Skip to main content

Co powinno się znaleźć w plecaku podróżnika? Udzielenie odpowiedzi na to pytanie nie jest łatwe, bo odpowiedni dobór ekwipunku będzie zależeć od miejsca i rodzaju podróży. Inaczej zorganizujemy EDC wyjeżdżając na tydzień do lasu, inaczej na kilkudniowy city break, a jeszcze inaczej wybierając się w podróż dookoła świata.

Potrzeby wynikające z obranego celu podróży bywają tak różne, że ciężko jest ustalić ogólny skład EDC podróżnika, ale spróbujemy to zrobić. W tym zestawieniu znajdziesz więc rzeczy o uniwersalnym charakterze, które powinny się przydać na różnego rodzaju wyjazdach.

Multitool podróżny

Nie ma chyba bardziej uniwersalnego narzędzia niż multitool. Skoro więc od naszego EDC oczekujemy uniwersalności, to narzędzie wielofunkcyjne musiało się znaleźć w tym zestawieniu. Jakie funkcje powinien mieć multitool podróżnika? Z pewnością przyda się klasyczne ostrze, choć warto brać pod uwagę, że tego typu toole nie zawsze będziemy mogli swobodnie transportować. Problem może się pojawić np. w przypadku samolotu.

W toolu podróżnika powinny się również znaleźć: otwieracz do butelek, nożyczki, kombinerki, gwizdek ratunkowy czy kompaktowy młotek. W wielu sytuacjach, zwłaszcza jeśli preferujemy podróże z wizytą na łonie natury, warto zdecydować się na multitool mający krzesiwo do rozpalenia ognia czy piłkę do drewna. Multitoolem, który w 100% spełnia te wymagania jest np. Leatherman Signal. 

Latarka w drogę

Kolejny ważny element ekwipunku podróżnika to latarka. Kompaktowy model warto mieć ze sobą zawsze. Latarka oświetli ci drogę, jeśli przed zmrokiem nie dotrzesz do miejsca noclegu i pomoże wyjąć coś ze swojego bagażu, bez potrzeby zapalania światła i budzenia pozostałych mieszkańców wspólnego pokoju. W roli latarki podróżnika dobrze się sprawdzi model kątowo-czołowy, który może być noszony na głowie jak czołówka lub w ręce jak klasyczna latarka ręczna.

co zawsze mieć w plecaku

Multitool Leatherman Signal

Sprawdź
Kurtka Helikon Squall Hardshell - Black

Kurtka Helikon Squall Hardshell – Black

Sprawdź
Latarka czołowa, górska wyprawa zimą

Latarka czołowa i kątowa Olight Perun 2

Sprawdź

Chusta wielofunkcyjna

Jeszcze niedawno nie umieścilibyśmy tego produktu w zestawieniu EDC podróżnika. Sytuacja na świecie jest jednak tak dynamiczna, że nie wiadomo gdzie i kiedy będziemy zmuszeni do zakrycia twarzy. A chusta jest produktem znacznie bardziej uniwersalnym od maseczki. Pozwoli nie tylko zasłonić usta i nos, ale także ochroni szyję przed wiatrem czy głowę przed palącym słońcem. Chusta jest przy tym lekka i łatwa w transporcie, więc zdecydowanie warto ją mieć przy sobie będąc w podróży.

Żel antybakteryjny

Kolejnym przydatnym produktem jest żel antybakteryjny. Warto mieć ze sobą chociażby niewielki pojemnik, aby nie musieć szukać publicznej toalety w celu np. umycia rąk przed posiłkiem czy skorzystać z niego, kiedy w okolicy nie ma bieżącej wody. 

Jak tanio podróżować?

Szara taśma

Uniwersalny zestaw naprawczy, czyli… szara taśma klejąca to kolejna rzecz, którą warto mieć w plecaku podczas podróży. Co prawda użycie taśmy nie jest najsolidniejszą formą naprawy uszkodzonych rzeczy, ale taśma pozwala to zrobić łatwo i szybko, co w podróży jest bardzo dużą zaletą. Z szarą taśmą w plecaku oderwana podeszwa buta nie jest już problemem, który całkowicie uniemożliwia dalszą podróż. Oczywiście kupno nowego buta i tak będzie w tej sytuacji konieczne, ale nie będziesz musiał tego robić od razu. Z przyklejoną podeszwą można spokojnie chodzić jeszcze dzień, dwa lub nawet dłużej, jeśli jest to konieczne.

