Skip to main content

Jak się przyszykować do wyjazdu na camping? O czym nie można zapomnieć jadąc pod namioty? Przedstawiamy 18 trików, które przydadzą się na polu namiotowym! Nasze wskazówki pomogą osobom, które pierwszy raz jadą na biwak, a także tym, którzy od dawna zamiast hotelu czy kwater wybierają pole namiotowe. 

1. Porządne przygotowanie to podstawa 

Zanim zaczniesz myśleć o pakowaniu, zastanów się, gdzie chcesz dokładnie jechać. Możesz zacząć od czytania blogów podróżniczych. Dobrą opcją na znalezienie odpowiedniego miejsca campingowego będzie również przejrzenie ofert ośrodków wypoczynkowych oraz kwater agroturystycznych. Można też zajrzeć do bazy turystycznej przygotowanej przez każde nadleśnictwo. Tam znajdziesz listę miejsc biwakowych bardziej odludnych, wyznaczonych w lesie. 

Zastanów się czy planujesz rozpalić ognisko podczas biwakowania czy wolisz skorzystać z kuchni dostępnej na wielu campingach. Nie w każdym miejscu można rozpalić ognisko, warto o tym pamiętać. Miejsca z wyznaczonymi miejscami na rozpalenie ogniska również możesz znaleźć w bazie turystycznej każdego nadleśnictwa lub na stronie czaswlas.plMożesz również skontaktować się telefonicznie z pracownikami nadleśnictwa. Jeśli na stronach ośrodków wypoczynkowych nie znajdziesz takiej informacji, również zalecamy bezpośredni kontakt. 

Jeśli masz już wyselekcjonowanych kilka miejsc, warto o nich poczytać opinie w Internecie (jeśli takowe są). Jeśli ich brak, kieruj się intuicją bądź idź na żywioł! A nuż trafisz na godne polecenia miejsce. 

Doskonałą bazą wiedzy mogą się okazać również twoi znajomi. Podpytaj ich, może byli już na campingu nie raz i będą mogli podzielić się z tobą cenną wiedzą i opinią na temat wielu miejsc. 

2. Skompresuj swój bagaż do granic możliwości 

Często podczas pakowania liczba przydatnych rzeczy ciągle rośnie, a jak wiadomo torba podróżna czy plecak nie  z gumy. Tutaj z pomocą przychodzą zdrowy rozsądek i worki kompresyjnePo dokładnej analizie z pewnością połowę rzeczy, które wcześniej ułożyłeś zgrabnie na łóżku lub podłodze, będziesz mógł odłoż powrotem do szafy. Te, które zostały możesz spakować w worki kompresyjne. Po spakowaniu torby zobaczysz, że zostało ci dużo miejsca na biwakowe akcesoria. 

Namioty

Sprawdź

Śpiwory

Sprawdź

Karimaty i maty

Sprawdź

3. Namiot czy namiocik 

Jeśli decydujesz się na podróż z plecakiem lub torbą podróżną, to pamiętaj, że nie wszystko udźwigniesz. Wielki i nieporęczny namiot może być sporym obciążeniem. Ponadto mniejszy namiot daje ci większe szanse na znalezienie odpowiedniego miejsca na odpoczynek i rozbicie obozowiska, większy – niekoniecznie. Kupując lub pożyczając namiot dobierz go do swoich potrzeb – liczby obozowiczów, terenu, warunków. Jeśli poruszasz się samochodem, to możesz postawić na większy namiot.  

Jak wybrać odpowiedni namiot? Przeczytaj nasze porady!

4. Wygodna nocka 

Nie ma to jak dobrze przespana noc. Odpowiedni śpiwór to już połowa sukcesu. Skoro wybrałeś już miejsce, zaplanowałeś datę wyjazdu to wiesz, jakie warunki tam panują. Najważniejsza będzie pogoda, czy będzie zimno czy ciepło, wilgotno i duszno czy sucho i gorąco. Dobierz taki śpiwór, żebyś nie zmarzł ani się nie przegrzał. 
W dziale naszych porad znajdziecie wiele przydatnych wskazówek dotyczących wyboru odpowiedniego śpiwora.

