Skip to main content

Okres świąteczny to czas radości, który spędzamy w gronie bliskich. Podczas świąt możemy zapomnieć o troskach dnia codziennego. Niejednokrotnie zastanawiamy się, co podarować naszym najbliższym. Wielu z nas zdecydowanie woli sprezentować coś, co będzie użyteczne, zamiast standardowego kurzołapka, który stanie na półce na lata. Jeśli lubisz dawać praktyczne prezenty, koniecznie sprawdź, co polecamy jako prezent na trudne czasy! 

Prezenty na trudny czas – blackout

Blackout, choć wydaje się nowym zagrożeniem, jest zjawiskiem znanym ludzkości od dziesięcioleci. Blackout jest przerwą w dostawie prądu elektrycznego. Może być to wydarzenie niebezpieczne, szczególnie dla istotnych przedsiębiorstw oraz instytucji publicznych i służb porządkowo-ratowniczych. 

Blackout – co to?

Blackout (ang. zaciemnienie) to przerwa w dostawie energii elektrycznej, która spowodowana jest rozległą awarią systemową. Ma nagły, nieprzewidywalny charakter. Blackout obejmuje znaczne obszary, pozbawiając dostępu do energii setki tysięcy osób i różnego rodzaju podmiotów. Blackout jest skutkiem losowych zdarzeń jak na przykład długotrwale niesprzyjających warunków atmosferycznych lub awarii różnego rodzaju elementów wchodzących w skład systemu energetycznego. Nagromadzenie szkodliwych czynników może doprowadzić do przeciążenia systemów i przekroczenia wartości krytycznych ich pracy, a tym samym utratę napięcia i możliwości skutecznego przesyłu energii. To z kolei powoduje automatyczne odłączenie elektrowni od sieci i utratę napięcia nadanym obszarze.  

Blackout często mylony jest z brownoutem. Warto rozróżniać te wydarzenia. Blackout to utrata zasilania wskutek nieprzewidzianej sytuacji kryzysowej. Brownout natomiast jest sytuacją, w której również dochodzi do przerw w dostawie energii elektrycznej, jednakże powodem jest planowe odłączenie od sieci. Informacja o brownoucie podawana jest do wiadomości publicznej, zazwyczaj na stronach internetowych elektrowni lub miejscowości. W informacji o planowej przerwie w dostawie prądu zawarte są również przedziały godzinowe, w których można spodziewać się takich przerw. 

Blackout trudne czasy

Jak się przygotować na blackout – prezenty

Podczas blackoutu pozbawieni jesteśmy elektryczności, a tym samym przestają działać środki przekazu, takie jak telewizja czy internet. Dodatkowo musimy się zmierzyć z brakiem zasilania w sprzętach domowych. Blackouty skutkują również brakiem ogrzewania i wody. Może dojść również to przerw w funkcjonowaniu sklepów i wszelkich instytucji. Przydatne może być więc przygotowanie się na każdą z tych ewentualności.  

W prezencie świątecznym raczej nie podarujesz bliskiej osobie napojów lub żywności, choć oczywiście są niezbędne podczas blackoutu. Zamiast tego możesz wręczyć praktyczny prezent na trudny czas zaciemnienia, który przyniesie radość obdarowanej osobie, jak na przykład: 

Radio 

W trakcie blackoutów istotne informacje mogą być przekazywane drogą radiową. W ten sposób będą nadawane komunikaty służb porządkowych i władz państwa dotyczące sytuacji państwa bądź konkretnego województwa lub miasta. 

Latarka 

Alternatywne źródło światła jest niezbędnym elementem wyposażenia na blackout. Przyda się podczas przemieszczania się po zmroku lub w pomieszczaniach bez dostępu do naturalnego źródła światła. Na czas blackoutu dobrym wyborem będzie latarka na baterie lub z wymiennymi akumulatorami. Tak jak w przypadku noża, również można zakupić latarkę z wybranym grawerem. 

Multitool z grawerem  

Multitool to wielofunkcyjne narzędzie, które znajdzie wiele zastosowań. W takim niezbędniku znajdziesz między innymi: scyzoryk, kombinerki, wkrętarki czy przeciskacze. Dzięki niewielkim rozmiarom i dużym możliwościom stanowią doskonałe narzędzie, które warto mieć przy sobie.  

