Skip to main content

Jeśli zastanawiasz się, jaki wykrywacz metali wybrać, to postaramy się ułatwić podjęcie decyzji. W tym artykule pokazujemy detektory polecane dla początkujących i zaawansowanych poszukiwaczy skarbów.

Zaczynając przygodę z poszukiwaniem przedmiotów ukrytych w ziemi dobrze jest się zapoznać z przepisami obowiązującymi detektorystów. Warto również wiedzieć coś na temat budowy wykrywaczy metali. W poniższym filmie Bartek tłumaczy, jak działają te urządzenia i opowiada o ich najważniejszych funkcjach.

Gdy już wiesz, czego oczekiwać od wykrywacza metali, czas na wybór urządzenia, które będzie najlepiej dopasowane do twoich wymagań. Nasze propozycje pokazujemy w kolejności od najprostszych detektorów, przeznaczonych dla początkujących, przez bardziej zaawansowane urządzenia, a kończąc na sprzęcie, który zadowoli profesjonalistów.

Jaki Wykrywacz metali wybrać – 5 propozycji

Wykrywacz metali Garrett ACE 150

Prosty w obsłudze model, z którym łatwo się oswoić. Jest wyposażony w ekran LCD, na nim można obserwować nastawę dyskryminacji, legendę wskazującą rodzaj wyszukanego metalu, wskaźnik głębokości i wielkości znaleziska oraz kilka innych istotnych informacji.

Wykrywacz metali Garrett ACE 250

Ten model charakteryzuje się większą czułością. Zatem pozwala on na wyszukiwanie przedmiotów ukrytych głębiej. Funkcja dyskryminacji pozwala na szukanie różnych metali i na własne ustawienia. Pin point, czyli namierzanie pozwala na precyzyjne określenie, gdzie znajduje się znalezisko.

Wykrywacz metali Garrett ACE 400i

Podstawową zaletą tego modelu jest wodoszczelna cewka. Zabezpiecza ona urządzenie przed uszkodzeniem. Wyższa częstotliwość pracy poprawia wyszukiwanie przedmiotów nisko i średnio przewodzących prąd, czyli na przykład złota. Czułość jest regulowana w ośmiu poziomach, a na ekranie można zobaczyć głębokość zalegania znaleziska. Do zestawu dołączone są słuchawki.

Wykrywacz metali Nokta Simplex+

Ten wykrywacz wyposażony jest w pięć inteligentnych trybów pracy, w tym specjalny tryb plażowy do łatwego wykrywania znalezisk w różnych piaszczystych warunkach. Częstotliwość 12 kHz i wbudowane dostrajanie eliminują wszelkie zakłócenia elektromagnetyczne, gwarantując precyzyjne wyniki. Urządzenie może być używane zarówno na lądzie, jak i pod wodą! Dzięki klasie szczelności IP68 można go zanurzyć na głębokość do trzech metrów.

Wykrywacz metali Minelab X-Terra PRO

X-Terra PRO to nowoczesny i łatwy w obsłudze wykrywacz metali, który został wyposażony w wodoodporną cewkę o średnicy 12 cali. Ta cecha sprawia, że urządzenie sprawdza się zarówno na lądzie podczas trudnych warunków pogodowych, jak i pod wodą przy zanurzeniu na głębokość do 5 metrów.

Urządzenie oferuje 6 różnych trybów wyszukiwania. Dzięki technologii PRO-SWITCH użytkownicy mogą wybrać częstotliwość pracy spośród opcji: 5, 8, 10 lub 15 kHz. Intuicyjny interfejs ułatwia szybkie dostosowanie ustawień.

Wszystkie polecane urządzenia możecie także zobaczyć na filmie, na którym pokazane są ich podstawowe funkcje. Zobacz też akcesoria do wykrywaczy metali dostępne na Militaria.pl.

Nowe prawo dla poszukiwaczy zabytków – kluczowe informacje

Uwaga! Zmiany nie weszły w życie. Nowelizację przesunięto o rok.

Od 1 maja 2024 r. entuzjaści poszukiwań zabytków mogą korzystać z wykrywaczy metali po uzyskaniu zgody właściciela nieruchomości. Ważne jest jednak zgłoszenie takiej aktywności do ministerialnego rejestru poszukiwań zabytków, możliwe teraz za pomocą dedykowanej aplikacji mobilnej udostępnionej przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Poszukiwacze będą musieli powiadamiać wojewódzkiego konserwatora zabytków o każdym znalezionym przedmiocie zabytkowym. Zgłoszenie zawierać będzie dane osobowe poszukiwacza, termin poszukiwań, oświadczenie o pełnoletniości, oraz informacje o uzyskanej zgodzie od właściciela i posiadacza nieruchomości.

Podkreślenia wymaga zakaz prowadzenia poszukiwań m.in. na obszarach uznanych za zabytki, w parkach kulturowych, cmentarzach, dawnych cmentarzach, okolicach mogił i grobów wojennych, oraz miejscach kaźni. Nowelizacja przewiduje, że odnalezione artefakty stają się własnością Skarbu Państwa, a odnalazcy przysługuje dyplom lub nagroda pieniężna, nie przekraczająca 25-krotności przeciętnego wynagrodzenia, a w wyjątkowych przypadkach 30-krotność. Niedokonanie zgłoszenia znaleziska może skutkować odpowiedzialnością karną za składanie fałszywych oświadczeń.

Zamów do 23:00 z dostawą na jutro InPost

One Comment

  • roco pisze:

    „Nisko i średnio przewodzących prąd – czyli np złota” Jak złoto słabo przewodzi prąd to całe moje nauki w kibel

Napisz coś...