Druga połowa sukcesu to dobór odpowiedniego materaca bądź maty – bo przecież nikt nie chce rano obudzić się obolały. Dmuchany materac będzie w tym przypadku odpowiedni. Przede wszystkim nie zajmie dużo miejsca podczas pakowania. Mata samopompująca jest również dobrym rozwiązaniem. Można również pomyśleć o karimacie, której dużym atutem – szczególnie na podróże z plecakiem – jest lekkość. Zwiniętą w rulon można przypiąć na zewnątrz plecaka czy torby. Dodatkowo nie trzeba pamiętać o pompce!  

5. Eliminuj zagrożenia 

Będąc na campingu, zwróć uwagę na drzewa, które będą otaczać twój namiot. Uważaj na stare i spróchniałe drzewa oraz na wiszące suche gałęzie. Podczas silnego wiatru mogą być dużym zagrożeniem dla twojego zdrowia, a może nawet życia. Jednak nie odrzucaj wszystkich zalesionych miejsc campingowych. Drzewa uchronią cię przed deszczem, intensywnym słońcem bądź będą pomocne podczas montowania hamaku. 

6. Nieprzyjemni sąsiedzi 

Cały dzień spędzasz aktywnie a na campingu pojawiasz się tylko na noc? Jeśli chcesz odpocząć w ciszy i spokoju, rozejrzyj się czy niedaleko twojego miejsca campingowego nie ulokowali się głośni imprezowicze. Mogą być uciążliwymi sąsiadami, zwłaszcza wtedy, gdy ty zamierzasz przespać całą noc. Warto o tym pomyśleć również wtedy, gdy zabierasz z sobą dzieci. Zadbaj o ich komfort i bezpieczeństwo. 

hamak na camping

Hamak Badger Outdoor Tundra – Olive

Sprawdź

Śpiwór Snugpak Sleeper Extreme Black – lewy

Sprawdź
18 trików, które przydadzą się na polu namiotowym

Butelka ION8 Pod Steel 0,4 l – black

Sprawdź

7. Duszący dym 

Zanim rozbijesz swój obóz rozejrzyj się czy ktoś w pobliżu rozpala ognisko czy grillDym lecący w twoją stronę może być uciążliwynie tylko za dnia, ale i w nocy. Lecące iskry mogą także uszkodzić, a nawet podpalić namiot. Sprawdź kierunek wiatru i rozbij swój namiot w odpowiednim miejscu i odległości od obszaru wyznaczonego na ognisko.  

8. Wschód i zachód 

Wschody i zachody słońca są piękne – to fakt. Wybierając miejsce obozowania upewnij się, z której strony może zaskoczyć cię słońce. Ustawiając swój namiot na zachód możesz liczyć na piękne widoki wieczorem. Osłaniając go od strony wschodniej, rano będziesz miał pewność, że twój namiot nagrzeje się wolniej. Jeśli nie jesteś porannym ptaszkiem nie musisz się wtedy martwić o wczesną pobudkę spowodowaną promieniami słońca lub wysoką temperaturą. Możesz też wykorzystać folię termiczną, aby zapobiegać przegrzaniu lub wychłodzeniu powietrza w namiocie.  

9. Lodówka turystyczna 

Zabierając z sobą lodówkę turystyczną, pamiętaj o wkładach chłodzących lub kostkach lodu. Jeśli nie zdecydujesz się na wygodne wkłady chłodzące, zalecamy bloczek lodu zamiast kostek, ponieważ topnieje znacznie wolniej. Jeśli w lodówce zacznie zbierać się woda, nie wylewaj jej od razu. Jeśli nadal jest zimna, będzie dalej chłodzić zawartość lodówki. 

10. Kilka zastosowań worków na śmieci 

Pakując swoją torbę, nie zapomnij worków na śmieci. Przydadzą się m.in. na koniec wyjazdu, gdy będziesz musiał posprzątać po sobie miejsce na campingu. Dodatkowo worki na śmieci mogą zabezpieczyć twoją odzież przed wilgocią. Spakuj swoje ubrania najpierw do worka, a później do torby. Nawet jak zacznie padać i torba przemoknie, twoje ubrania będą bezpieczne. Zapomniałeś poduszki? Worek z ubraniami może ją zastąpić! Jeśli chcesz łatwiej znaleźć rzeczy w swojej torbie lub plecaku, zalecamy pakować je do mniejszych worków czy reklamówek. Na koniec wystarczy każdy pakunek podpisać i po problemie. 

Co zabrać pod namiot?

