Skip to main content

Zdecydowałeś się na wielką zimową wyprawę? A może chodzi o krótką wycieczkę w góry? Nasze rady przydadzą się na każdym wyjeździe w okresie zimowym. Szykuj się i pakuj plecak, nie oglądając się na mróz i zaspy!

1. Dobrze zaplanuj trasę

Jasne, że spontany są fajne. Jednak zimą trzeba bardziej niż w lecie zadbać o bezpieczeństwo. Przygotuj trasę, uwzględniając stan szlaków zimą i długość dnia. Poinformuj kogoś, jaką trasa zamierzasz iść i kiedy planujesz wrócić.

2. Dbaj o kondycję

Często jesienią i zimą odpuszczamy sobie dbanie o formę. Przed wyjazdem zastanów się, czy jesteś zdrowy i czy twoja kondycja jest taka sama jak latem. Trasę dostosuj do swoich aktualnych możliwości fizycznych, mając na względzie, że zimowe wyprawy są trudniejsze.

3. Ubierz się ciepło, ale lekko

Zapomnij o wełnianych swetrach i kalesonach. Nowoczesne materiały umożliwiają o wiele lepsze dostosowanie ubioru do warunków pogodowych. Zainwestuj w bieliznę termoaktywną (więcej o niej przeczytasz tutaj), polar i warstwę wierzchnią z odpowiednią membraną.

Ogrzewacz chemiczny Only Hot Hand Warmer

Sprawdź

Chusta Haasta wz.93 leśny „PANTERA”

Sprawdź

Folia termiczna NRC Badger Outdoor

Sprawdź

4. Nie zapomnij o zimowych akcesoriach

Nie możesz dopuścić do wymarznięcia rąk. Weź ze sobą rękawice i chemiczne ogrzewacze na wszelki wypadek. Niezbędna jest także czapka i ochrona szyi przed zimnem i wiatrem – w tej roli świetnie sprawdzi się chusta Buff założona pod szalik. Zainwestuj w stuptuty – ochraniacze na nogi i łydki, które nie pozwolą zmoczyć spodni błotem czy rozpuszczonym śniegiem i nie dopuszczą do wpadania śniegu do butów. Zabierz ze sobą też gogle (na wypadek śnieżycy) i okulary przeciwsłoneczne. Słońce odbijające się od śniegu potrafi mocno oślepić.

5. Sprytnie zapakuj plecak

Ekwipunek nie może zbyt dużo ważyć i musi być sprytnie zapakowany. Na przykład dodatkowe rękawiczki i skarpety na zmianę możesz ułożyć na plecach – będą ogrzane ciepłem ciała i z przyjemnością je założysz. Prowiant i wodę możesz włożyć do śpiwora lub owinąć bluzą polarową, co zapobiegnie ich wychłodzeniu.

6. Przygotuj się na nieoczekiwane

Zimą trzeba być przygotowanym na niespodziewane wypadki. Miej ze sobą zapasowe spodnie, polar, skarpety i rękawice. Musisz mieć dodatkowy zestaw odzieży na przebranie lub żeby założyć na siebie drugą warstwę, jeśli temperatura jeszcze się obniży. Możesz też zabrać folię termiczną, która przyda się w kryzysowej sytuacji, zapobiegając wychłodzeniu organizmu.

7. Zapakuj przydatne gadżety

Pamiętaj, żeby mieć naładowaną baterię w telefonie – w kryzysowej sytuacji skorzystasz z map w internecie lub wezwiesz pomoc. Zabierz ze sobą również latarkę i dodatkowe baterie – przydadzą się, jeśli zaskoczy cię zmrok. Dla większej wygody możesz wybrać latarkę czołową, która nie będzie zajmować rąk.

Latarka czołowa i kątowa Olight H2R Cool White – 2300 lumenów

Sprawdź

Suszona wołowina Jack Links Sweet&Hot New 70g

Sprawdź

Żywność liofilizowana LYO Food Kurczak 5 smaków 370 g

Sprawdź

8. Napoje ciepłe i zimne

Nie można zapominać zimą o nawadnianiu organizmu. W termosie przygotuj herbatę, którą będziesz się rozgrzewać w czasie postoju. Przyda się również zwykła woda do regularnego popijania.

9. Zadbaj o wzmacniający posiłek

Zjedz porządne śniadanie przed wyruszeniem na wyprawę, zapakuj prowiant i postaraj się zaplanować ciepły posiłek na trasie. Możesz go zjeść w schronisku lub zabrać ze sobą żywność liofilizowaną i termos z wrzątkiem do jej przyrządzenia. W trakcie marszu możesz pogryzać beef jerky, orzechy, suszone owoce i czekoladę.

10. Chroń rzeczy przed wilgocią

Cały ekwipunek powinien być dobrze zabezpieczony przed zamoczeniem. W szczególności chroń przed wilgocią śpiwór. Możesz go szczelnie owinąć foliowym workiem, żeby nie mieć wieczorem przykrej niespodzianki.

Zimowa wyprawa na pewno będzie udana, jeśli odpowiednio się przygotujesz i zadbasz o bezpieczeństwo. Jeśli znasz jeszcze jakieś rady, które sprawdzają się zimą – podziel się nimi w komentarzach!