Skip to main content

Wybierasz się pierwszy raz pod namiot? Cudownie! Pierwszy biwak to niezapomniane wspomnienia. Jeśli się dobrze przygotujesz do pierwszego wyjazdu na camping, to będą to tylko pozytywne wspomnienia wspaniałej przygody. Jak się zabrać za przygotowania, żeby być zadowolonym z wyjazdu?

Wakacje pod namiotem

Nawet jeśli jesteś mieszczuchem, przyzwyczajonym do ciągłego pośpiechu i hałasu, Twój mózg potrzebuje odpoczynku. Jesteś tylko człowiekiem, a ludzki organizm potrzebuje wyciszenia. W obecnej sytuacji, kiedy zaleca się siedzenie w domu tym samym zredukowanie poruszania się po mieście do minimum, wybranie się do lasu gdzie zaczerpniesz świeżego powietrza i głosów natury zdaje się być idealnym wyborem. Las to miejsce gdzie zadbasz o spokój psychiczny oraz podbudowanie odporności organizmu przez kontakt z naturalnym środowiskiem.

Zaplanuj więc wyjazd na camping, nawet jeśli w sprawach biwakowania jesteś zielony.

Camping to określenie pola namiotowego – w domyśle większy ogrodzony teren, na którym rozbić namiot lub zaparkować przyczepę czy kamper. Jeśli jesteś początkujący, to pewnie nie posiadasz samochodu campingowego, a może nawet namiotu. Pokażemy Ci, jaki namiot najlepiej wybrać i jak zaplanować wyjazd, aby wakacje na campingu były udane.

Gdzie na biwak?

Wybór miejsca na biwak jest istotną kwestią. Najlepiej ustalić wraz z towarzyszami podróży, dokąd chcecie jechać. Weźcie pod uwagę odległość od miejsca zamieszkania – jeśli jedziecie na trzy dni, to nie warto tłuc się przez całą Polskę. Przy tygodniowym wyjeździe można już poszaleć z dłuższą podróżą.

Góry, jezioro, morze? To od Was zależy, czy chcecie odpoczywać na Mazurach, w Bieszczadach czy na Wybrzeżu. Wokół większych miast też jest wiele atrakcyjnych, mniej znanych miejsc. W internecie znajdziecie wiele polecanych miejscówek. Możecie skorzystać też z poleceń znajomych!

Więcej porady związanych z wyborem miejsca, które pomogą wam odpowiedzieć na pytanie gdzie jechać na camping, znajdziecie w artykule Udany wypad na camping w 4 prostych krokach.

Spanie na campingu

Kiedy już wiesz, dokąd będziesz jechać, czas na przygotowanie noclegu. Potrzebujesz namiotu, śpiwora i maty lub materaca, żeby wygodnie się wyspać.

Jak wybrać odpowiedni namiot? Przeczytaj!

Jadąc pierwszy raz na camping możesz kupić lub pożyczyć namiot. Jeśli nigdy wcześniej nie biwakowałeś, to warto przećwiczyć rozkładanie namiotu. Możesz to zrobić na trawniku pod domem lub w ogrodzie. Sprawdzisz, jak rozbić namiot, a także ile czasu to zajmuje. Jeśli namiot jest pożyczony, to przy okazji zobaczysz, czy czegoś nie brakuje.

Po przyjeździe na pole namiotowe, najpierw rozbij namiot i przygotuj miejsce do spania. Uwierz, potem jeszcze bardziej Ci się nie będzie chciało, a rozkładanie namiotu po ciemku to trudne zadanie dla doświadczonych biwakowiczów, a co dopiero dla nowicjuszy. Wybierz w miarę płaskie miejsce i wyzbieraj kamienie, szyszki czy patyki, które leżą na wybranym poletku.

Namiot 2-osobowy MFH Hochstein Flecktarn

Sprawdź
Namiot 3-osobowy Fjord Nansen Andy III

Namiot 3-osobowy Fjord Nansen Andy III

Sprawdź

Płachta biwakowa Bushmen Thermo Tarp z termoizolacją 2×3

Sprawdź

Nie ulega wątpliwości jak niewygodne jest spanie na samej ziemi. Dla odrobiny wygody i zapobiegnięciu bólu pleców polecamy matę bądź materac. Ochroni on Cię również przed zimnem docierającym od ziemi. Karimata zajmuje mniej miejsca w bagażu, dobrze izoluje od podłoża, ale nie jest szczególnie miękka. Materac dmuchany wymaga zabrania pompki, więc razem sporo ważą i trudno je skompresować. Za to jest doskonałą izolacją termiczną i od nierówności powierzchni. Mata samopompująca to kompromis między karimatą a materacem dmuchanym.

Śpiwór to kolejne obowiązkowe akcesorium. W zimniejszym okresie radzimy zaopatrzyć się w grube, dostosowane do zimna śpiwory. Latem natomiast zainwestuj w coś nieco lżejszego. Nie bagatelizuj jednak pogody, gdyż wieczory, jak i noce bywają naprawdę chłodne. Żeby wygodnie się wysypiać, możesz też spakować poduszkę lub zrobić ją z grubszej bluzy.

