Skip to main content

Gaz pieprzowy jest bardzo skutecznym i łatwym środkiem do obrony osobistej. Z tego artykułu dowiesz się, jak używać gazu pieprzowego, aby obezwładnić przeciwnika i wyjść cało z niebezpiecznej sytuacji.

Jak nosić gaz pieprzowy?

W stanie zagrożenia należy działać szybko. Istotna jest natychmiastowa reakcja, aby zaskoczyć agresora. Dlatego gaz pieprzowy należy nosić w łatwo dostępnym miejscu. Najlepsza jest kieszeń w spodniach lub kurtce czy bluzie. Dostępne są również specjalne kabury i gazy z opaską na nadgarstek. Po niewielkie pojemniki gazu noszone jako breloczek także można szybko sięgnąć. Zapomnij o przechowywaniu gazu w plecaku i torbie – gdy będziesz szukać pojemnika może być już za późno na jego użycie.

Kabura LUX na gaz pieprzowy – średnia

SPRAWDŹ

Gaz pieprzowy Sabre Red Crossfire 47,9 ml – strumień 

SPRAWDŹ
Akcesoria na gaz pieprzowy - kabura

Kabura LUX na gaz pieprzowy – mała

SPRAWDŹ

Gdzie celować i jak?

Stań w odpowiedniej odległości od agresora: musi się on znaleźć w zasięgu strumienia gazu, ale jednocześnie być na tyle oddalony, by nie wyrwał pojemnika z gazem.

Wyciągając gaz skorzystaj z elementu zaskoczenia – możesz na przykład coś krzyknąć do napastnika (byle nie obelgi, żeby go nie rozsierdzić bardziej). Nieuzbrojoną dłoń wysuń do przodu, a za nią szybko wysuń tę z gazem już gotowym do rozpylenia. Wysunięta ręka na chwilę przesłoni gaz oraz może cię ochronić przez ewentualnymi odpryskami gazu. Jeśli używasz gazu w postaci chmury lub strumienia weź pod uwagę siłę i kierunek wiatru.

Celuj w okolice twarzy – oczy, nos, usta. Mocne pieczenie oczu sprawi, że przeciwnik mimowolnie je zamknie, wziewanie gazu powoduje problemy z oddychaniem, pieczenie w gardle i ogólny dyskomfort. Osoba spryskana gazem pieprzowym odczuwa także pieczenie skóry.

Co dalej?

Uciekaj w bezpieczne miejsce, najlepiej takie, gdzie przebywa więcej ludzi. Wezwij pomoc – zadzwoń pod numer alarmowy 112 lub 997. Należy powiadomić policję o zaistniałej sytuacji, może uda się złapać napastnika. Kupując gaz możesz wybrać taki, który ma w składzie substancję świecąca w promieniach UV, ułatwiającą późniejszą identyfikację przeciwnika.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Gaz ma określony okres ważności, po roku może być już nieskuteczny. Nie zostawiaj pojemnika na słońcu. Raz na kilka miesięcy warto sprawdzić drożność dyszy, krótko naciskając spust czy przycisk. Gazu pieprzowego w postaci chmury i strumienia nie wolno rozpylać w pomieszczeniach zamkniętych.

Sprawdź pełną ofertę gazów pieprzowych na stronie Militaria.pl.