Skip to main content

Grudzień to doskonały czas na zimowe wędrówki. Można wziąć kilka dni urlopu i wyruszyć w las lub w góry. Od dawna popularne są sylwestrowe wyjazdy w góry, a od jakiegoś czasu również na święta. Przeczytaj, jak się przygotować do zimowych wędrówek!

Święta i Sylwester w górach

Spędzenie wolnych dni poza miastem to świetny pomysł. Najczęściej wyjeżdżamy na Sylwestra, spędzając w górach dwa dni. Można wyjechać też na Święta, chociaż wymaga to większych przygotowań, jeśli chcesz wyjechać z rodziną i zorganizować kolację wigilijną poza domem. A jeśli jest to niemożliwe, to polecamy wyskoczyć chociaż na jeden dzień – przejść się na świeżym powietrzu i naładować baterie. Niezależnie od tego, na jak długo zdecydujesz się wyjechać, mamy kilka porad dotyczących zimowych wędrówek, podnoszących poziom bezpieczeństwa.

Zimowe wędrówki. 10 praktycznych porad

Zacznij na chłodno

Wysiadając z ciepłego samochodu zawsze odczuwa się pokusę, aby nałożyć wszystkie warstwy i ruszyć w drogę. W ciągu kilku minut dotrzesz do wzniesienia i nagle zrobi ci się za gorąco, i musisz rozpiąć kurtkę lub ściągnąć jedną z warstw. Brzmi znajomo?

Nie tylko niewygodne jest zatrzymywanie się i przebieranie w czasie spaceru, ale może także powodować szybsze wychłodzenie. Jeśli zaczniesz spacer ze zbyt dużą liczbą warstw i zaczniesz się pocić, wilgoć wchłonięta przez warstwę podstawową zrobi się naprawdę zimna, gdy tylko zatrzymasz się na odpoczynek lub dojdziesz na szczyt.

Rozpocznij spacer w trochę lżejszym ubraniu, a następnie dokonaj ponownej oceny po około 15 minutach marszu, gdy będziesz mieć wyższe ciśnienie, a mięśnie się rozgrzeją. Jeśli nadal jest Ci zimno, czas dodać kolejną warstwę.

Ubierz się warstwowo

Pewnie słyszałeś to tysiące razy, ale warstwowe ubranie jest kluczem do utrzymania ciepła.

Podstawowa warstwa jest tutaj niezwykle ważna, a bawełniany t-shirt po prostu się nie nadaje. Jak wspomniano powyżej, wilgoć uwięziona przez warstwę podstawową będzie mocno chłodzić, gdy tylko zatrzymasz się na odpoczynek lub zwolnisz. Potrzebujesz materiału, który pozwoli naturalnie odparować ciepło i wilgoć ze skóry. Wybierz bieliznę z wełny merino lub z materiałów technicznych. Odzież termoaktywna jest specjalnie zaprojektowana, aby odprowadzać wilgoć do dalszych warstw.

Środkowa warstwa powinna służyć jako izolacja, zatrzymująca ciepłe powietrze blisko ciała. Ta warstwa powinna mieć długi rękaw. Najlepiej wybierać bluzy z zamkiem na froncie, których rozpięcie umożliwia wentylację podczas forsownych odcinków wędrówki.

Zewnętrzna warstwa ma chronić przed żywiołami i powinna przynajmniej powstrzymać wiatr. Ogólnie rzecz biorąc, wiatro i wodoodporna kurtka jest najlepszą opcją, ale upewnij się, że wybierasz coś oddychającego, aby wilgoć z wewnątrz miała ujście. Kurtki puchowe są świetne w niskich temperaturach, ale gorzej się sprawdzają się w czasie deszczu. Dobierz zewnętrzna warstwę do prognozowanych warunków.

Koszulka termoaktywna FreeNord ThermoTech Evo D/R – czarna

Sprawdź

Spodnie termoaktywne FreeNord ThermoTech Evo – czarne

Sprawdź
Czarny polar Pentagon

Polar Pentagon Hercules 2.0 Black 

Sprawdź

Zaplanuj trasę zimowej wycieczki

Zimą dzień jest krótszy, dlatego trzeba wiedzieć, dokąd zmierzasz i ile zajmuje trasa, jeśli chcesz wrócić przed zmrokiem. Zawsze mądrze jest zaplanować dodatkowy czas na wędrówkę w zimowych warunkach. Spacer, który zajmuje cztery godziny latem, może łatwo zająć pięć lub sześć, jeśli spacerujesz po śniegu lub musisz ostrożnie stawiać każdy krok po oblodzonej ścieżce.

Przy planowaniu trasy mierz siły na zamiary. Zimowy marsz trwa dłużej, szczególnie jeśli na trasie będziesz się mierzyć ze śniegiem, lodem i słabą widocznością.

Zawsze zabieraj latarkę

W zimowe popołudnie łatwo jest się nabrać na blade światło, kiedy wydaje się, że do zmroku jeszcze daleko. Jeśli przeliczyłeś się w ocenie długości trasy lub nabrałeś opóźnienia po drodze, istnieje możliwość, że zaskoczy Cię ciemność. W ciemności łatwo poślizgnąć się na lodzie lub błocie i nabawić się kontuzji. Lub co gorsza zabłądzić.

Dlatego koniecznie spakuj do plecaka latarkę. Najlepiej latarkę czołową, abyś miał wolne ręce. Przed wyjazdem sprawdź, czy akumulator jest naładowany i czy masz zapasowe baterie. Lepiej sprawdzić dwa razy, niż potem żałować.