Zapalniczka 

Jest oczywiście źródłem ognia, ale może posłużyć również jako doraźne źródło światła. Zapalniczka w skrajnych warunkach może być użyta do podgrzania wody w puszcze lub konserwy. Dzięki rozgrzaniu różnych substancji stają się one bardziej plastyczne, dlatego w sytuacji kryzysowej, może być to przydatna informacja, na przykład w sytuacji, kiedy musisz usunąć otoczkę z kabla. Zapalniczka jest przydatna również do przepalenia sznurka, kiedy nie masz pod ręką nożyczek lub inne ostrza. Posłuży także jako otwieracz do kapsli.  

Lampa naftowa 

W przeszłości lampy naftowe były używane do oświetlania mieszkań i ulic. W sytuacji, kiedy brakuje elektryczności, nadal doskonale sprawdzą się jako źródło światła. 

Radiotelefon  

Podczas blackoutów trzeba się przygotować na odcięcie od sieci komórkowych. Komunikacja jest niezwykle istotna, zwłaszcza w sytuacjach, kiedy może zapanować chaos na ulicach, a Ty się przemieszczasz. Radiotelefony używane są stale w jednostkach wojskowych z uwagi na to, że ich działanie jest niezależne od infrastruktury sieci. 

Gry planszowe  

Rozrywka w gronie rodzinnym jest dobrym sposobem na odwrócenie uwagi dzieci od zagrożenia, a także pozwoli dorosłym nieco odetchnąć. W sytuacji kryzysowej nierzadko panika i strach biorą górę nad zdrowym rozsądkiem, dlatego istotne jest, aby temu zapobiegać. Gry planszowe są dobrym sposobem na rozładowanie napięcia i zapewnienia choć odrobiny dobrego humoru, nie wymagają także dostępu do elektryczności. Warto więc je wręczyć w prezencie na trudne czasy.

Książki 

Z jednej strony mogą zająć myśli osób, które przeżywają trudne chwile podczas blackoutu, z drugiej strony mogą być źródłem cennych informacji. Warto przygotować zarówno lubianą przez siebie i bliskich literaturę, jak i poradniki, które pozwolą przetrwać ten ciężki czas. 

Jak przetrwać kryzysy podczas zimy? 

W tym roku wielu Polaków może nie być w stanie zastawić suto stołu wigilijnego, obdarować rodziny wymarzonymi prezentami i przystroić całego domu w choinkowe lampki. Szalejące ceny dóbr materialnych, żywności, opału, gazu czy energii elektrycznej skutecznie mogą obniżyć nastrój przed zbliżającymi się świętami. 

Kryzys energetyczny może powodować, jak już wspominaliśmy, blackouty, czyli przerwy w dostawie prądu. O ile latem jest to mniej dokuczliwe, to spędzanie zimowych wieczorów w ciemności i chłodzie z pewnością jest bardziej wymagające. Na takie sytuacje dobrze się przygotować, aby umożliwić przetrwanie ciężkich chwil i w jakimś stopniu je umilić. 

Zimowe sytuacje kryzysowe 

Wiele osób zimową porą wybiera się na wycieczki, podczas których można znaleźć się w niebezpieczeństwie. W trakcie zimowych sytuacji awaryjnych jedną z najpilniejszych potrzeb jest zapewnienie odpowiedniego poziomu ciepła organizmu. Wychłodzenie, hipotermia lub odmrożenia mogą pociągać za sobą poważne komplikacje dla zdrowia i życia. Co można podarować jako prezenty na trudne czasy w okresie zimowym?

Zimowe trudne czasy

Prezenty na trudne czasy podczas zimy

Nieodpowiedni ubiór do panujących warunków czy nieostrożność na szlaku może prowadzić do zagrożenia. Wybierając się na zewnątrz w zimie, należy pamiętać o tym, aby zapewnić swojemu organizmowi komfort termiczny. Bardzo przydatna będzie bielizna termoaktywna. Jej zadaniem jest zapewnienie ciepła. Za sprawą warstwy ogrzewającej między ciałem a ubraniem, powstaje warstwa ochronna, która ogrzewa powietrze do temperatury ciała i nie pozwala się mu ulotnić. Wierzchnią warstwę ubioru powinna stanowić dobrej jakości kurtka zimowa. Równie ważne są odpowiednie buty, rękawice i nakrycie głowy. 

