Skip to main content

Łucznictwo jest dyscypliną sportową wymagającą precyzji i wytrwałości. Zarówno początkujący, jak i bardziej wprawieni zawodnicy napotykają na różnego rodzaju trudności. Nie tylko jeśli chodzi o wytrzymałość fizyczną, ale również trudności techniczne w obyciu ze sprzętem. Od czego zacząć, żeby się nie zrazić na samym początku? Dzisiaj postaramy się nieco opowiedzieć na ten temat na przykładzie łucznictwa tradycyjnego.

Łucznictwo tradycyjne i klasyczne

O łucznictwie tradycyjnym mówimy wtedy, gdy do strzelania używamy prostego sprzętu bez użycia jakichkolwiek urządzeń mających za zadanie zwiększyć celność. W łucznictwie tradycyjnym używa się łuku o najprostszej budowie. Ich budowa jest wzorowana na łukach historycznych.

Łuk refleksyny (recurve bow) czy łuk długi (longbow)

W generalnej klasyfikacji łuków wyróżniamy trzy główne typy łuków: łuki tradycyjne, klasyczne oraz bloczkowe.

Łuki tradycyjne są wykonywane na wzór tych z poprzednich epok, używanych w dawnych czasach przez naszych przodków. Ich budowa jest prosta. Nie są wyposażone w urządzenia celownicze. W łukach tradycyjnych można rozróżnić cztery typy łuków: łuk krótki, długi (long bow), Asyryski i Japoński.

Łuki klasyczne to po prostu łuki refleksyjne (recurve bows). Nazywane są również łukami olimpijskimi, gdyż są wykorzystywane podczas konkurencji na Igrzyskach Olimpijskich.

Łuki bloczkowe (compound bows) są łukami najnowszej generacji. Dużo łatwiejsze w użyciu niż klasyczne.

W łucznictwie klasycznym najczęściej używane są łuki długie lub refleksyjne. Łuk długi – longbow – swoją budową przypomina literę “D”. Łuk refleksyjny – recurve bow – ma zakrzywione ramiona do wewnątrz.

Łuk klasyczny Crosman Sentinel – zestaw

Sprawdź

Łuk sportowy Jandao Beginner 32 lbs

Sprawdź

Łuk klasyczny center Point Aspen 45 Ilbs

Sprawdź

Łuk klasyczny czy bloczkowy? Przeczytaj, zanim wybierzesz!

Jaki wybrać łuk tradycyjny?

Jak zacząć przygodę z łucznictwem? Fachowcy radzą – naucz się najpierw strzelać. Zanim sprawdzisz swoje możliwości na torze łuczniczym, nie warto kupować łuku. Zacznij od sprawdzenia jaki łuk będzie dla ciebie odpowiedni, następnie popracuj nad techniką strzelania, przyzwyczaj swoje mięśnie do ciągłej pracy ze sprzętem. Łuk powinien być trzymany bez większego wysiłku.

Niektórzy popełniają błąd wybierając dla siebie łuk, który dali radę naciągnąć tylko za pierwszym razem. Niestety, gdy na treningu trzeba naciągnąć ten sam łuk kilkukrotnie i oddać strzał, okazuje się, że mięśnie odmawiają posłuszeństwa. Zatem polecamy zajrzeć do klubu strzeleckiego, tam z pewnością znajdziecie fachową pomoc i unikniecie trefnego zakupu.

Gdy już oswoisz się trochę z łukiem, możesz wybrać się do sklepu. Kup łuk dedykowany pod siebie, pod własną siłę. Najważniejsza jest siła naciągu i długość dobieranego łuku. Dla osób początkujących siła naciągu powinna mieścić się między 6,8 do 11,4 kg. Łuk spełniający ten wymóg pozwoli osobie początkującej zwrócić większą uwagę na trzymanie prawidłowej postawy strzeleckiej. Dzięki temu od samego początku będziemy nabierać dobre nawyki w tej dyscyplinie sportu.

Dobór długości łuku zależy od długości naciągu. Krótsze łuki są dedykowane łucznikom, którzy robią mniejszy naciąg. I odwrotnie – osoba, która wykonuje dłuższy naciąg, lepsze wyniki osiągnie przy użyciu dłuższego łuku.

