, który sprawdzi się w możliwie największej ilości zastosowań. To kryterium według nas najlepiej spełniają lornetki 8×42. Wodoodporne, zabezpieczone przed zaparowaniem od wewnątrz i z dobrej jakości optyką pokrytą wielowarstwowo powłokami antyodblaskowymi. Z jednej strony są to lornetki o stosunkowo niewielkich rozmiarach, a z drugiej mogą być używane przy niewielkim oświetleniu np. wieczorem lub o świcie.

Modele 8×42 spełnią oczekiwania osób, które zastanawiały się jaka lornetka do obserwacji ptaków lub jaka lornetka wojskowa będzie odpowiednia. Można z nich korzystać podczas turystycznego wypadu za miasto, a nawet obserwować przez nie niebo. Co prawda nie oferują tak szczegółowego i jasnego obrazu jak modele z większym powiększeniem i z większym obiektywem, ani nie są tak mobilne jak lornetki kompaktowe. Jednak oferują zadowalający kompromis pomiędzy możliwościami optycznymi, wagą i gabarytami.

Lornetki morskie dla żeglarzy

Lornetki żeglarskie, lornetki morskie to specjalistyczne modele przeznaczone do używania, kiedy jesteśmy na wodzie. Z reguły mają bardzo dobrą optykę i duży zasięg. Standardem jest także wodoodporna, pokryta antypoślizgowym tworzywem obudowa. Niektóre lornetki morskie są dodatkowo zabezpieczone przed szkodliwym działaniem słonej wody. Modele morskie i żeglarskie mogą być używane praktycznie w każdych warunkach, bez obaw o ich zamoczenie czy zaparowanie wnętrza. Wybrane modele są w stanie nawet utrzymywać się na wodzie.

Najbardziej zaawansowane modele morskie i żeglarskie są wyposażone w takie dodatki jak kompas czy dalmierz. Jako ciekawostkę warto dodać, że lornetki są często używane na pokładach lotniskowców, gdzie pomagają sprawdzić poprawność podejścia do lądowania czy stan podwozia samolotu. Modele morskie oferowane są w różnych wariantach optycznych, choć najbardziej popularne są wersje z powiększeniem 7x np. 7×50.

Lornetki wojskowe i taktyczne dla profesjonalistów

Modele przeznaczone dla profesjonalistów to lornetki taktyczne i wojskowe. Korzystają z nich np. zespoły snajperskie, żołnierze zwiadu, funkcjonariusze straży granicznej czy ekipy poszukiwawczo -ratunkowe. Lornetki wojskowe powinny cechować się uniwersalnością, czyli możliwością zastosowania w różnych warunkach. W tej kategorii znajdziemy więc nie tylko modele ze stałym powiększeniem, ale także wersje z powiększeniem zmiennym. Te drugie są bardziej wszechstronne i pozwalają skupić wzrok zarówno na bliższych, jak i bardziej oddalonych obiektach.

Dobre lornetki wojskowe i taktyczne cechuje wysoka wytrzymałość korpusu, optymalna waga oraz zabezpieczenie przed wodą i pyłem. Optyka powinna być jasna, co da się uzyskać poprzez zastosowanie wielowarstwowych powłok antyrefleksyjnych, które zmniejszają straty światła przechodzącego przez układ optyczny. Często wybierane lornetki wojskowe i taktyczne to modele 8×42, 10×42, 10×50. Z kolei osobom szukającym lornetki wojskowej ze zmiennym powiększeniem proponujemy warianty 10-22×50 lub 10-30×50.

Lornetka wojskowa Buhnell Legacy 10

Lornetka wojskowa Bushnell Legacy 10 22×50

Sprawdź
Lornetka morska z kompasem

Lornetka Steiner Navigator Pro 7×50 WC z kompasem

Sprawdź

Lornetka Bushnell Prime 8×42 Roof

Sprawdź

Lornetki do obserwacji przyrody

Przyroda bardzo często ukrywa się przed ludzkim wzrokiem. Trudno dostępne rośliny, płochliwe lub niebezpieczne zwierzęta. Dzięki lornetce możemy je zobaczyć z bliska. Obserwacja przyrody często wymaga cierpliwości. W tej kategorii popularne są więc lornetki, które pozwalają prowadzić długotrwałe obserwacje np. dzięki możliwości użycia statywu. Przydatne będzie duże powiększenie i jasna optyka pokryta wielowarstwowo powłokami antyrefleksyjnymi. Jeśli obserwacje chcemy prowadzić także wieczorem, to warto zainwestować w model z większym obiektywem np. 50 mm. Popularne wersje lornetek do obserwacji przyrody to modele 8×42, 10×42 czy 10×50.

Jaka lornetka dla ornitologa?

W ornitologii sprawdzają się różne typy lornetek. Istotne jest zatem, aby wcześniej odpowiedzieć sobie na kilka pytań, co znacznie ułatwi nam wybór. Czy obserwacje będą prowadzone stacjonarnie z jednego ustalonego miejsca? A może masz zamiar dużo się przemieszczać? W drugim przypadku warto wybrać model bardziej kompaktowy np. 8×22 lub 8×30.

Jeżeli potrzebujesz modelu o większych możliwościach optycznych, to odpowiedzią na pytanie jaka lornetka do obserwacji ptaków mogą być warianty 8×42, 10×42 czy 10×50. Zaawansowani ornitolodzy korzystają także z lornetek jeszcze większych np. 15×56, które w wielu sytuacjach mogą zastąpić lunetę. Jeśli lornetka dla ornitologa będzie używana regularnie i bez względu na pogodę, warto zdecydować się na model z solidnym i wodoodpornym korpusem. Idealnie, jeśli lornetka została dodatkowo zabezpieczona przed zaparowaniem optyki od wewnątrz.