Wychłodzenie, a nawet hipotermia może być także skutkiem nieszczęśliwego wypadku, choć natura tych wypadków może być dwojaka. Z jednej strony wypadki są konsekwencją nieodpowiedzialnych działań jak chodzenie po zamarzniętych jeziorach i innych zbiornikach wodnych. Choć jest to kuszące, zdecydowanie lepiej wybrać się na komercyjne, bezpieczne lodowisko. Drugim rodzajem wypadków są te losowe. Niejedna osoba złamała w górach nogę, ześlizgnęła się ze skały czy zboczyła ze szlaku i się zgubiła. W takich sytuacjach bezwzględnie należy zachować spokój oraz wezwać pomoc, a przy zranieniach, chociaż spróbować je opatrzyć bądź udzielić wstępnej pomocy przedmedycznej. Niektórym sytuacjom i czynnikom powodującym zagrożenie nie jesteśmy w stanie zapobiec, ale możemy się na nie przygotować. Podczas zimowych wypadków przydatny będzie zestaw ratunkowy, ogrzewacze chemiczne lub koc termiczny. Dzięki tym przedmiotom możliwe będzie opatrzenie ran i zapewnienie komfortu cieplnego poszkodowanej osobie, do czasu pojawienia się na miejscu odpowiednich służb ratunkowych. Przy poszukiwaniach osób po zmroku, bez znaczenia czy jesteś ofiarą, czy poszukującym, nieocenionym narzędziem będzie mocna latarka.

Przygotowani na wszystko – preppersi i survivalowcy 

Przyjęło się, że preppersi i survivalowcy to odmienne grupy, które specjalizują się jednak w tym samym, przetrwaniu. Preppersów postrzega się powszechnie jako swego rodzaju osadników. Survivalowcy zaś zyskali miano samotnych wilków. Prawda natomiast leży gdzieś pośrodku. Zarówno prepping, jak i survival można uprawiać samotnie oraz w szerszym gronie. Prezenty na trudne czasy na preppersów i survivalowców będą podobne, dlatego, że te grupy w rzeczywistości są do siebie podobne.

Preppers survivalowec zima trudne czasy

Preppers – kto to? 

Termin preppers pochodzi od angielskiego wyrazu prepare oznaczające przygotowanie. Preppersami nazywa się osoby, które przygotowują się na rozmaite niebezpieczne i kryzysowe sytuacje. Preppersi zabezpieczają się praktycznie przed każdym zagrożeniem – od braku prądu przez konflikty zbrojne, na wybuchach nuklearnych kończąc.  

Prepping poleca na zdobyciu odpowiednich umiejętności oraz przedmiotów, które umożliwią przetrwanie preppersa i jego bliskich w najtrudniejszych warunkach. Preppersi tworzą również schrony, w których gromadzą żywność i wszelkie inne przydatne akcesoria.  

Więcej o preppersach i preppingu znajdziesz w naszym wpisie blogowym Czym jest prepping? Poradnik początkującego preppersa 

Prezenty dla preppersa na trudne czasy

Preppersi głównie przygotowują się do przetrwania kryzysu w domu, jednak kiedy sytuacja będzie wymagała opuszczenia własnego kąta, również zapewnią niezbędne warunki sobie i swoim bliskim. Preppers prawdopodobnie większość niezbędnego wyposażenia ma już przygotowane w zanadrzu, ale potrzebnych rzeczy nigdy za wiele. Szczególnie początkującym preppersom, którzy dopiero zagłębiają się w arkana preppingu można sprezentować na trudne czasy przedmioty, takie jak: 

Podręcznik przetrwania 

Nie tylko początkujący, ale i doświadczeni preppersi na pewno znajdą w treści podręczników kilka przydatnych informacji. Dla świeżych osób w tym środowisko będzie to dobra wskazówka co powinni zgromadzić oraz jakie umiejętności będą im przydatne w radzeniu sobie z sytuacjami kryzysowymi. 

Racja żywnościowa 

Racje żywnościowe to zazwyczaj dobowy zestaw posiłków dla jednej osoby, który zaspokoi głód i zapewni niezbędne zapotrzebowanie kaloryczne. To trwałe i łatwe w przechowywaniu produkty spożywcze, które nie zajmują dużo miejsca w plecaku. Co najważniejsze, mają długi termin przydatności do spożycia. Chociaż wojskowe racje żywnościowe kojarzą się głównie z tak zwanymi pancernymi waflami, w racjach żywnościowych występują powszechnie znane i lubiane dania, jak spaghetti, kurczak z ryżem, lazania czy risotto.  

