Skip to main content

Letnie miesiące to idealny czas na biwakowanieDla wielu jest to świetna forma wypoczynku, relaksu, chwilowej ucieczki od miejskiego zgiełku. Jedni spędzają noc wśród natury jako forma survivalu, inni ze znajomymi lubią nocne wędkowanie, ale zdecydowana większość wybiera się na biwak ze znajomymi, żeby dobrze się bawić i spędzić czas inaczej niż w typowy weekend. Nocowanie w lesie staje się popularnym zajęciem i co najważniejsze – coraz bardziej dostępnym. Od 1 maja tego roku w każdym nadleśnictwie zostały udostępnione obszary do nocowania na dziko. Noc w terenie możesz spędzić na kilka sposobów – namiot, hamak lub sama mata rozłożona na ziemi. Jeśli decydujesz się coś innego niż namiot, prawdopodobnie przyda Ci się płachta biwakowa. Ten wpis poświęcimy tej formie zadaszenia i dowiesz sięjak rozłożyć tarp. Możesz też przejść od razu do kategorii z płachtami biwakowymi na naszej stronie. 

Co to jest tarp? 

Wyjaśnijmy na początku co to tarp. Jest to duży, prostokątny lub kwadratowy kawałek materiału, wykonany najczęściej ze sztucznych materiałów. Służy szczególnie do ochrony przed opadami atmosferycznymi i wiatrem, a także słońcem. Aby mógł spełniać dobrze swoje zadanie, jest on bardzo często impregnowany przez producentów, aby zapewnić maksymalną wodoodporność. W awaryjnych sytuacjach płachty możesz użyć do stworzenia ponczo, a nawet hamaka. W każdym modelu znajduje się kilka/kilkanaście otworów, które służą do przywiązania go linką do drzew lub przytwierdzenia śledziami do gruntu, aby zbudować schronienie.  

tarp biwakowy

Płachta biwakowa Bushmen Thermo Tarp z termoizolacją 3×3

SPRAWDŹ
Płachta biwakowa, jak przygotować się do biwakowania

Płachta biwakowa Badger Outdoor X-Thermo Tarp Olive

SPRAWDŹ
Przygotowania do leśnego obozowania

Płachta biwakowa Badger Outdoor X-Rain Tarp Olive

SPRAWDŹ

Po co Ci tarp? 

Kiedy i dlaczego warto kupić tarp? Przede wszystkim, jeśli planujesz spędzić noc w hamaku lub na samej karimacie w lesie, powinieneś zainteresować się doborem odpowiedniej płachty biwakowej. Będzie to Twoje schronienie przed deszczem oraz wiatrem. Wystarczy, że rozwiesisz ją nad miejscem noclegowym za pomocą kilku sznurków i masz gotowe schronienie. 

Tarp warto również zabierać ze sobą na różne wycieczki piesze – np. w góry. W momencie nagłej ulewy i porywistego wiatru, będziesz mieć możliwość zrobienia schronu z tarpu. 

Nie wszystkie miejsca biwakowe są osłonięte drzewami, zapewniającymi odpowiednią ilość cienia dla wszystkich. Tarp można wykorzystać, aby stworzyć cień. Jest to bardzo przydatne podczas upałów i szczególnie, kiedy wyjeżdżasz z dziećmi.  

Kiedy jeszcze przydaje się płachta biwakowa? Wiele osób decyduje się na dłuższe, stacjonarne biwakowanie/kemping. W takim przypadku, gdy rozpakujesz z samochodu lub przyczepki wszystkie potrzebne Ci rzeczy, może się okazać, że w namiocie nie ma miejsca, żeby to wszystko pomieścić. Idealnym przykładem są rozkładane stoliki, krzesła, grill itp. Nie chcesz również każdego wieczoru pakować tego ponownie do auta. W takiej sytuacji idealni sprawdzi się tarp. Wyznacz miejsce na przechowywanie potrzebnych akcesoriów biwakowych i rozwieś w tym miejscu płachtę. Będzie to pewnego rodzaju wiata, która zabezpieczy przed deszczem materace, poduszki itd. 