Na końcu dobierz strzały. Strzała nie powinna zahaczać łuku podczas wystrzału, nie powinna się od niego odbijać. Można wyróżnić strzały drewniane, z włókna szklanego, węglowego i aluminium. Każdy typ strzały będzie zachowywał się inaczej podczas strzelania z tego samego łuku.

Jeśli nie masz szansy na przetestowanie łuku na torze łuczniczym, kupując swój pierwszy łuk, nie przelicz swoich możliwości. Lepiej zakupić łuk słabszy, o mniejszej sile naciągu. Może i będzie się z niego strzelać gorzej, ale za to będziesz mieć okazję popracować nad właściwą techniką i wyłapać błędy popełniane przez początkujących łuczników.

Strzała aluminiowa Poe Lang 30″

Sprawdź

Strzała drewniana Poe Lang 30″

Sprawdź

Strzała z włókna węglowego Poe Lang 30″ Czarna

Sprawdź

Jak dbać o łuk

Nie jest zalecane odkładanie łuku na ziemi. Warto również pamiętać o jego przecieraniu, gdy stanie się wilgotny. Uwaga cenna szczególnie w przypadku, kiedy do łuku jest zamontowany celownik, który może zardzewieć. Zabezpiecz wykończenie łuku woskiem łuczniczym. Chroń go również przed upałami. Wysoka temperatura może zmiękczyć klej w laminacie, a majdan może wygiąć ramiona.

Trzeba pamiętać o woskowaniu cięciwy. Wosk sprawi, że będzie ona wodoodporna. Dodatkowo, gdy zdejmiesz ją z łuku, nie poplącze się. Cięciwę po zdjęciu z łuku należy przechowywać w oddzielnym pojemniku. Pozwoli to zapobiec wyschnięciu wosku.

Zadbaj o to, aby lotki na strzałach były zawsze suche. Jeśli jednak dojdzie do zamoczenia, rozdziel strzały i poczekaj aż wyschną. Lotki powinny powrócić do pierwotnego kształtu. Strzały przechowuj w pojemniku z przegródkami. Pozwoli to zapobiec niszczeniu lotek.

Mata łucznicza piankowa Poe Lang 60x60x4,5 cm ze stelażem

Sprawdź

Łuczniczy ochraniacz na palce Poe Lang

Sprawdź

Łuczniczy ochraniacz przedramienia Poe Lang

Sprawdź

Czy łucznictwo tradycyjne to sport dla każdego?

W łucznictwie przydaje się z pewnością spokój i precyzja. Jednak nie jest powiedziane, że osoba, która na ogół jest niecierpliwa nie może spróbować swoich sił w łucznictwie. Może akurat w tej dyscyplinie sportu odnajdzie wewnętrzny spokój i wytrwale będzie dążyć do doskonałości.

Jeśli opanujesz technikę strzelania z łuku, fizycznie będziesz już gotowy na dalsze zmagania z łucznictwem – skupienie i umiejętność koncentracji będą przydatne bez dwóch zdań. Ważne jest to, aby nie dać się rozproszyć pozostałym uczniom czy też zawodnikom (jeśli już wybierzesz się na turniej).

Urazy, zakwasy – jak się odpowiednio przygotować, aby ich uniknąć?

Łucznictwo wymaga wytrzymałości mięśni, których na co dzień nie używamy w tak dużym stopniu. Tak jak w każdym sporcie tak i tutaj, trzeba pamiętać o odpowiedniej rozgrzewce zarówno przed treningiem/turniejem jak i po. Pamiętaj o zachowaniu właściwej postawy. Eliminuj złe nawyki już na samym początku swoich ćwiczeń. Pomoże to w przyszłości uniknąć wielu kontuzji.

Jeśli potrzebujesz fachowej pomocy w zakresie łucznictwa tradycyjnego, polecamy skontaktować się z Polskim Stowarzyszeniem Łucznictwa Tradycyjnego. Z pewnością pomogą wam przy wyborze łuku, polecą sklep łuczniczy, najbliższe kluby oraz opowiedzą wam o turniejach łuczniczych.

Napisz coś...