Skip to main content

Sprzęt biwakowy używamy przez kilka, a nawet przez kilkanaście lat. W tym czasie technika poszła do przodu, a nowe modele posiadają wiele przydatnych funkcji i są wykonane z bardziej nowoczesnych materiałów. Namioty, śpiwory oraz inne akcesoria campingowe nie są tanie, więc warto je naprawiać, a nie ciągle wymieniać na nowe. Jak ocenić, że czas już na nowy sprzęt campingowy? Końcówka sezonu to z pewnością dobry moment na przegląd. 

Pojawianie się nowych urządzeń i ulepszeń jest świetną wiadomością dla entuzjastów outdooru,  jednak może okazać się również problemem. Może masz idealny namiot lub kuchenkę turystyczną, a na rynku pojawia się model, który posiada jakieś nowe funkcje. Wtedy powstaje dylemat, czy warto wymienić sprzęt. Czy naprawdę go potrzebujesz? Być może jest bezpieczniejszy w użytkowaniu albo to tylko fanaberia? 

Kiedy wymienić namiot? 

Twój namiot może przetrwać całe życie, jeśli odpowiednio się nim zajmiesz. Nowoczesne namioty są wykonane z trwałych i lekkich materiałów, które nie zmieniają swoich właściwości przez lata. Jednak tylko dlatego, że nadal stoją, nie oznacza, że z czasem nie pękną ani nie będą potrzebować nowych śledzi. Stelaże, zamki błyskawiczne i materiały pokrycia to zazwyczaj pierwsze elementy, które zawodzą – ale dobra wiadomość jest taka, że wszystkie można łatwo naprawić. 

Rurki do namiotu, czyli części stelaża, można dokupić osobno. Niektórzy producenci oferują stelaże do swoich produktów, więc możesz ich szukać po modelu. Inną opcją jest dokupienie rurek osobno i wymiana tych złamanych na nowe oraz przeciągnięcie nowej linki wewnątrz stelaża. Nie jest to skomplikowane, a umożliwia zaoszczędzenie sporej kwoty.  

Szpilki namiotowe aluminiowe Rockland 18 cm - 6 szt.

Szpilki namiotowe aluminiowe Rockland 18 cm – 6 szt.

Sprawdź
aluminiowe pałąki do namiotu

Pałąki namiotowe Rockland 8.5 mm aluminiowe 6 szt.

Sprawdź
jak zaimpregnować namiot

Zestaw Grangers do czyszczenia i impregnacji namiotów -Tent Gear Care Kit

Sprawdź

Zepsuty zamek wymienisz w zakładzie krawieckim. Doświadczony krawiec czy krawcowa wymieni zamek tak samo, jak robi to w ubraniach. Może też od razu naszyć łaty na dziury w materiale. Aby zadbać o tropik, możesz odnowić także jego właściwości wodoodporne. W tym celu zastosuj odpowiedni impregnat. Najlepiej naprawy załatw teraz – po sezonie, aby wiosną namiot był gotowy na nowe przygody. 

Istotnymi powodami wymiany namiotu mogą być uszkodzenia, których nie da się naprawić, a także zbyt duża waga namiotu lub materiały, z których został wykonany. Stare namioty ważą sporo i zajmują wiele miejsca w bagażniku i często nie nadają się do zabrania na wędrówkę. Taki namiot można zostawić do obozowania w jednym miejscu lub rozbić go na działce. Na wędrówki przyda się nowy, lekki model. 

Problemem związanym z materiałem może być jego toksyczność lub łatwopalność. W pogoni za lekkimi i nieprzemakalnymi materiałami producenci nie zwracali uwagi na ich inne cechy. Niektóre modele namiotów zostały nawet wycofane ze sprzedaży za względu na rakotwórcze materiały użyte podczas produkcji. Sprawdź, czy Twój namiot do nich nie należy.  

Czy już czas na nowy śpiwór? 

Jeśli codziennie wkładasz śpiwór do plecaka podczas wędrówki, będzie trzeba go wymienić znacznie wcześniej niż w przypadku obozu stacjonarnego kilka razy w roku. Podobnie jak w przypadku większości akcesoriów, żywotność śpiwora zależy od użytkowania i pielęgnacji. Jeżeli śpiwór przestał Cię ogrzewać podczas snu, mimo że wcześniej zapewniał optymalną temperaturę w takich samych warunkach pogodowych, to czas go wymienić.  