Poręczny nóż 

Nóż ma wiele zastosowań i sprawdzi się nie tylko jako narzędzie do samoobrony. W preppingu nóż wypełni tyle zadań, ile pomysłów będzie miał jego właściciel. Posiadanie noża jako zastępstwa dla innych przedmiotów jest dosyć praktyczne. Nożem zastąpisz nożyczki, śrubokręt czy widelec (choć nie w każdej sytuacji). Możliwości jest naprawdę wiele. 

Multitool 

Jak już wspominaliśmy, multitool to wielonarzędziowy niezbędnik. Przyda się w zasadzie w każdej sytuacji. 

Apteczka ratunkowa 

Przydatności apteczki ratunkowej nie trzeba tłumaczyć. W podstawowym wyposażeniu apteczki powinno się znaleźć: bandaż zwykły, bandaż elastyczny, chusta trójkątna, gaza opatrunkowa, jednorazowe rękawiczki, kompresy jałowe i plastry na rany. Należy wziąć pod uwagę możliwy brak dostępu do aptek, dlatego warto zaopatrzyć się w większą ilość wymienionych elementów, a także przygotować zapas leków, które Ty lub Twoi bliscy przyjmujecie na stałe. 

Powerbank 

Powerbank najprościej można nazwać przenośną ładowarką. Dzięki urządzeniu możesz naładować między innymi telefon, aparat czy laptop. Należy zwracać uwagę na pojemność akumulatora powerbanka, która podawana jest w miliamperogodzinach (mAh). Średnio przyjmuje się, że do dwukrotnego naładowania standardowego smartphona potrzebny jest powerbank o pojemności 5000-6000 mAh. 

Kuchenka turystyczna 

Kuchenka turystyczna jest dobrym wyborem, jeżeli chcesz gotować posiłki i wodę na ciepłe napoje. Kuchenki turystyczne zazwyczaj są lekkie i łatwe w transporcie, nawet w plecaku. Dostępne są kuchenki gazowe, ale warto także zwrócić uwagę na modele pracujące na paliwie stałym. Jeszcze innym rodzajem są kuchenki spirytusowe, które działają dzięki nasączonej alkoholem tkaninie. 

Wiatrówka 

W preppingu strzelanie z wiatrówki może być dobrym treningiem skupienia i wypracowywania prawidłowej postawy ciała. Regularne strzelanie zwiększa też odporność na stres i zwiększa poczucie pewności siebie.  

Survival, czyli sztuka przetrwania w każdych warunkach 

Survival, termin zaczerpnięty z języka angielskiego, oznacza przeżycie lub przetrwanie. To zachowania człowieka, które umożliwiają przetrwanie w ekstremalnych warunkach, jak katastrofy, wojny, nagły brak cywilizacyjnych udogodnień. Survival określa się także samoratownictwem. Inaczej mówiąc, jest to takie połączenie postaw i działań ludzkich, które dążą do przygotowania do przetrwania najcięższych sytuacji.  

Osoby zajmujące się survivalem potrafią dostosować się do panujących warunków, a także dostosować zastane warunki do swoich potrzeb. Szczególnie jest to przydatne w zaskakujących, nagłych, awaryjnych sytuacjach, w których brakuje podstawowych środków i narzędzi. Survivalowcy nakierowani są na ochronę samego siebie, a także swojego habitatu, czyli najbliższego środowiska społeczno-przyrodniczego.  

Survival w ujęciu ogólnym można zaklasyfikować do trzech opanowywanych obszarów: 

  1. Umiejętności praktyczne – jak rozpalanie ognia, rozbijanie namiotu, obsługa kompasu. 
  2. Wiedza – może obejmować znajomość gatunków roślin i grzybów, żeby nie uraczyć się podczas wieczornej kolacji sromotnikiem lub wilczą jagodą. Wiedza może także być umiejętnością odnajdywania zwierzęcych tropów, a także określaniem, ile czasu pozostało do zmierzchu, kiedy brakuje zegarka lub telefonu. 
  3. Emocje – umiejętność wyciszenia swoich emocji i niepodejmowanie impulsywnych działań, w tym opanowanie strachu czy lęków. 

