Markery RAM (Real Action Marker) to zaawansowane repliki miotające kulami gumowymi, pieprzowymi, z farbą albo z proszkiem. Mogą mieć formę broni krótkiej lub długiej np. pistoletu, rewolweru, strzelby czy karabinu. Różne wielkości i typy replik sprawiają, że markery bywają wykorzystywane na wiele sposobów. W tym artykule chcielibyśmy się skupić właśnie na przedstawieniu różnych zastosowań RAM-ów. Kiedy warto wyposażyć się w tego typu sprzęt?

Co to Real Action Maker?

Zastosowanie markerów RAM to główny temat tego artykułu. Zanim jednak do niego przejdziemy, chcielibyśmy przekazać kilka słów wyjaśnienia na temat zasady działania replik Real Action Marker.

Markery RAM pracują w sposób zbliżony do wiatrówek CO2. Zasilanie stanowi kapsuła zawierająca sprężony dwutlenek węgla. Każdorazowe ściągnięcie spustu powoduje uwolnienie gazu z kapsuły, czego efektem jest wystrzał kuli. Ten opis to oczywiście duże uproszczenie. Dokładna budowa i sposób działania markera będzie się różnić, w zależności od modelu czy producenta.

Źródło zasilania stanowi jednorazowa kapsuła CO2, najczęściej w rozmiarze 12 g. Zasięg wystrzelonej kuli wynosi około 30 metrów. Jest więc wystarczający zarówno do ćwiczeń celności, jak i do samoobrony. Tak jak niektóre wiatrówki, repliki RAM mogą być wyposażone w system blow back, który odrzuca zamek w tył podczas strzału, co znacznie zwiększa realizm strzelania.

Pistolet na kule gumowe do samoobrony

Markery RAM w postaci broni krótkiej doskonale sprawdzają się w samoobronie, ale również sprawdzą się jako replika do treningu strzeleckiego lub do strzelania czysto rekreacyjnego. Zasięg wystrzeliwanych kul wynosi około 30 metrów, co pozwala na obronę przebywając nawet w dużej odległości od napastnika. Markery RAM stworzone specjalnie z myślą o samoobronie to np. pistolet Combat Walther PPQ M2 T4E oraz rewolwer Combat HDR 50. Oba dostępne są w ofercie Militaria.pl.

Budowa rewolweru CO2 RAM Combat HDR 50 T4E jest specjalnie przystosowana do przechowywania go w gotowości do użycia. Kapsułę CO2 umieszczoną w magazynku można przebić dopiero w momencie, kiedy broń będzie potrzebna. Dzięki temu nie spada ciśnienie w kapsule. 

Choć markery RAM najczęściej określane są jako broń na kule gumowe, to w rzeczywistości można z nich strzelać także innego rodzaju pociskami.W samoobronie kapitalnie sprawdzają się kule gumowe, gumowo-metalowe i kule pieprzowe. Kule pieprzowe w momencie uderzenia w cel rozbijają otoczkę, czego efektem jest uwolnienie proszku pieprzowego, który bardzo mocno drażni skórę, oczy, nos oraz płuca trafionej osoby.

Rewolwer CO2 RAM Combat HDR 50 T4E

Sprawdź

Pistolet CO2 RAM Combat Walther PPQ M2 T4E 

Sprawdź

Pistolet CO2 RAM Combat Smith&Wesson M&P9 M2.0 T4E

Sprawdź

Trening strzelecki i taktyczny

Kolejnym popularnym sposobem zastosowania markerów RAM jest trening strzelecki i taktyczny. Moc RAM-ów jest na tyle duża, że pozwala na strzelanie do tarcz strzeleckich lub improwizowanych celów. W treningu strzeleckim można wykorzystać kule gumowe lub gumowo-metalowe. Te drugie charakteryzuje większa waga i twardość. W sprzedaży posiadamy również kule proszkowe, które po trafieniu w cel zostawiają na nim widoczny ślad.

Warto wspomnieć, że skrót pojawiający się w nazwie markerów RAM: T4E oznacza Training for Engagement. Broń tego typu jest wykorzystywana do szkolenia służb, ponieważ trening z pistoletami na kule gumowe jest tańszy i bezpieczniejszy niż z wykorzystaniem broni ostrej, ale przede wszystkim umożliwia prowadzenia treningu symulacyjnego, w którym wykorzystanie amunicji ślepej lub ostrej z broni palnej byłoby zbyt niebezpieczne.

Do treningu strzeleckiego świetnie nadają się np. karabinki RAM. Dostępny w ofercie Militaria.pl karabin T4E marki Umarex strzela w trybie pojedynczym lub ciągłym. Jego wygląd jest bardzo zbliżony do broni palnej, co w połączeniu z systemem blow back pozwala na niezwykle realistyczny trening.

Innym ciekawym modelem, który dobrze się sprawdzi w treningu strzeleckim i taktycznym jest strzelba Umarex T4E, motająca kulami kalibru .68. Zarówno karabinek, jak i strzelba są niezwykle realistyczne. Większość oferowanych przez nas markerów RAM wyposażono w mechaniczne przyrządy celownicze oraz w szyny RIS 22 mm, które pozwalają na montaż celownika.

Rozrywka

Markery RAM śmiało można zabrać na strzelankę ze znajomymi. Ładując do magazynka kule proszkowe albo z farbą otrzymujemy replikę, która łączy w sobie najlepsze cechy replik ASG i markerów do paintballa. Jest realistyczna w wyglądzie i jednocześnie pozwala zostawić na przeciwniku jednoznaczny ślad trafienia. RAM-y w formie broni krótkiej mogą być wykorzystywane również w paintballu jako dodatek do tradycyjnych markerów.

Uwaga! Zabierając marker RAM na strzelankę trzeba pamiętać o użyciu kul proszkowych lub z farbą. Należy również zadbać o odpowiednie zabezpieczenie ciała i twarzy.

Pistolet CO2 RAM Combat TPM1 T4E

Sprawdź

Strzelba CO2 RAM Combat T4E SG-68 .68

Sprawdź

Karabinek CO2 T4E TM4 RIS RAM kal. 43

Sprawdź

Rekonstrukcje i inscenizacje

Markery RAM cechuje wygląd maksymalnie zbliżony do broni palnej. W wielu przypadkach są to wiernie odwzorowane repliki. Przykładowo wspomniany wcześniej karabin Umarex T4E to replika M4, bardzo podobna pod względem konstrukcyjnym do oryginału. Precyzyjne odwzorowanie i wysoka jakość wykonania wielu markerów sprawia, że RAM-y mogą być wykorzystywane w rekonstrukcjach i inscenizacjach.

Zastosowanie markerów RAM

Samoobrona, treningi, inscenizacje czy rozrywka. W naszej ofercie znajdują się markery, które mogą być użyte na wiele sposób. Wynika to głównie z ich realistycznego wyglądu oraz możliwości strzelania różnego rodzaju pociskami.

Rewolwer HDR 50 z kulami gumowo-metalowymi i pieprzowymi to idealny wybór do samoobrony. Karabin i strzelbę T4E można zabrać na trening taktyczny, strzelankę albo inscenizację. Realistyczny Walther PPQ to natomiast model, który sprawdzi się w praktycznie każdym z wymienionych zastosowań. Markery RAM oferowane w naszym sklepie dostępne są bez zezwolenia.

Broń na kule gumowe i akcesoria znajdziesz na Militaria.pl.