Zanim zaczniesz szukać nowego, możesz odświeżyć stary śpiwór. Zacznij od prania – możesz zrobić to sam (tutaj znajdziesz wskazówki jak prać śpiwór) lub oddać go do pralni. Śpiwór puchowy można dodatkowo napełnić puchem. Sprawdź, czy producent oferuje taką usługę lub udaj się do zakładu regeneracji kołder i poduszek puchowych – ze śpiworem też dadzą sobie radę. Zepsuty zamek również można naprawić w zakładzie krawieckim. Tam też mogą załatać rozdarcia materiału lub możesz poradzić sobie z tym samodzielnie.  

Możesz również przekazać swój używany śpiwór – i inny sprzęt – komuś w potrzebie. Skontaktuj się z lokalnymi schroniskami dla bezdomnych oraz schroniskami dla zwierząt, aby sprawdzić, czy mogą znaleźć w nim nowy dom. 

Jak prawidłowo wyprać śpiwór?

Czy potrzebujesz nowej maty do spania? 

W przypadku materaca dmuchanego sprawa jest oczywista. Zasypiasz na wygodnym, nadmuchanym materacu, a budzisz się o wiele bliżej ziemi. Możesz wtedy poszukać dziury jak w dętce rowerowej i nakleić łatę. Jeśli nie masz łaty, to możesz wykorzystać tymczasowo srebrną taśmę. Nie zabezpieczy całkowicie przed schodzeniem powietrza z materaca, ale trochę poprawi sytuację na kilka nocy.  

Materace samopompujące przestają się pompować lub nie trzymają powietrza. Można z nich korzystać wtedy jak ze zwykłej karimaty, ale nie będzie to tak wygodne, jak powinno. Dobry sen jest bardzo istotny, szczególnie na wyjazdach, gdzie zamierzasz wędrować cały dzień. Dlatego, jeśli mata lub materac do spania nie zapewniają Ci komfortu, to warto je wymienić na nowe.  

śpiwór moro

Śpiwór Mil Tec Pilot- Woodland

Sprawdź
Karimata składana

Karimata BCB Sleep Lite

Sprawdź
Czarny śpiwór Mil - Tec

Śpiwór Mil-Tec Commando – czarny

 

Sprawdź

Kiedy kupić nową kuchenkę? 

Dopóki zapłon w kuchence turystycznej działa, to nadaje się ona do użytku. Nawet jeśli przestanie działać iskrownik, to możesz odpalać kuchenkę zapalniczką lub zapałką. Dlatego kuchenki turystyczne wymieniamy rzadko.  

Niezależnie od wieku kuchenki, po każdej wyprawie na camping należy sprawdzić, czy nie ma wycieków gazu, podłączając kanister, zamykając zawory i nasłuchując syczenia. Jeśli coś słyszysz i nie możesz tego naprawić, czas poszukać nowej kuchenki. 

Producenci wymyślają ciągle lżejsze i mniejsze wersje palników turystycznych. Zajrzyj do naszego poradnika, jeśli zastanawiasz się nad wyborem nowego modelu: 

Przegląd kuchenek turystycznych - jaki model wybrać?

Wymiana filtra do wody 

Filtry do wody to elementy osprzętu turystycznego, które szybciej niż jakiekolwiek inne elementy – trzeba wymieniać. Od nich zależy możliwość picia wody w terenie oraz chronią nas przed zatruciem. Dlatego terminu wymiany filtra trzeba kategorycznie pilnować – czy to domowy dzbanek do filtracji, czy butelka turystyczna. Nie ma żadnego chałupniczego sposobu reanimacji filtrów do wody – wymieniamy je na nowe i już.  

Każdy z producentów podaje, po jakim czasie lub po ilu przefiltrowanych litrach wody należy zmienić filtr. Jeśli często korzystasz z filtracji wody w terenie, to przy wyborze systemu filtracji dla siebie powinieneś zwrócić uwagę na parametry przydatności danego filtra.

Butelka z filtrem LifeStraw Go Tritan 650 ml - Light Blue

Butelka z filtrem LifeStraw Go Tritan 650 ml – Light Blue

Sprawdź
Filtr do wody Sawyer zestaw

Filtr do wody Sawyer Point One Micro Squeeze

Sprawdź
Sawyer mini sp128

Filtr do wody Sawyer Mini Blue (SP 128)

Sprawdź

Kiedy jest czas na wymianę sprzętu campingowego? 

Jesień, a więc koniec sezonu biwakowego, to najlepszy czas na przegląd akcesoriów campingowych. Sprawdź, czy czegoś nie trzeba naprawić lub wymienić, żeby na wiosnę było gotowe na kolejne przygody. Wyczyść namiot i wypierz śpiwór, zanim schowasz je na zimę. Dzięki temu będą ci dłużej służyć. Jeśli potrzebujesz dokupić akcesoria outdoorowe, naprawcze lub nowy sprzęt campingowy, szukaj ich w kategorii survival, bushcraft i turystyka. 

Napisz coś...