Kiedy rozbijesz namiot, ułóż w nim swoje polowe łoże – matę i śpiwór. Wygodniej się to robi za dnia, aby po wieczornym ognisku móc się od razu położyć spać. Przed snem załatw potrzeby fizjologiczne, a jeśli noc jest chłodna, to załóż do spania bieliznę termiczną i skarpetki. Zapobiegniesz utracie ciepła.

Hamak z moskitierą Bushmen Bushbed Hammock Camo

Hamak z moskitierą Bushmen Bushbed Hammock Camo

Sprawdź
Materac jednoosobowy M-Tac 195 x 60 cm - Olive

Materac jednoosobowy M-Tac 195 x 60 cm – Olive

Sprawdź

Mata Samopompująca Mil-Tec Self Inflatable Mat – olive

Sprawdź

Jedzenie na campingu

Zaplanuj, co będziesz jadł. Nie nastawiaj się na mistrzowskie jedzenie, nie jest to raczej miejsce i czas by bawić się w mistrza kuchni. Postaw na proste w przyrządzeniu i zarazem smaczne potrawy.
Trudno będzie obyć się bez kuchenki. Potrzebujesz jej, chociażby najprostszej, by podgrzać gotowe dania. Wystarczy ci zwykła kuchenka turystyczna.

By móc coś zjeść nie posiłkując się rękoma, zalecamy zestaw talerzy, sztućców oraz kubków. Radzimy zaopatrzyć się w wielorazowe naczynia i sztućce turystyczne, ze względu na małą wagę, trwałość oraz możliwość wielokrotnego użytku.

Przydatnym wynalazkiem jest też lodówka turystyczna. Na weekendowy wyjazd do chłodzenia wystarczą wkłady zmrożone w zamrażarce. Model z podłączeniem do prądu lub samochodowego akumulatora przydaje się na wyjazdach tygodniowych lub dłuższych.

Wszystkie akcesoria do przygotowywania jedzenia na campingu spakuj do dużego plastikowego pudła, które będzie służyło za polową kuchnię. Możesz je postawić w przedsionku namiotu i zawsze mieć pod ręką kubki do zaparzenia kawy czy herbaty.

Co gotować w terenie? Sprawdź!

Jakie ubrania zabrać na camping?

Ważnym elementem jest odpowiedni ubiór i jego zapas. Zależnie od pogody przygotuj przystosowane do niej odzienie. Obecnie mamy suszę, ale nie oznacza to, ze nie może zaskoczyć Cie nagła ulewa czy burza. Dlatego kilka ciepłych rzeczy i kurtka przeciwdeszczowa są obowiązkowe.

Na camping zabieraj ubrania wygodne, takie w których czujesz się komfortowo. Bierz tez pod uwagę, że w lesie czy przy rozpalaniu ogniska coś może się pobrudzić lub nawet zniszczyć, więc lepiej wybrać odzież, której nam nie będzie szkoda.

Weź ze sobą linkę paracord, która idealnie służy jako sznur do prania. Życzymy Ci, żebyś suszył tylko stroje kąpielowe i ręczniki!

Przyda się też kilka par butów. Wygodne sportowe obuwie, w którym głównie będziesz chodził. Buty, które są odporne na przemoczenie – mogą być to trekkingowe buty lub po prostu kalosze. I jeszcze klapki pod prysznic.

Niezbędnik składany M-Tac – Orange

Sprawdź

Latarka taktyczna kątowa Olight Perun Mini z opaską – 1000 lumenów

Sprawdź
Multitool Badger Outdoor Solid

Multitool Badger Outdoor Solid

Sprawdź

Higiena na biwaku

Higiena to zawsze ważna sprawa. Spakuj kosmetyki, których używasz na co dzień (przelej z dużych butelek do mniejszych pojemników!). Nie zapomnij o kremie z filtrem UV oraz repelencie na komary i kleszcze. Spakuj również pakier toaletowy i ręcznik szybkoschnący. Niezbędnym elementem jest apteczka, która może okazać się niezwykle pomocna w nagłych wypadkach. Weź ze sobą podstawowe medykamenty takie jak tabletki przeciwbólowe czy leki, które zażywasz regularnie.

Camping dla początkujących – porady

Biwakowanie to wspaniała przygoda. Odpowiednie przygotowanie sprawi, że będziesz gotowy na różne niespodzianki, które nie zepsują Ci wypoczynku. Po pierwszym wyjeździe pod namioty będziesz już wiedział, co jest potrzebne, a co można zostawić w domu.

Przydatna na pewno będzie latarka, multitool, a także nóż i toporek – do porąbania drewna na ognisko. Opcjonalny jest młotek do wbijania śledzi od namiotu, bo jego rolę może spełnić obuch od toporka czy siekiery. W domu zostaw większość elektroniki i ciesz się bliskością natury!

18 trików, które przydadzą się na polu namiotowym!

Napisz coś...