Skip to main content

Zdobyłeś pozwolenie na broń i kupiłeś pierwszy egzemplarz? Bez względu na to, na jakie pozwolenie dokonałeś zakupu, sprawdź, co zrobić, by noszenie broni było zgodne z prawem. W artykule omawiamy kto i w jakich sytuacjach może nosić broń w oparciu o ustawę o broni i amunicji i wydane rozporządzenia. 

Noszenie broni a prawo 

Czy noszenie i przenoszenie broni oznacza to samo? Kto może nosić broń i w jakich miejscach jest to zakazane? Na te oraz inne pytania odpowiadamy poniżej. Omawiamy, jak noszenie broni wygląda z punktu widzenia prawa. 

Czym według prawa jest noszenie broni? 

Na początek wyjaśnijmy, czym w świetle prawa jest noszenie broni. Zgodnie z art.10 ust.9 ustawy o broni i amunicji, noszenie broni oznacza przemieszczanie załadowanej broni przez osobę z odpowiednim pozwoleniem. 

Art.10., ust.9. W rozumieniu ustawy noszenie broni oznacza każdy sposób przemieszczania załadowanej broni przez osobę posiadającą broń.

W związku z powyższym, z noszeniem broni mamy do czynienia tylko wówczas, gdy broń jest załadowana. W przypadku przemieszczania broni rozładowanej nie mamy do czynienia z noszeniem broni w świetle prawa. Kiedy można uznać, że broń jest rozładowana? Niestety nie jest to jednoznacznie określone w ustawie o broni i amunicji.  

W przypadku rewolwerów załadowana broń jest wówczas, gdy naboje znajdują się w komorze bębna, a rozładowana – gdy w bębnie nie ma amunicji. 

Czytaj dalej! Dalsza część artykułu znajduje się pod propozycjami produktów

Kto może nosić broń 

Zastanawiasz się, czy możesz nosić broń palną? Wszystko zależy od tego, na jakie pozwolenie taką broń uzyskałeś. Poniżej przedstawiamy, w którym przypadku dozwolone jest noszenie broni załadowanej, a kiedy broń musi być rozładowana. 

  • Broń sportowa, szkoleniowa, do ochrony osób i mienia, ochrony osobistej – noszenie broni sportowej i innej uzyskanej na wymienione rodzaje pozwoleń, możesz legalnie nosić załadowaną. 
  • Broń kolekcjonerska i pamiątkowa – zgodnie z art. 10., ust. 8., nie możesz nosić broni, którą uzyskałeś na podstawie pozwolenia do celów kolekcjonerskich lub pamiątkowych. W przypadku chęci uzyskania pozwolenia na noszenie takiej broni, musisz mieć zgodę właściwego organu Policji.
Art. 10., ust. 8. Zabrania się noszenia broni posiadanej na podstawie pozwolenia do celów kolekcjonerskich lub pamiątkowych bez zgody właściwego organu Policji.

Łącząc informacje z art. 10., ust. 8. i ust. 9., nie możesz nosić załadowanej broni uzyskanej na pozwolenie do celów kolekcjonerskich i pamiątkowych. Możesz natomiast przenosić taką broń, gdy będzie rozładowana. 

Noszenie broni w środkach transportu publicznego 

Dodatkowe ograniczenia w noszeniu broni palnej nakłada rozporządzenie Ministrów Transportu i Gospodarki Morskiej oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 10 kwietnia 2000 r. w sprawie przewożenia broni i amunicji środkami transportu publicznego. 

Z §2 tego rozporządzenia wynika, że przemieszczając się środkami transportu publicznego, broń możesz przenosić w stanie rozładowanym. Wyjątkiem jest broń do ochrony osobistej, ochrony bezpieczeństwa innych oraz mienia – w tym przypadku możesz przenosić broń załadowaną, ale bez wprowadzonego naboju do komory nabojowej. Broń taka musi być również zabezpieczona. 

§2. 1. W środkach transportu publicznego, służących do przewozu pasażerów, broń przewozi się w stanie rozładowanym, bez amunicji w komorze nabojowej i w magazynkach nabojowych.
  1. Broń do ochrony osobistej, ochrony bezpieczeństwa innych osób oraz mienia może być załadowana bez wprowadzonego naboju do komory nabojowej i przewożona w stanie zabezpieczonym.

Czytaj dalej! Dalsza część artykułu znajduje się pod propozycjami produktów

Jak nosić broń? 

Broń palna musi być przenoszona w kaburach lub futerałach w sposób jak najmniej widoczny. W przypadku broni krótkiej oznacza to kaburę przylegającą do ciała, najlepiej przykrytą okryciem wierzchnim. Poniżej fragment z Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 26 sierpnia 2014 r. w sprawie przechowywania, noszenia oraz ewidencjonowania broni i amunicji. 

§8
  1. Broń palną nosi się w kaburach lub futerałach.
  2. Broń palną przeznaczoną do ochrony osobistej nosi się w sposób jak najmniej widoczny, w kaburze przylegającej do ciała.
  3. Broń palną nieprzeznaczoną do ochrony osobistej, o ile jest to możliwe, ze względu na jej ilość i wielkość, nosi się w sposób określony w ust. 2.
  4. Broń palną przeznaczoną do celów łowieckich w obwodach łowieckich nosi się w czasie polowania w sposób określony w przepisach wydanych na podstawie art. 43 ust. 3 ustawy z dnia 13 października 1995 r. – Prawo łowieckie (Dz. U. z 2013 r. poz. 1226, z późn. zm3).

Kabury do noszenia broni palnej 

Prawo dotyczące noszenia broni może wydawać się zagmatwane. Bez względu jednak na to, czy przenosisz broń załadowaną, czy rozładowaną, musisz mieć właściwą kaburę, z której korzystanie będzie łatwe i bezpieczne. Zapoznaj się z naszą ofertą kabur do pistoletów i pokrowców oraz walizek do broni długiej w sklepie Militaria.pl. 

Poznaj autora artykułu


Krzysztof Ostrowski

Z Militaria.pl związany od 2018 roku, współtworzący obecnie komórkę analityczną w e-commerce.

Lubi podróżować, poznawać nowe miejsca i oddawać się wędrówkom górskim. Uwielbia też dobrze zjeść, dlatego lokalne restauracje są istotnym elementem podróży zagranicznych. Jedna z podróży (do Neapolu) odbyła się tylko z zamiłowania do pizzy neapolitańskiej.

Najbardziej interesują go jednak kierunki górskie bądź takie, gdzie człowiek ma możliwość obcowania z naturą. Dlatego jak sam twierdzi, z wycieczek zagranicznych najlepszą do tej pory destynacją była Islandia, a w Polsce wolny czas preferuje spędzać na górskich szlakach, gdzie zamiast wspinaczki na najwyższe szczyty, wybiera długie wędrówki z plecakiem, zapasem jedzenia i kawy. Głównym kierunkiem są Sudety, które ma na wyciągnięcie ręki, a ulubionym szczytem - Szrenica.

Z aktywności sportowo-outdoorowych wybiera jazdę na rowerze, a jednym z celów jest przejechanie trasy Velo Dunajec.

One Comment

  • Jest jeszcze zakaz noszenia broni: na imprezach masowych, na zgromadzeniach, w sądach, w budynkach prokuratury i Trybunału Konstytucyjnego, w kabinach samolotów, w niektórych budynkach (gdzie zarządca budynku wprowadza zakaz), czasowo w niektórych miastach… Co więcej, w niektórych miejscach noszenie broni wbrew zakazowi jest wykroczeniem, a w innych przestępstwem. Czasami można się pogubić…

Napisz coś...