Kliknij tutaj, aby przeczytać więcej o latarkach czołowych

Jedz w drodze

Latem przyjemnie jest się zatrzymać na szlaku, aby zrobić krótki piknik. Chociaż kuszący jest przystanek na tasie, to jednak zimą lepiej postawić na przekąski, które możesz jeść w trakcie marszu. Zatrzymanie się na dłuższy odpoczynek może spowodować gwałtowne ochłodzenie ciała i mięśni. Zamiast tego po prostu trochę zwolnij i jedz bez postoju. Oczywiście na dłuższych wędrówkach niezbędna jest przerwa, więc pamiętaj, aby na czas odpoczynku dodać kilka warstw ubrania. Jeśli zapakowałeś termos, to świetny moment na wypicie ciepłego napoju.

Co jeść w górach?

Uważaj na hipotermię

W zimnych lub mokrych warunkach istnieje ryzyko niebezpiecznego wychłodzenia organizmu, czyli hipotermii. Jeśli planujesz spędzać dużo czasu w outdoorze w miesiącach zimowych, powinieneś znać oznaki hipotermii i szybko na nie reagować. Wczesne objawy to między innymi dreszcze, drżenie mięśni, zawroty głowy, dezorientacja. Na tym etapie można poradzić sobie z wychłodzeniem samodzielnie, potem będziesz potrzebować pomocy innych osób. Nie lekceważ tych objawów, jeśli jesteś na samotnej wyprawie!

Jeśli uważasz, że ty lub ktoś z twoich towarzyszy wykazuje objawy hipotermii, musicie szybko reagować. Trzeba zdjąć mokre ubrania i nałożyć jak najwięcej suchych rzeczy. Trzeba się postarać mocno ogrzać tę osobę. Możecie podać jej ciepły napój i dać coś słodkiego (wysokokalorycznego) do jedzenia.

Czekolada Scho-Ka-Kola mleczna z kofeiną

Sprawdź

Termos Esbit Vacuum Flask 1l

Sprawdź

Latarka taktyczna kątowa Olight Perun Mini z opaską

Sprawdź

Utrzymuj telefon w cieple

Baterie w smartfonach nie lubią zimna. Zazwyczaj bateria telefonu rozładowuje się szybciej w niskich temperaturach, w niektórych przypadkach telefony mogą się wyłączać, nawet gdy wskaźnik naładowania baterii pokazuje kilka kresek. W niektórych smartfonach na mrozie gorzej działa ekran dotykowy.

Jeśli korzystasz z nawigacji w telefonie nawigacji lub, w najgorszym przypadku, połączeń alarmowych, musisz dbać o to, aby bateria działała jak najdłużej. Zamknij jak najwięcej aplikacji, zmniejsz jasność ekranu i wyłącz usługi lokalizacyjne dla wszystkich aplikacji oprócz tych, których potrzebujesz do nawigacji. Trzymaj telefon blisko ciała, żeby ogrzewał się Twoim ciepłem.

Nie polegaj tylko na telefonie, weź ze sobą tradycyjną mapę.

Noś odpowiednie obuwie

Powinno być to oczywiste – buty turystyczne są koniecznością na zimowych spacerach. Latem czy wiosną na łatwych trasach inne obuwie jest dopuszczalne, ale zimną nie ma mowy o wędrowce w zwykłym, sportowym obuwiu.

Potrzebujesz butów, które utrzymają twoje stopy w cieple i suchości, muszą być wystarczająco wygodne do chodzenia przez cały dzień i wystarczająco przyczepne, aby dać Ci oparcie na śliskiej powierzchni.

Jeśli wiesz, że będziesz chodzić po śniegu i lodzie, może być potrzebna dodatkowa przyczepność. Możesz dokupić raczki, które umożliwią Ci bezpieczne poruszanie się po śniegu i lodzie.

Buty Pentagon Achilles Trekking XTR 6″ Terra Brown

Sprawdź
Stuptuty Volven Winter Hike Pro - Black

Stuptuty Volven Winter Hike Pro – Black

Sprawdź

Raczki turystyczne Rapeks Plus i nakładki antypoślizgowe Rapeks Mini – zestaw

Sprawdź

Zapakuj odpowiedni sprzęt

W idealnym świecie, zimowe wędrówki byłyby ośnieżonymi szczytami i pod czystym błękitnym niebem, ale prawdopodobnie takie warunki występują tylko przez kilka dni w roku. Rzeczywistość zimowych wędrówek to raczej zimne, mokre dni ze słabą widocznością i dużą ilością błota.

Nie oznacza to, że nie jest to świetna zabawa. Każdy czas spędzony na odkrywaniu i poszukiwaniu przygód to świetna zabawa, niezależnie od pogody. Upewnij się tylko, że pakujesz odpowiedni sprzęt, żeby wędrować bezpiecznie. Posiadanie ubrania na zmianę, suchych skarpet, ciepłego napoju i latarki może mieć znaczenie.

Pierwsza pomoc na szlaku. Jak sobie radzić w sytuacji kryzysowej?

Nie bądź zbyt dumny, by zawrócić

Warunki mogą się szybko zmieniać w miesiącach zimowych. Jeśli masz wątpliwości dotyczące bezpieczeństwa, nie bądź zbyt dumny, aby zawrócić. Jeśli widoczność jest niska i nie masz pewności, czy nie zabłądzisz. Jeśli mocno pada śnieg i jesteś pewnie, czy dasz radę iść w śnieżycy. Jeśli zmarzniesz, przemokniesz i skończy Ci się prowiant. O wiele bezpieczniej jest zawrócić, niż utknąć w nieznanym miejscu, zabłądzić, wzywać profesjonalną pomoc. Wyjdź i ciesz się zimą, ale wiedz, kiedy czas wrócić do domu lub poszukać najbliższego schroniska.

Napisz coś...