Skip to main content

Wilk szary, canis lupus, to gatunek drapieżnego ssaka z rodziny psowatych. W Europie można go spotkać w lasach, na równinach i terenach bagiennych. Jednak spotkanie z wilkiem jest mało prawdopodobne – w całej Polsce żyje tylko około 2 tysięcy osobników. Jak się zachować, gdy spotkamy wilka? Czy wilki atakują ludzi? Czy trzeba się takiego spotkania bać?  

Wilki – ochrona prawna

Wilki są objęte ochroną prawną. Zostały wpisane do Polskiej czerwonej księgi zwierząt oraz na Czerwoną listę gatunków zagrożonych i ginących w Polsce, a także na czerwoną listę gatunków zagrożonych w Karpatach.  

,,Obecny status prawny wilka reguluje Ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (tekst jednolity Dz. U. z 2013 r. poz. 627, z późniejszymi zmianami) oraz Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 16 grudnia 2016 r. w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt (Dz.U. 2016 poz. 2183). Zgodnie z nimi wilki objęte są ochroną ścisłą. Zabronione jest ich zabijanie, okaleczanie, chwytanie, przetrzymywanie, niszczenie nor i wybieranie z nich szczeniąt, a także przechowywanie i sprzedaż skór i innych fragmentów martwych osobników, bez odpowiedniego zezwolenia”. 

Źródło: Polski Wilk. Status prawny wilka. 

Wilki są istotnym elementem łańcucha pokarmowego. Jako drapieżcy regulują populację dużych roślinożerców. W całym ekosystemie wszystko ma swoje miejsce – jelenie i sarny, jeśli nie są przetrzebiane przez drapieżników, to żerują w jednym miejscu i wyrządzają szkody. Zbyt duża populacja jeleni sprzyja również rozwojowi… kleszczy. Dzięki obecności wilków jest mniej kolizji i wypadków drogowych z udziałem dzikich zwierząt. Resztkami z wilczego stołu żywią się niedźwiedzie, rysie, żbiki, orły i inne zwierzęta.  

koszulka z wikiem

Koszulka termoaktywna Haasta Wilk                                                   

SPRAWDŹ
gwizdek alarmowy

Gwizdek alarmowy Mil-Tec No Ball Green                                           

SPRAWDŹ
Księga tradycyjnego obozowania

„Księga tradycyjnego obozowania. Tom II – Dzicz” – Horace Sowers Kephart

SPRAWDŹ

Wilki podchodzą do zabudowań 

Co jakiś czas w mediach ukazuje się historia na temat wilków podchodzących do ludzkich zabudowań. Pojawiają się wtedy teorie, że wilki są niebezpieczne, tracą strach przed ludźmi, a nawet że powinno się odstrzelić dane osobniki. 

Odpowiedź na to, dlaczego wilki zbliżają się do ludzkich siedzib jest prosta – szukają pożywienia. Nasze niezabezpieczone śmietniki przyciągają dzikie zwierzęta. Również ataki na zwierzęta gospodarskie wynikają ze złego zabezpieczenia inwentarza. Na przykład pasące się owce są łatwym celem dla wilków.  

Dlatego, jeśli mieszkasz niedaleko lasów, w których żyją wilki, zadbaj o odpowiednie zabezpieczenie zwierząt hodowlanych, a także śmietników z odpadkami spożywczymi. Zamykane pojemniki oraz oświetlenie z czujnikiem ruchu w zupełności wystarczą. Wędrując po lasach nie zostawiaj żadnych śmieci! Resztki jedzenia też zabierz ze sobą, nie przyzwyczaj dzikich zwierząt do smaku ludzkich pokarmów.  

Kto spotka w lesie… wilka  

Jak się zachować, gdy spotkamy w lesie wilka? Zacznijmy od tego, że trzeba mieć dużo szczęścia, żeby doszło do takiego spotkania. Wilków jest niewiele i wcale nie zależy im na kontaktach z ludźmi. Wilk nie jest zagrożeniem dla człowieka, większość tych zwierząt się nas boi.  

Co zrobić, jak spotkasz wilka? Jeśli jednak się to zdarzy – nie panikuj. Nie podchodź też bliżej, żeby na przykład zrobić lepsze zdjęcie. Najlepiej zacząć od próby przestraszenia go: krzycz głośno i wymachuj uniesionymi w górę rękami. Jeśli to nie pomoże, to możesz rzucić czymś w stronę zwierzęcia, może być kamień, a najlepiej gruda ziemi (nie zrobi mu krzywdy). Gdy zwierzę ucieknie, wycofuj się powoli. Dopiero, gdy będziesz mieć pewność, że wilk się oddalił, możesz się odwrócić i przyśpieszyć.  

Jeśli wilk był ranny, chory lub jego zachowanie było agresywne, o spotkaniu z wilkiem powiadom odpowiednie nadleśnictwo lub Stowarzyszenie dla Natury „Wilk”. Zapamiętaj współrzędne miejsca spotkania lub miejsce na mapie.  

Czy wilk może zaatakować psa? Na to pytanie odpowiedź jest twierdząca. Dlatego spacerując z psem po lesie, trzymaj swojego pupila na smyczy. Pies biegający niedaleko wilczych siedlisk może zostać potraktowany jako intruz, który chce mu odebrać terytorium, jedzenie i może być potencjalnie niebezpieczny dla szczeniąt. Zwyczajnie wilk może uznać psa za innego, dziwnego wilka i zaatakować go. Między innymi z tego względu zabrania się wchodzenia z psami do niektórych parków narodowych lub obowiązkowo trzeba tam prowadzić psa na smyczy. Dla jego bezpieczeństwa. Zobacz nasz wpis o tym, jak podróżować z psem.

alarm akustyczny na wilki

Alarm akustyczny Schrill

SPRAWDŹ
lornetka turystyczna

Lornetka wojskowa Blackfire 10×42

SPRAWDŹ
wkład do alarmu na wilki

Wkład do alarmu akustycznego Schrill

SPRAWDŹ

Czy trzeba się bać wilków?  

Wilki są dzikimi zwierzętami i należy mieć wobec nich respekt. Bez powodów nie atakują ludzi i nie podchodzą do zabudowań, ale mogą być niebezpieczne. Zachowując zasady bezpieczeństwa, nie powinniśmy paść ofiarą ataku. Nie wolno także traktować dzikich zwierząt jak maskotek – oswajać, podchodzić do ich legowisk, dokarmiać, głaskać.  

Tak naprawdę to człowiek jest zagrożeniem dla wilka. Zawłaszcza tereny, które były jego terytorium, wycina lasy, kłusuje. Dlatego powinniśmy chronić i szanować żyjące osobniki. Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej na temat zwyczajów wilków, ich znaczeniu dla ekosystemu oraz ochrony gatunków zagrożonych, polecamy stronę Stowarzyszenia dla Natury „Wilk”. 

 

Napisz coś...