Skip to main content

Do bukłaka czy bidonu zwykle wlewamy czystą wodę. Więc czy coś, w czym znajduje się jedynie woda, może być brudne…? Oczywiście – to, że czegoś nie widać, nie znaczy wcale, że nie ma tam mikroorganizmów, bakterii, zalążków pleśni czy wirusów. Dlatego dzisiaj podpowiemy Wam, jak wyczyścić camelbak! 

Wkład hydracyjny, camelbak, bukłak – to różne nazwy tego samego pojemnika na wodę. Jest on skonstruowany w taki sposób, aby udało się go umieścić w specjalnej kieszeni w plecaku. Dzięki temu mamy pojemnik na wodę zawsze ze sobą, a także oszczędzamy sprytnie miejsce. Z bukłaka wychodzi rurka, przez którą pijemy wygodnie – nawet podczas ruchu. Dlatego wkład hydracyjny sprawdza się podczas wypraw w góry, szczególnie podczas rozmaitych biegów i maratonów, jest idealny również na wycieczki rowerowe, gdy nie chcemy tracić czasu na zatrzymywanie się i wyciąganie z plecaka butelki z napojem. Dodatkową zaletą camelbaka jest przyjazność dla środowiska. Zamiast zużywać kilka plastikowych butelek z wodą, napełniamy pojemnik wielokrotnie i nie zanieczyszczamy środowiska kolejnymi śmieciami 

Nawet jeśli wlewamy do naszego zasobnika na wodę tylko czysty płyn, to mogą się w nim rozwijać drobnoustroje i bakterie. Jeśli używasz bukłaka także do napojów izotonicznych, soków czy herbat, powinieneś go czyścić jeszcze częściej i dokładniej, aby uniknąć przyjęcia zapachów przez materiał, z którego jest wykonany pojemnik.

Czym wyczyścić camelbak? 

Będziesz potrzebować łagodnego płynu do mycia naczyń, środka czyszczącego i kilku akcesoriów, które zwykle mamy w domu.

Środki czyszczące:

Specjalne tabletki do oczyszczania wody: bez odmierzania, tabletka ma już odpowiednią zawartość składników. Wystarczy włożyć tabletkę, aby usunąć osady, które z czasem mogą gromadzić się w systemie nawadniania. 

Soda oczyszczona: wszechstronny środek czyszczący, który skutecznie usuwa zapachy. Rozpuść ¼ szklanki sody oczyszczonej w ¾ szklanki wody na litr objętości zbiornika. 

Domowy wybielacz: zabija bakterie i wirusy. Wystarczy od 2 do 5 kropli bezzapachowego wybielacza domowego na litr wody. Pamiętaj, że możesz połączyć wybielacz i sodę oczyszczoną, aby uzyskać dokładniejsze czyszczenie. 

Sok z cytryny: pomaga zneutralizować naprawdę mocne zapachy. Dodaj ¼ szklanki soku z cytryny na litr wody. Można go również łączyć z wybielaczem i / lub sodą oczyszczoną, ale musisz skierować otwór zbiornika od siebie, ponieważ sok z cytryny i soda oczyszczona zaczną się pienić. 

Tabletki do czyszczenia protez: chociaż nie są specjalnie stworzone do zbiorników na wodę, są one używane przez niektórych ludzi jako niedrogie alternatywne tabletki do czyszczenia. 

Narzędzia do czyszczenia: 

Szczotki do czyszczenia zbiornika i rurki do picia: mogą pomóc Ci skuteczniej dostać się do wszystkich zakamarków. 

Kuchenna gąbka: może być pomocna, ale nie dotrze do wszystkich trudno dostępnych miejsc. 

Bawełniany sznurek z supełkiem: sznurek musi być dłuższy niż rurka do picia, a węzeł powinien być wystarczająco duży, aby dobrze wypełniał rurkę. Wystarczy kilka razy przeciągnąć węzeł przez rurkę podczas procesu szorowania. 

Środki suszące:

Najważniejsze jest, aby bukłak był całkowicie otwarty, aby umożliwić cyrkulację powietrza. Najlepiej jest zawiesić lub postawić camelbak do góry nogami, aby woda mogła kapać. 

Spinacze do bielizny i wieszak na ubrania 

Trzepaczka kuchenna: wsuń ją do środka, aby pęcherz był szeroko otwarty. 

Ręczniki papierowe: Napełnij zbiornik na tyle, aby był szeroko otwarty. 

Jak oczyszczać wodę w outdoorze?

Mycie i szorowanie wkładu hydracyjnego 

Jest to proces dwuetapowy. Najpierw wymieszaj i dodaj roztwór czyszczący, aby usunąć większe zabrudzenia i drobnoustroje. Następnie umyj bukłak płynem do naczyń, aby usunąć wszelkie pozostałości roztworu czyszczącego. Zrób to dokładnie, ponieważ resztki środków czyszczących mogą być trujące.  

Umieść zbiornik na wieszaku lub ustaw go pionowo do wyschnięcia. Rurkę także rozwieś na wieszaku. Otwór wlewowy możesz czymś rozszerzyć, aby był dobry przepływ powietrza. Tutaj przyda się wspomniana wcześniej trzepaczka kuchenna. 

Zostawienie wkładu hydracyjnego w łazience do wyschnięcia to kuszący pomysł, ponieważ nic się nie stanie, jak woda wyleje się na kafelki, ale lepiej tego nie robić. Wilgotne powietrze w łazience nie ułatwi procesu suszenia. Lepiej znaleźć inne miejsce, w którym wilgoć będzie mogła szybko odparować. Zostaw camelbak do całkowitego wyschnięcia, ponieważ odkładanie go nawet z niewielką ilością wilgoci w środku sprzyja rozwojowi pleśni. 

A na koniec dodatkowa super-porada!

Gdy wkład hydracyjny całkowicie wyschnie to wsadź go do zamrażarki. Niska temperatura zabija bakterie i wirusy, które powodują nieprzyjemny zapach i mogą powodować choroby. Kilka godzin w zamrażarce i camelbak będzie jak nowy. Ale przed włożeniem do chłodziarki musi być dobrze wysuszony – inaczej może popękać. 

Dbaj o swój sprzęt outdoorowy, a będzie Ci długo służył! 

Sprawdź wkłady hydracyjne dostępne w Militaria.pl.

Napisz coś...