11. Ciepło-zimno 

Cierpisz na słabe krążenie, twoje dłonie i stopy są przez większość czasu zimne? Mamy na to rozwiązanie – prowizoryczny termoforJeśli chcesz się ogrzać, napełnij butelkę ciepłą wodą. Następnie możesz ją ulokować w dolnej części śpiwora. Twoje stopy w końcu się rozgrzeją. Latem można wykorzystać ten sposób na chłodzenie ciała. Zamiast ciepłej wody, tym razem napełnij butelkę zimną wodą. Jednak najpierw sprawdź, czy butelka jest odporna na wysoką temperaturę. 

12. Ochrona przed wilgocią 

Do kartonu z obuwiem zawsze dołączone są małe saszetki z żelem krzemionkowym. Jeśli ich nie wyrzucałeś – punkt dla ciebie. Na campingu przydadzą ci się bez dwóch zdań! Jeśli przemoczyłeś swoje buty, wystawienie ich na słońce może nie wystarczyć. Wrzuć do środka kilka saszetek – pomogą one całkowicie wyciągnąć wilgoć orawyeliminują nieprzyjemny zapach. Dla tych, którzy niestety nie zachowali saszetek – włóżcie do butów gazetę. Ona również przyspieszy proces suszenia. 
Saszetki z żelem krzemionkowym mogą również zapobiec rdzewieniu. W takim wypadku przydadzą się do podręcznej skrzynki z narzędziami oraz do naczyń używanych na campingu.  

13. Zacinający się suwak 

Suwak przy namiocie ciągle się zacina? A może nie możesz dopiąć swojej bluzy? Mamy na to radę. Z pomocą przyjdzie zwykła świeczka. Wystarczy potrzeć nią zamek błyskawiczny i gotowe. Wszystko powinno działać jak nowe. 

14. Tak żeby się nie poparzyć 

Przydatnym przedmiotem na campingu będzie z pewnością łopatka. Pozwoli ci na szybkie ugaszenie ogniska. Rękawice ognioodporne również mogą być pomocne. Szczególnie podczas manewrowania garnkami nad paleniskiem.  

15. Gotowanie w terenie 

Jeśli zamierzasz zostać na dłużej na campingu z pewnością przyda ci się stalowy ruszt z nóżkami, który zastąpi grilla. Wystarczy rozpalić ognisko i postawić nad nim ruszt. Pamiętaj tylko o odpowiednich naczyniach, które będziesz mógł postawić bezpośrednio nad ogniem. 

Linka spadochronowa

Linka spadochronowa Paracord Badger Outdoor 550 Olive 30 m

Sprawdź

Kuchenka turystyczna Esbit z garnkiem Cookset Stainless Steel – 985 ml

Sprawdź

Zestaw składanych sztućców turystycznych Rockland 919293

Sprawdź

16. A może pranie? 

Długa linka – warto mieć ją przy sobie na wszelki wypadek. Przyda się, gdy będzie trzeba dodatkowo zabezpieczyć namiot, śpiwór przypięty do plecaka itp. Może również posłużyć jako linka biwakowa do prania. Zajmie ona z pewnością mniej miejsca niż góra dodatkowych ubrań. Pamiętaj tylko o zabraniu środka piorącego – najlepiej przyjaznego naturze. 

17. Szybka naprawa

Rozkładasz namiot i nagle widzisz, że jeden z zaczepów do namiotu (tak zwane oczko) jest zerwane. Lepiej nie zostawiać go bez zabezpieczenia. Dobrym rozwiązaniem na szybko będzie znalezienie niedużego kamienia, który zastąpi zaczep oraz kawałek sznurka/linki. Kamień owijasz materiałem od namiotu w miejscu, w którym zerwało się oczko. Następnie obwiązujesz go sznurkiem z jednej strony na kamieniu i z drugiej strony zawiązujesz pętelkę, w którą możesz włożyć śledzia. I gotowe, namiot będzie w stu procentach zabezpieczony. 

18. Więcej światła 

Użycie świeczki w namiocie może być niebezpieczne – nie zalecamy tego działania! Jeśli potrzebujesz rozświetlić cały namiot wystarczy napełnić butelkę z wodą i postawić ją na włączonej latarce. Et voilà! Nowe namioty często mają też pętelkę na suficie, która służy do zawieszenia latarki. 

 

Jeśli i wy macie jakieś ciekawe triki, które zastosowaliście na campingu i sprawdziły się, podzielcie się nimi w komentarzach! 

Zapraszamy również na naszą stronę, aby szerzej zapoznać się z asortymentem przydatnym na obozach. 

Napisz coś...