Zalety płachty biwakowej 

Płachta biwakowa to prosty kawałek materiału, który ma wiele zalet: 

 • Niewielkie rozmiary – bez problemu przeniesiesz w każdym plecaku turystycznym. Zajmuje mniej więcej tyle miejsca, co ponczo. 
 • Waga – tarp jest bardzo lekki, dzięki czemu nie obciąży Twoich pleców nawet podczas dłuższych wędrówek po wymagających szlakach. 
 • Łatwość w rozkładaniu – jest wiele nieskomplikowanych sposobów rozwieszania tarpu. 
 • Rozłożenie zajmuje chwilę – zazwyczaj wystarczy Ci kilka minut, aby zapewnić sobie dach nad głową w razie nagłej ulewy. 
 • Uniwersalne zastosowanie – biwak w lesie, plażowanie, kemping, hiking jako zabezpieczenie w razie nagłego załamania pogody. 
linka paracord

Linka spadochronowa Paracord Badger Outdoor 550 Black 30 m

SPRAWDŹ

Śledzie aluminiowe Badger Outdoor Reflex

SPRAWDŹ
Taśmy do mocowania hamaka TigerWood Spider Link

Taśmy do mocowania hamaka TigerWood Spider Link

SPRAWDŹ

Zastosowanie tarpu

 • Schronienie przed opadami – idealnie sprawdza się podczas biwakowania czy w trakcie górskiej wędrówki, gdy złapie Cię nieoczekiwany deszcz. 
 • Ochrona przed wiatrem – prawidłowo rozłożony tarp zabezpieczy Cię przed wiatrem w trakcie noclegu na dziko lub podczas wędrówki, gdy nastąpi nagłe załamanie pogody. 
 • Zabezpieczenie przed słońcem – wiele osób lubi poleżeć na plaży czy w ogródku, ale nie każdy jest fanem prażącego słońca – zwłaszcza w południe. Wówczas dobrze jest zrobić zadaszenie, które ochroni Cię przed złym samopoczuciem, a skórę przed poparzeniem. Nadal możesz jednak czerpać przyjemność z czasu spędzanego na świeżym powietrzu. Tarp świetnie sprawdza się także podczas wędrówek po pustyniach, gdzie ochrona przed słońcem jest obowiązkowa – zwłaszcza gdy jest ono w najwyższym punkcie. 

Sposoby rozwieszania tarpu  

Wiesz, jakie są zalety płachty biwakowej, ale jakie są w takim razie sposoby rozwieszania tarpu? A może jest możliwość zrobić z niego coś więcej? Poniżej przedstawiamy 8 rodzajów zadaszenia, które możesz stosować w zależności od ukształtowania terenu, warunków atmosferycznych i rodzaju wypoczynku. Zobacz, jak rozłożyć tarp. Zapraszamy również do zapoznania się z ofertą tarpów na naszej stronie.

sposoby rozwieszania tarpa - daszek dwuspadowy

Daszek dwuspadowy

najprostsza i jednocześnie najpopularniejsza metoda rozwieszania płachty biwakowej. W zależności od pory roku oraz warunków atmosferycznych możesz rozwiesić ją wyżej lub niżej nad hamakiem lub karimatą. Latem rozwieś wysoko nad hamakiem. Zagwarantuje to lepszy przepływ powietrza, a co za tym idzie – lepszy komfort spania. W porze zimowej lub w chłodniejsze, wietrzne dni tarp lepiej rozwiesić nisko nad głową. Takie rozwiązanie zagwarantuje z kolei lepszą ochronę przed wiatrem i komfort termiczny. Nie zapominaj także o śpiworach – zwłaszcza zimą.

daszek jednospadowy - sposoby rozwieszania tarpa

Daszek jednospadowy

Taka metoda lepiej się sprawdzi, jeśli planujesz spędzić noc na karimacie, a nie na hamaku. Daje to więcej przestrzeni, dzięki czemu może się pod płachtą biwakową schować więcej osób. Dobrze sprawdza się podczas biwakowania przy ognisku lub wspólnej gry w karty, gdy potrzebujesz ochrony przed wiatrem i mżawką. Wadą takiego rozwiązania jest z pewnością mniejsza ochrona przed mocnym, zacinającym deszczem. Aby zastosować taki rodzaj zadaszenia, wystarczy, że przymocujesz dwa narożniki płachty do drzew (te, które będą stanowiły górę zadaszenia) i dwa przytwierdzisz do gruntu za pomocą szpilek lub śledzi. Pamiętaj także, by odpowiednio naprężyć linki, by podczas deszczu tarp nie ugiął się pod ciężarem. 

latawiec - sposoby rozwieszania tarpa

Daszek w formie latawca

Jest to daszek o dwóch spadach, ale stosowany w ciaśniejszych, bardziej zagęszczonych roślinami miejscach. W takim sposobie rozwieszania płachty biwakowej wykorzystujesz tylko dwa naciągi narożne, a sam tarp obraca się o 45 stopni. Wadą jest z pewnością gorsza ochrona przed wiatrem niż w klasycznym zadaszeniu dwuspadowym. Warto również wspomnieć, że takie rozwieszenie stosuje się głównie nad hamakiem. 

schron diament

Schron “diament”

