Skip to main content

Markery RAM (Real Action Marker) to zaawansowane repliki miotające kulami gumowymi, pieprzowymi, z farbą albo z proszkiem. Mogą mieć formę broni krótkiej lub długiej np. pistoletu, rewolweru, strzelby czy karabinu. Różne wielkości i typy replik sprawiają, że markery bywają wykorzystywane na wiele sposobów. W tym artykule chcielibyśmy się skupić właśnie na przedstawieniu różnych zastosowań RAM-ów. Kiedy warto wyposażyć się w tego typu sprzęt?

Co to Real Action Maker?

Zastosowanie markerów RAM to główny temat tego artykułu. Zanim jednak do niego przejdziemy, chcielibyśmy przekazać kilka słów wyjaśnienia na temat zasady działania replik Real Action Marker.

Markery RAM pracują w sposób zbliżony do wiatrówek CO2. Zasilanie stanowi kapsuła zawierająca sprężony dwutlenek węgla. Każdorazowe ściągnięcie spustu powoduje uwolnienie gazu z kapsuły, czego efektem jest wystrzał kuli. Ten opis to oczywiście duże uproszczenie. Dokładna budowa i sposób działania markera będzie się różnić, w zależności od modelu czy producenta.

Źródło zasilania stanowi jednorazowa kapsuła CO2, najczęściej w rozmiarze 12 g. Zasięg wystrzelonej kuli wynosi około 30 metrów. Jest więc wystarczający zarówno do ćwiczeń celności, jak i do samoobrony. Tak jak niektóre wiatrówki, repliki RAM mogą być wyposażone w system blow back, który odrzuca zamek w tył podczas strzału, co znacznie zwiększa realizm strzelania.

Pistolet na kule gumowe do samoobrony

Markery RAM w postaci broni krótkiej doskonale sprawdzają się w samoobronie, ale również sprawdzą się jako replika do treningu strzeleckiego lub do strzelania czysto rekreacyjnego. Zasięg wystrzeliwanych kul wynosi około 30 metrów, co pozwala na obronę, przebywając nawet w dużej odległości od napastnika. Markery RAM stworzone specjalnie z myślą o samoobronie to np. Pistolet CO2 RAM Sabre SL7 lub Pistolet CO2 RAM Byrna HD. Oba dostępne są w sklepie Militaria.pl

Choć markery RAM najczęściej określane są jako broń na kule gumowe, to w rzeczywistości można z nich strzelać także innego rodzaju pociskami. W samoobronie kapitalnie sprawdzają się kule gumowe, gumowo-metalowe i kule pieprzowe. Kule pieprzowe w momencie uderzenia w cel rozbijają otoczkę, czego efektem jest uwolnienie proszku pieprzowego, który bardzo mocno drażni skórę, oczy, nos oraz płuca trafionej osoby.

Pistolet CO2 RAM Sabre SL7 na kule pieprzowe

Sprawdź
Kule gumowe RAM Dark Devils

Kule gumowe RAM Dark Devils .68 20 szt.

Sprawdź

Latarka Olight PL-Mini 2 Valkyrie Cool White – 600 lumenów

Sprawdź

Trening strzelecki i taktyczny

Kolejnym popularnym sposobem zastosowania markerów RAM jest trening strzelecki i taktyczny. Moc RAM-ów jest na tyle duża, że pozwala na strzelanie do tarcz strzeleckich lub improwizowanych celów. W treningu strzeleckim można wykorzystać kule gumowe lub gumowo-metalowe. Te drugie charakteryzuje większa waga i twardość. W sprzedaży posiadamy również kule proszkowe, które po trafieniu w cel zostawiają na nim widoczny ślad.

Broń tego typu jest wykorzystywana do szkolenia służb, ponieważ trening z pistoletami na kule gumowe jest tańszy i bezpieczniejszy niż z wykorzystaniem broni ostrej, ale przede wszystkim umożliwia prowadzenia treningu symulacyjnego, w którym wykorzystanie amunicji ślepej lub ostrej z broni palnej byłoby zbyt niebezpieczne.

Rozrywka

Markery RAM śmiało można zabrać na strzelankę ze znajomymi. Ładując do magazynka kule proszkowe albo z farbą otrzymujemy replikę, która łączy w sobie najlepsze cechy replik ASG i markerów do paintballa. Jest realistyczna w wyglądzie i jednocześnie pozwala zostawić na przeciwniku jednoznaczny ślad trafienia. RAM-y w formie broni krótkiej mogą być wykorzystywane również w paintballu jako dodatek do tradycyjnych markerów.

Uwaga! Zabierając marker RAM na strzelankę trzeba pamiętać o użyciu kul proszkowych lub z farbą. Należy również zadbać o odpowiednie zabezpieczenie ciała i twarzy.

RAM

Pistolet CO2 RAM Byrna HD – czarny

Sprawdź

Zestaw 2 magazynków do pistoletu RAM Byrna HD

Sprawdź
Kule gumowe RAM Dark Devils

Kule gumowe RAM Dark Devils .68 20 szt.

Sprawdź

Rekonstrukcje i inscenizacje

Markery RAM mogą przypominać wyglądem broń palną, ale mogą również wyglądać zupełnie inaczej. W wielu przypadkach jedak są to wiernie odwzorowane repliki. Precyzyjne odwzorowanie i wysoka jakość wykonania wielu markerów sprawia, że RAM-y mogą być wykorzystywane w rekonstrukcjach i inscenizacjach.

Zastosowanie markerów RAM

Samoobrona, treningi, inscenizacje czy rozrywka. W naszej ofercie znajdują się markery, które mogą być użyte na wiele sposób. Wynika to głównie z ich realistycznego wyglądu oraz możliwości strzelania różnego rodzaju pociskami.

Dostępne pistolety w naszej ofercie to idealny wybór do samoobrony. Możesz używać kul gumowych, gumowo-metalowych, a także pieprzowy dla dodatkowego efektu. W treningach strzeleckich najbardziej ekonomiczne będzie stosowanie kul gumowych. Pamiętaj, że markery RAM oferowane w naszym sklepie dostępne są bez zezwolenia.

Broń na kule gumowe i akcesoria znajdziesz na Militaria.pl.

Napisz coś...