Zestaw umiejętności, które wchodzą w skład survivalu, pozwala przetrwać konieczny czas w nieprzewidzianym scenariuszu wydarzeń. 

Zestaw survivalowy na trudne czasy

Prezenty dla survivalowca na trudne czasy

Fanom survivalu możemy podarować podobny zestaw prezentów jak ten dla preppersa. Survivalowcom jako prezent na trudne czasy można wręczyć także: 

Nóż lub maczetę 

Maczeta to po prostu dosyć długie ostrze. Będzie przydatna przy tworzeniu miejsca obozowiska, jeżeli wybrany teren jest gęsto porośnięty roślinami. Maczetę można także wykorzystać przy zbieraniu i rąbaniu materiału na opał (o ile to niewielkie gałęzie, w innym wypadku dobrym wyborem będzie siekiera).  

Plecak ucieczkowy 

Plecak ucieczkowy przygotowuje się jakiś czas przed zaistnieniem konieczności jego użycia. Sam plecak powinien być pojemny i wyprodukowany z dobrej jakości materiałów. Dobrym wyborem będzie plecak taktyczny o wzmocnionej konstrukcji. W plecaku ucieczkowym powinno się umieścić: środki opatrunkowe i leki, dokumenty, środki ochrony osobistej, podstawowe narzędzia, odzież, a także żywność i wodę. 

Latarkę 

Survivalowcy nierzadko przemieszczają się po zmroku. W zalesionych terenach nie można liczyć na sztuczne miejskie oświetlenie, zatem warto na takie wyprawy posiadać pod ręką latarkę. 

Noktowizor  

Noktowizory są bardzo przydatnym urządzeniem w trakcie poruszania się nocą w rejonach, w których nie ma dostępu do oświetlenia. W sytuacji, kiedy brakuje latarki czy lampy naftowej, warto wykorzystać właśnie noktowizor. Do wygenerowania obrazu przez noktowizor wystarczy jedynie szczątkowe światło lub to naturalne odbijane przez księżyc i gwiazdy.  

Podręcznik survivalowy 

Cennych informacji nigdy za wiele. Tak jak w przypadku preppersów, survivalowcy równie mocno docenią nowe wskazówki. 

Krzesiwo 

Rozpalanie ogniska podczas survivalu jest standardową czynnością. Nie w każdych warunkach sprawdzą się zapałki czy zapalniczka, które mogą nasiąknąć wodą. Warto wyposażyć się w krzesiwo, dzięki któremu wykrzesz iskry nawet w trakcie deszczu czy wichury. 

Termos 

Ciepły napój zawsze jest przydatny podczas wędrówek lub nocowania poza domem, szczególnie w chłodniejsze dni. Warto pamiętać o tym, że w termosie można transportować nie tylko płyny i zwrócić uwagę również na termosy obiadowe. Dzięki przygotowaniu ciepłego posiłku i napoju ranem można swobodnie wędrować większą część dnia i spożyć posiłek w stosunkowo krótkim czasie. Tak samo można zaoszczędzić czas przy śniadaniu, przygotowując je przed snem. 

Kompas 

Umiejętność obsługi kompasu jest bardzo istotna w survivalu. Dzięki kompasowi zawsze będziesz wiedzieć, w którym kierunku jest północ. Informacja o położeniu magnetycznej północy jest ważna dla zorientowania w terenie, a dokładniej w zorientowaniu mapy. Żeby wiedzieć, gdzie iść musisz wiedzieć, gdzie jesteś. 

Prezenty na trudne czasy – podsumowanie

Nadchodząca zima i tegoroczne święta mogą stanowić wyzwanie. W obliczu rosnącego ryzyka wystąpienia rozmaitych sytuacji kryzysowych, wielu osobom może brakować optymistycznego podejścia do najbliższego czasu. Jednakże należy pamiętać, że zawsze warto wziąć głębszy oddech i nieco się zdystansować. Niebezpieczne wydarzenia łatwiej przetrwać, jeżeli jest się na nie przygotowanym. Dobrym sposobem na to jest podarowanie ważnym osobom praktycznych prezentów, które zarówno przyniosą uciechę, jak i wspomogą przetrwanie kryzysu. 

Napisz coś...