Skip to main content

Militaria.pl wspierają akcję #zostańwdomu! Jeśli nie musisz wychodzić, to nie rób tego. Od tego jak będziemy przestrzegać dobrowolnej izolacji zależy, jak długo ona potrwa! Dlatego podajemy pomysły i sposoby, jak spędzać wolny czas w domu!

Izolacja a kwarantanna 

Dobrowolna izolacja i kwarantanna to nie to samo. Obowiązkowa kwarantanna wiąże się z narzuconymi odgórnie zasadami, których nieprzestrzeganie może mieć negatywne skutki. Na kwarantannie domowej przebywają osoby z podejrzeniem choroby, które na przykład miały kontakt z chorymi. Również osoby powracające z zagranicy mają obowiązek poddać się kwarantannie. Służby kontrolują, czy dana osoba rzeczywiście nie opuszcza miejsca zamieszkania i mogą nałożyć wysokie kary, jeśli ktoś się nie stosuje do zaleceń.  

Podczas kwarantanny domowej nie należy opuszczać miejsca pobytu. Nie można samodzielnie wyjść na zakupy, na spacer z psem czy nawet wyrzucić śmieci. Trzeba uważać nawet na kontakt z domownikami, aby ich nie zarazić. Często myć toaletę, dezynfekować klamki, włączniki światła i inne elementy, których często się dotyka. 

Izolacja nie jest tak restrykcyjna jak kwarantanna. Polega ona na ograniczeniu wychodzenia z domu, na tyle, ile jest to możliwe. W związku z nowym rozporządzeniem wolno nam dojechać do i z pracy, po sklepu i apteki, na spacer z psem i tylko wtedy, kiedy jest to konieczne. Możesz przemieszczać się, aby pomóc komuś z rodziny lub jeśli pomagasz komuś w ramach wolontariatu. Obowiązuje zakaz zgromadzeń i spotykania się z innymi osobami niż domownicy i rodzina. Wolno poruszać się tylko w grupach dwuosobowych (nie dotyczy to rodzin). 

Najlepiej zrobić zapasy spożywcze na dłuższy okres i znaleźć sobie zajęcie na wieczory i popołudnia, aby nie kusiło nas do opuszczenia mieszkania.  

Książka „Vademecum bezpiecznej rodziny. Poradnik postępowania w sytuacji zagrożenia” – Szczepan Dąbek, Dariusz Goźliński

Sprawdź

Książka „Leśne wędrówki” – George „Nessmuk” W. Sears

Sprawdź

Książka „W kręgu upiorów i wilkołaków” – Bohdan Baranowski

Sprawdź

Sposoby na nudę 

Spędzając całe dnie w domu możemy odczuwać brak rozrywek i znużenie. Dlatego warto mieć ciekawy pomysł na wolne wieczory. Podpowiadamy, co możesz robić w tym czasie. 

Majsterkowanie 

W domu jest zawsze coś do zrobienia – trzeba coś naprawić, ulepszyć, zmodernizować. Od prostych napraw do budowy własnych mebli. Tym razem się nie wykręcisz brakiem czasu. 

Konserwacja wiatrówki 

Czyszczenie i konserwacja wiatrówki przed sezonem to ważna sprawaZadbany sprzęt strzela lepiej i służy dłużej. Nic też nie stoi na przeszkodzie, żeby postrzelać w ogródku Tutaj nasza instrukcja konserwacji wiatrówek

Ostrzenie i konserwacja noży 

Podobnie jak z wiatrówkami, warto zadbać o stan noży EDC, do lasu oraz kuchennych. Czyścimy, ostrzymy smarujemy. Jeśli nie wiesz, jak się za to zabrać, to przeczytaj artykuł i obejrzyj film o konserwacji noży. Tylko nie zapomnij ostrzec domowników, że noże są świeżo naostrzone. 

Oglądaj nasze filmy i czytaj blog

Możesz też spędzić czas oglądając zaległe odcinki na naszym kanale YT i czytając naszego bloga! 
 

Smar Crosman Pellgunoil

Sprawdź

Olejek silikonowy ProTechGuns spray 100 ml 

Sprawdź

Osełka diamentowa Taidea 300/600 (T0831D)

Sprawdź

Czy mogę iść na spacer? 

Kwestią sporną jest, czy poddając się dobrowolnej izolacji powinniśmy wychodzić na spacery. Wyjście z domu oznacza możliwość spotkania innych osób czy dotknięcia przedmiotów, które były dotykane przez inne osoby. Z pewnością należy zachować zdrowy rozsądek i unikać miejsc, w których zbierają się grupy osób. Staraj się zachować odstęp od spotkanych poza domem ludzi. 

Z drugiej strony spacery na świeżym powietrzu wzmacniają układ odpornościowy, dotleniają mózg i dobrze wpływają na naszą psychikę. Na spacer idź sam lub z kimś, z kim na co dzień mieszkasz. Od innych osób zachowuj dystans co najmniej 1 metra. Wybieraj miejsca odludne, zamiast wybierać popularne atrakcje turystyczne. Jeśli zobaczysz, że gdzieś zaczyna się robić tłoczno, to zrezygnuj z tej lokalizacji. Uwaga, niektóre nadleśnictwa wprowadzają zakaz wstępu do lasu, zakaz wprowadził także Tatrzański Park Narodowy. Zanim gdzieś się udasz, sprawdź najpierw, czy wolno się tam poruszać.  

Uwaga! W związku z nowym rozporządzeniem wolno wychodzić tylko na spacer z psem i w grupach nie większych niż dwie osoby.  

Unikaj transportu publicznego. Jeśli musisz gdzieś dojechać, to wybierz rower lub prywatny samochód.  

Darmowa dostawa #zostańwdomu

Pomagamy w akcji #zostańwdomu uruchamiając darmową dostawęDo odwołania możesz skorzystać z darmowej dostawy przy zamówieniu na kwotę minimum 50 złotych, do 30 kilogramów, dostarczaną na terenie Polski.  

Dbamy o bezpieczeństwo przesyłek i ich odbiorców. Dlatego zalecamy korzystanie z Paczkomatów i aplikacji InPost, która pozwala otworzyć Paczkomat bezdotykowo. Kuriera DHL możesz poprosić o dostawę bezkontaktową. Wszystkie informacje na temat bezpieczeństwa zamieszczamy na tej stronie 

Myjcie dokładnie ręce! 

Napisz coś...