Jaką lornetkę turystyczną zabrać w góry?

Jaka lornetka w góry i do zastosowań turystycznych? W tym wypadku liczy się mobilność. A to oznacza, że najlepszym wyborem będą modele kompaktowe i jednocześnie wytrzymałe. Zaletą bez wątpienia jest składana konstrukcja, która pozwoli przenosić lornetkę nawet w kieszeni. Choć w tym wypadku istotniejsza od rozmiaru jest waga lornetki, bo przez większość czasu będziemy musieli ją samodzielnie nosić w plecaku, kieszeni czy na szyi. Warto więc ustalić wagę graniczną lornetki w góry, która raczej nie powinna przekraczać około 500-600 g.

W górach rzadko wędrujemy po zmroku, więc wystarczające będą modele z mniejszym obiektywem. Warto natomiast zdecydować się na większe, dobrej jakości powiększenie, co pozwoli na obserwację mocno oddalonych obiektów. Wersje optyczne polecane w tej kategorii to m.in. 8×25, 8×30, 10×25, 10×30 czy 10×32.

Lornetka Bushnell PowerView 10x25

Lornetka Bushnell PowerView 10×25

Sprawdź
Lornetka Bushnell PowerView 10x42

Lornetka Bushnell PowerView 2.0 10×42

Sprawdź
Bushnell Legacy Lornetka wojskowa

Lornetka wojskowa Bushnell Legacy 10×50 WP

Sprawdź

Lornetka teatralna

Lornetki teatralne to modele o stosunkowo prostej konstrukcji. Umożliwiają oglądanie sztuki z bardziej oddalonych miejsc np. z balkonu. Wyróżnia je niewielki rozmiar, dzięki czemu zmieszczą się w torebce czy nawet w kieszeni marynarki. Modele dostępne w tej kategorii to często lornetki o gustownym i stylowym wyglądzie oraz wysokiej jakości wykonaniu. Z reguły są to modele z niewielkim powiększeniem i jasną optyką, co pozwala na obserwację sceny z poziomu miejsc zlokalizowanych w zaciemnionej części teatru czy opery. Popularne warianty lornetek teatralnych to np. modele 3×25 czy 3×27.

Jaka lornetka do obserwacji nieba w nocy?

Jaka lornetka do obserwacji gwiazd? Choć jest to domena teleskopów, to warto wiedzieć, że również niektóre lornetki pozwalają cieszyć oczy widokiem nocnego nieba. W odróżnieniu od teleskopów, lornetki oferują obserwację obuoczną, która jest mniej męcząca. Zaletą lornetek jest także większe pole widzenia niż w przypadku teleskopów.

Lornetki do obserwacji nieba to modele cechujące się dużym obiektywem, pokryte wielowarstwowo powłokami antyrefleksyjnymi. Dzięki temu obraz jest wystarczająco jasny. Najczęściej stosowane do tego typu obserwacji są lornetki astronomiczne z obiektywami 50-60 mm oraz czystą, dobrej jakości optyką. W nocy lepiej sprawdzają się lornetki o mniejszym powiększeniu. Optymalnym wyborem będą np. modele 7×50, 8×56, 10×50, 15×56, 15×70.

Jaka lornetka do obserwacji samolotów?

Samoloty latają na wysokości około 10 km, ale rzeczywista odległość dzieląca obiekt od obserwatora jest jeszcze większa, bo samolot z reguły nie przelatuje bezpośrednio nad nami. Potrzebny jest więc sprzęt optyczny o dobrych parametrach. Wybierając lornetkę do obserwacji samolotów, warto przede wszystkich zwrócić uwagę na duże powiększenie. Minimalne powiększenie, które pozwoli na precyzyjne obserwacje to 15x.

Im większe powiększenie, tym więcej szczegółów będziemy w stanie dostrzec. Warto jednak pamiętać, że przy powiększeniach dochodzących do 20x, obserwacje trzeba będzie prowadzić ze statywu. Średnica obiektywu powinna wynosić minimum 50 mm. W rezultacie modele do obserwacji samolotów będą zbliżone parametrami do lornetek do obserwacji nocnego nieba. Dobrze powinny się sprawdzić modele o parametrach 16×50, 15×70 czy nawet jeszcze większe np. 20×80.

Lornetki sportowe

Modele sportowe to lornetki dedykowane do obserwacji wydarzeń sportowych np. meczów. Dzięki lornetce nie przegapimy ciekawej akcji, nawet jeśli siedzimy daleko od boiska czy toru. Lornetki sprawdzają się w wielu dyscyplinach sportowych, na koncertach oraz innych wydarzeniach organizowanych na świeżym powietrzu.

Wybierając lornetkę sportową, warto zdecydować się na model, który oferuje szybkie ostrzenie na odległych obiektach bez potrzeby ciągłej regulacji.

Wodoodporna lornetka Bushnell Forge

Lornetka Bushnell Forge 15×56 Terrain Abbe Koenig Prism

Sprawdź
Wodoodporna Lornetka Bushnell Forge 8x42

Lornetka Bushnell Forge 8×42 Terrain

Sprawdź
Lornetka Bushnell PowerView 16x32

Lornetka Bushnell PowerView 16×32

Sprawdź

Rodzaje lornetek

W artykule przedstawiliśmy najpopularniejsze rodzaje lornetek oraz możliwości ich zastosowania. Lornetki mogą różnić się od siebie wyglądem, rozmiarem, wagą, optyką oraz przeznaczeniem. Z pewnością każdy znajdzie ten idealny model dla siebie. Mamy nadzieję, że ten artykuł pomoże Ci w dokonaniu najlepszego wyboru. Duży wybór lornetek znajdziesz na Militaria.pl.

Napisz coś...