Chusta wielofunkcyjna Mil-Tec zielona

Sprawdź
Mapnik Highlander Outdoor Scout

Mapnik Highlander Outdoor Scout

Sprawdź
Powerbank Xtorm Rugged 20000 mAh 30W

Powerbank Xtorm Rugged 20000 mAh 30W

Sprawdź

Gaz pieprzowy

Będąc w podróży warto zadbać o bezpieczeństwo – własne oraz współtowarzyszy. Lekkim, małym i skutecznym narzędziem do samoobrony jest dobry gaz pieprzowy. Bardzo szybko będziemy nim mogli spacyfikować napastnika. Trzeba tylko pamiętać, że gaz nie wszędzie można ze sobą zabrać. Na pewno nie można go wnieść na pokład samolotu. Jeśli więc lecisz samolotem, to gaz kup już po przylocie na miejsce.

Apteczka

W EDC podróżnika powinna się znaleźć kompaktowa apteczka. Włóż do niej podstawowe medykamenty np. brane na co dzień lekarstwa, chusteczki do dezynfekcji ran, plastry czy folię NRC. Dokładny skład apteczki można ustalić samodzielnie, ale warto bazować na gotowych zestawach, bo w ten sposób znacznie usprawnimy proces kompletowania naszego zestawu pierwszej pomocy.

Powerbank

Energii nigdy za wiele – takie mamy czasy. Telefon, aparat, kamera czy nawet słuchawki bezprzewodowe to urządzenia, które muszą być regularnie ładowane. A intensywnie użytkowane np. w celu robienia zdjęć, potrafią rozładować się w najmniej odpowiedniej chwili. Dlatego warto mieć ze sobą akumulator zewnętrzny, czyli popularny power bank, którym szybko podładujemy telefon czy aparat.

Gaz pieprzowy Military Gas 50 ml – strumień 

Sprawdź
apteczka edc podróżnika

Apteczka Vera turystyczna – czerwona

Sprawdź

Repelent na owady Mugga Extra Strong spray 50% DEET

Sprawdź

Mapa lub przewodnik

Mapa lub przewodnik regionu, w który wyjeżdżasz powinien być jedną z pierwszych przedwyjazdowych inwestycji. Dzięki temu będziesz mógł ustalić trasę podróży w najbardziej optymalny sposób. Planując drogę warto wziąć pod uwagę nie tylko największe atrakcje, ale także możliwości noclegu. Istnieją mapy papierowe i elektroniczne. Warto wyposażyć się w oba rodzaje. Mapa elektroniczna pozwoli ci korzystać z nawigacji GPS, a papierowa przyda się jako rozwiązanie awaryjne. Jeśli nie planujesz trudnych wypraw, nie musisz inwestować w drogi sprzęt do nawigacji. W wielu sytuacjach wystarczające będą mapy, które można wgrać w telefon.

Powyższe nie dotyczy wyjazdów w góry czy długodystansowych wędrówek, gdzie oprócz mapy i dobrej nawigacji, trzeba mieć także kompas wraz z umiejętnością jego użycia.

Odzież adekwatna do miejsca wyjazdu

Odpowiednio dobrana odzież to taka, która zapewni ci komfort i jednocześnie ochroni przed kaprysami pogody. Właściwie ubrani możemy być więc zarówno mając na sobie oddychającą koszulkę, jak i grubą puchową kurtką. Wszystko zależy od tego, gdzie wyjeżdżamy. Uniwersalną rzeczą, która przyda się na większości wyjazdów będzie natomiast kurtka przeciwdeszczowa. Dobry hardshell, czyli kurtka z membraną skutecznie zabezpieczy nie tylko przed deszczem, ale także śniegiem czy wiatrem. Nie ważne więc czy wypad planujesz na lato, jesień czy zimę. O ile nie wyjeżdżasz w miejsce, gdzie zawsze panuje idealna pogoda, to kurtka z membraną powinna się znaleźć w twoim plecaku.

Dopasuj swoje EDC podróżnika

Wymienione wyżej rzeczy to oczywiście nie wszystkie produkty, które mogą, a czasami nawet powinny się znaleźć w EDC podróżnika. Wszystko zależy bowiem od tego, gdzie konkretnie jedziesz. Wybierasz się w miejsce, gdzie występuje duża liczba komarów albo innych insektów? Koniecznie zabierz ze sobą środek odstraszający np. bardzo silny preparat Mugga. Masz zamiar nocować w pokojach wieloosobowych? Na pewno w twoim EDC powinny się znaleźć stopery do uszu. Innymi słowy, nawet skompletowane wcześniej EDC podróżnika warto przeglądnąć przed każdym kolejnym wyjazdem i zmodyfikować w taki sposób, aby było maksymalnie dopasowane do celu twojej podróży.

Zobacz outdoorową odzież i akcesoria na Militaria.pl

Napisz coś...