Bardzo łatwy i szybki sposób na rozłożenie tarpu. Jego zaletą jest spora ilość miejsca oraz dobra ochrona przed wiatrem i deszczem. Aby móc stworzyć takich schron, wystarczy tylko jedno drzewo. W przypadku braku nawet tego, możesz wybrać kij trekkingowy. Jeden narożnik jest podwieszany, a pozostałe 3 są mocowane szpilkami lub śledziami do ziemi. Idealny przykład na to, jak można rozłożyć tarp, gdy nie masz hamaka, a potrzebujesz się zabezpieczyć przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. 

sposoby rozwieszania tarpa

Namiot bushcraftowy

Rodzaj schronu stosowany na terenach niezalesionych, płaskich. Konstrukcja taka zapewnia świetną ochronę przed deszczem i wiatrem. W razie braku karimaty, możesz także położyć się lub usiąść na podwiniętym do wewnątrz kawałku tarpu. Namiot z płachty biwakowej dobrze sprawdzi się do przeczekania długiej ulewy. Pamiętaj, by mieć ze sobą dwie linki i kilka śledzi, żeby przytwierdzić płachtę do podłoża. Jako maszt może służyć kij trekkingowy, który zabierasz ze zobą na wycieczki. Jeśli takiego nie masz, wystarczy duży drewniany kołek. 

schron typu B

Schron typu B 

Jest to bardzo podobny sposób rozwieszenia płachty biwakowej do daszku dwuspadowego. Stosuje się go wówczas, gdy nie masz materaca/maty, a chcesz się położyć i odpocząć.  Dzięki zawiniętemu fragmentowi tarpu jest to możliwe. Gwarantuje to również lepszą ochronę przed wiatrem zacinającym z jednej strony. Dobrze w takim przypadku być wyposażonym w tarp z powłoką termoizolacyjną. 

Schron typu C

Schron typu C 

Masz zamiar spędzić czas przy ognisku lub grillu ze znajomymi, ale możliwe, że spadnie deszcz i nie wiesz, jak rozłożyć tarp? Prezentowana na obrazku grafika przedstawią idealną konstrukcję na takie wypady w cieplejsze, letnie dni. Wystarczy, aby schronić przed wiatrem i lekkim deszczem. Będziesz potrzebował czterech linek do podwieszenia i odciągnięcia oraz minimum 6 szpilek lub kołków, które przytwierdzą płachtę do podłoża. 

daszek poziomy

Daszek poziomy

Sprawdza się przede wszystkim w gorącym klimacie, aby ochronić się przed słońcem. Możesz stosować na dzikiej plaży, jeśli chcesz odpocząć w cieniu w kilka osób lub na pustyni – tam odpowiednia ochrona przed słońcem jest konieczna. Świetny sposób na przeczekanie najgorętszych godzin dnia. Możesz w tym czasie spożyć posiłek i uzupełnić płyny. Do tego sposobu rozwieszenia tarpu lepiej sprawdzą się lekkie, wykonane z naturalnych materiałów płachty w jasnych kolorach. Takie lepiej odbijają promienie słoneczne i nie powodują nagrzewania się przestrzeni pod zadaszeniem. Do punktów podporu najlepiej sprawdzą się kije trekkingowe. 

Podsumowanie 

Mamy nadzieję, że przybliżyliśmy Ci, co to tarp, jakie są jego zalety, zastosowanie oraz sposoby jego rozwieszania. Chcielibyśmy Ci także ułatwić zadanie w terenie, dlatego poniżej znajdziesz grafikę ze wszystkimi omówionymi sposobami rozwieszenia płachty. Kliknij na grafikę, zapisz na swoim komputerze i wydrukuj lub zapisz w folderze, do którego będziesz mieć łatwy dostęp.  

Zachęcamy także do przeczytania naszego wpisu o tym, jak wybrać hamak. Połączenie tych dwóch akcesoriów noclegowych zapewni Ci spokojny i komfortowy sen w każdych warunkach.  

One Comment

 • cynik pisze:

  Brakuje bardzo poradnika jak rozstawiać tarp.
  Z podziałem na rozmiar i wymiary.
  Do tego wiele rozstawien bardzo popularnych w Ameryce Północnej jest zupełnie pomijane w Europie.
  Piszę o tych wszystkich rozstawieniach gdzie otwarty jest dłuższy bok. Pozwala to obserwować otoczenie czy ogrzewać się ciepłem ogniska.
  Rozstawień praktycznych i wygodnych znam blisko 60. Prawie każde z nich można modyfikować na wiele sposobów. Co daje łącznie 200+ możliwych kombinacji.
  Większość poradników jest dla tarpa 3×3. Tymczasem w indywidualnej turystyce funkcjonują tarpy głównie prostokątne i mniejsze.
  Je rozstawia się często zupełnie inaczej.

Napisz coś...