Skip to main content

Być może zdarza Ci się usłyszeć, że najważniejszym elementem ubioru i wyposażenia do chodzenia po górach są buty. Jest to prawda, ale tylko pod warunkiem, że zadbasz o równie dobrej jakości skarpety trekkingowe. W tym artykule podpowiadamy, czym się kierować przy wyborze skarpet w góry i jakie wybrać na różne pory roku. 

Skarpety do chodzenia po górach – jaki materiał wybrać? 

Przy zakupie skarpetek w góry najważniejsze jest zapamiętanie jednej kwestii – unikaj bawełny! Będzie ona wchłaniać pot, co zwiększa szansę obtarć, odcisków i jest źródłem nieprzyjemnego zapachu. Później ten nieprzyjemny zapach wchłania się w materiał obuwia, a tego z pewnością chcesz uniknąć. Jaki materiał do skarpet w góry będzie w takim razie odpowiedni? 

Posiadając dobre obuwie, które jest wyposażone w membranę, warto wybierać takie skarpety, które ten przepływ wilgoci ułatwią. Dlatego wybieraj skarpety górskie wykonane z wełny merino lub wysokiej jakości tworzywa sztucznego. Zapewni to suchość stopy, a co za tym idzie – większy komfort, brak odcisków i świeżość obuwia. 

Skarpetki trekkingowe z wełny merino 

Skarpetki do butów górskich wykonane z wełny merino są bardzo uniwersalne. Możesz je stosować zarówno zimową, jak i letnią porą. Ich właściwości gwarantują utrzymywanie ciepła w zimne dni i uczucie chłodu, gdy termometr wskazuje powyżej 30 stopni. Miękkie włókna amortyzują kroki i doskonale odprowadzają pot na zewnątrz buta. Dodatkową zaletą naturalnego materiału, jakim jest wełna marino, jest to, że ma właściwości antybakteryjne. W związku z tym, że jest to delikatny i miękki materiał, w większości przypadków skarpety merino są produkowane z domieszką wysokiej jakości tworzywa sztucznego, które zdecydowanie poprawia trwałość skarpetek. 

Skarpety trekkingowe ze sztucznych włókien 

Dobrej jakości sztuczne włókna to kolejny materiał, który warto rozważyć, kupując skarpety trekkingowe. W szczególności, jeśli jest to tworzywo dedykowane do aktywności fizycznej. Dobrym przykładem jest w tym przypadku materiał Coolmax. Jest to specjalne, nowoczesne włókno poliestrowe, dedykowane do bielizny odzieży termoaktywnej. Znajdziesz ten materiał w wielu modelach skarpetek do butów górskich w ofercie naszego sklepu. Świetnie odprowadza pot ze skóry i daje uczucie chłodu. 

Jeśli jednak musisz wybierać lub bardzo lubisz skarpety wykonane z bawełny, to zwróć uwagę na to, by w składzie znajdowały się również dodatki innego materiału, który umożliwi lepsze odprowadzanie wilgoci, a sama bawełna nie stanowiła więcej niż 50-60% pełnego składu.

Budowa skarpety w góry 

Dobre skarpety trekkingowe są wykonane z różnej grubości i gęstości materiału w różnych miejscach. Jak zapewne dobrze wiesz, w okolicach powyżej kostki materiał jest zazwyczaj bardziej rozciągliwy i cieńszy. Ma to zapewnić większy komfort i nie blokować prawidłowego krążenia. W tym miejscu noga poci się najmniej i nie ma kontaktu z podłożem. 

Strefy amortyzujące, czyli okolice znajdujące się u podstawy pięty i przodostopia są wykonane zazwyczaj z grubszego materiału. Po pierwsze chroni to piętę i palce przed urazami, a po drugie poprawia amortyzację, zwiększając bezpieczeństwo stawów. 

W okolicach śródstopia w niektórych modelach znajdziesz otwory wentylacyjne, które umożliwiają jeszcze lepszy przepływ powietrza i sprawniejsze odprowadzanie wilgoci. 

Jeśli często odwiedzasz szlaki górskie, a wędrówki wiodą zazwyczaj przez kilkanaście lub kilkadziesiąt kilometrów, zwracaj uwagę na wymienione wyżej elementy. Stopy i stawy Ci za to podziękują i odwdzięczą się na kolejnych wyprawach. 

Skarpety do chodzenia po górach – długie czy krótkie? 

Wybór długości skarpet powinien być zależny od posiadanego obuwia trekkingowego i pory roku. Bardzo często jednak pora roku i rodzaj obuwia się zazębiają – latem chodzimy najczęściej w niskich butach, zimą zaś w modelach z cholewką wysoką. Nie jest to jednak zasadą i wysokie obuwie wybierać również latem, zwłaszcza na trudniejszych szlakach, gdzie łatwiej o kontuzję.

Do niskiego obuwia wybieraj krótkie skarpety, a do wysokiego – długie. Zawsze jednak miej na uwadze to, by skarpety do butów trekkingowych wystawały kilka centymetrów ponad cholewkę buta. Uchroni Cię to przed bolesnymi obtarciami. Kupując skarpety trekkingowe zimowe, możesz się zdecydować także na bardzo długie modele (nawet do kolan), które będą dodatkowym źródłem ciepła dla nóg. 

Jakie skarpety na lato i zimę? 

Na letnie wędrówki polecamy wybierać cienkie, ale dobrze amortyzujące skarpety wykonane z wełny merino lub wspomnianego wcześniej tworzywa sztucznego. Wełna zachowuje dłużej świeżość, więc nawet przy intensywnym marszu, dobrej jakości skarpety górskie z merino będziesz móc nosić nawet kilka dni z rzędu. Tak! Takich skarpet nie trzeba prać po jednym dniu zwłaszcza, jeśli jesteś w trakcie kilkudniowego marszu i zależy Ci na wadze ekwipunku. 

Na zimowe dni i ujemne temperatury wybierz grubą skarpetę, ale taką, w której nadal stopa będzie komfortowo spoczywać w bucie. Wełna merino w połączeniu z włóknami coolmax będzie tu świetnym rozwiązaniem, które zagwarantuje zarówno dobre właściwości termiczne, jak i świetną wytrzymałość takiej skarpety. 

Podobnie jak w przypadku butów, tak i tu możesz kupić również skarpety z membraną. Takie modele składają się z dwóch warstw materiału i membrany pomiędzy nimi. Taki rodzaj skarpet trekkingowych świetnie sprawdza się na wędrówkach i innych wypadach w teren podczas ulewy i na podmokłym gruncie. Skarpeta z membraną chroni przed dostawaniem się wody do stopy i jednocześnie zapewnia odprowadzanie wilgoci na zewnątrz, oczywiście tylko w połączeniu z dobrym, oddychającym obuwiem. 

Gdzie kupić skarpety do chodzenia po górach? 

Szeroki wybór skarpet trekkingowych w góry znajdziesz jak zwykle w naszym sklepie Militaria.pl. Oferujemy modele różnych producentów, o różnych właściwościach i na każdą porę roku. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą. Życzymy udanych wędrówek! 

Napisz coś...