Skip to main content

Letnia pora i piękna pogoda zachęcają każdego do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Niektórzy preferują leniwy wypoczynek na plaży bądź piknik w plenerze. Są jednak i tacy, którzy nie mogą usiedzieć w miejscu i wybierają aktywny wypoczynek. Zdobywanie szlaków górskich, wycieczki po lesie, wyprawy rowerowe i nie tylko. Kreatywni i aktywni znajdą wiele więcej pomysłów na spędzanie wolnego czasu. Tym razem skupimy się na wyprawach rowerowychDługa czy krótka przejażdżka – rower na wyprawę trzeba odpowiednio przygotować.  

Jaki rower na wyprawę?

Każdy rower jest dobry zarówno na długie jak i na krótkie wyprawy. Ważne, żeby był sprawny i dostosowany do wybranego miejsca, tak żebyśmy nie męczyli się w trakcie podróży. Jeśli czeka nas podróż przez piaszczyste miejsca, wtedy lepiej wybrać rower z szerszymi kołami np. fatbikeJeśli nasza droga w całości jest asfaltowa – wybierzemy zapewne szosówkę. Jak widać, model roweru zależy przede wszystkim od rodzaju nawierzchni. 

Jeśli wybieracie się na wyprawę rowerową – szczególnie taką dłuższą, kilkudniową – sprzęt powinien być przetestowanyMusicie mieć pewność, że każdy element ze sobą współgra. Serwis przedwyprawowy to podstawa. Jeśli sami potraficie go wykonać, to tym lepiej. Nic Was nie zaskoczy, jeśli po całodniowej przejażdżce będziecie skazani na samodzielne sprawdzenie roweru przed kolejnym dniem jazdyTo samo tyczy się drobnych napraw. Jeśli planujecie kilkudniowe wyprawy to warto nabyć kilka przydatnych umiejętności naprawczych. Wymiana dętki, smarowanie łańcucha czy też regulacja hamulców – te umiejętności z pewnością przydadzą się w trakcie problemów na trasie. 

latarka z montażem na wyprawę rowerową
Latarka z montażem przyda się na rowerze

Latarka Olight M2R Warrior HD Cool White z montażem rowerowym – zestaw

Sprawdź

Butelka z filtrem Water-to-Go 500 ml GO! – Czarna

Sprawdź

Smar Formula X Napier 100 ml 

Sprawdź

Wszystko, co musisz wiedzieć o światłach rowerowych

Sakwy na wyprawę rowerową

Dodatkowe kieszenie, w których będziesz mógł przechować drobne dodatki przydadzą się na każdej wyprawie rowerowej. Rolę podręcznego schowka pełnią sakwy rowerowe. Schowek idealny dla osób, które lubią podjadać w trakcie jazdy. Niewielkie przekąski, teraz mogą być zawsze pod ręką. Niektóre sakwy pełnią również funkcję pokrowca na smartfonaDzięki temu, telefon będziesz miał zawsze przy sobie. W trakcie jazdy nie będziesz musiał sięgać np. do kieszeni w spodniach, żeby sprawdzić nawigację. 

Przed zakupem, zwróćcie uwagę czy sakwa jest wodoodporna. Zostawiając rower pod gołym niebem albo jeśli napotka Was deszcz w trakcie jazdy, będziecie mieli pewność, że rzeczy w sakwie nie przemokną.  

Nie zapomnijcie o nawodnieniu – bidon lub butelka z filtrem powinny należeć do obowiązkowego wyposażenia.  

Sakwa rowerowa Wildman Hardpouch Bike Mount „L” Black

Sprawdź

Sakwa rowerowa Wildman Hardpouch Bike Mount „E4” Black

Sprawdź

Rękawice Mechanix Wear M-Pact Fingerless Covert Black

Sprawdź

Niewielka skrzynka z narzędziami 

Co, jeśli w trakcie wyprawy rower odmówi posłuszeństwa? Jeśli nie będziecie na odludziu, z pewnością będziecie mogli liczyć na pomoc kogoś z okolicy. Mając trochę szczęścia możecie natrafić również na serwis rowerowy. Jednak, jeśli wybieracie trasę prowadzącą głównie przez odludne miejsca, musicie zaopatrzyć się w przydatne narzędzia, żeby samemu rozwiązać problem. 

Z pewnością przyda się Wam niewielka skrzynka z narzędziami. Wielofunkcyjny multitool z pewnością zajmie o wiele mniej miejsca niż cała skrzynka z domowego warsztatu. Przed wyjazdem sprawdźcie, które narzędzia mogą być najbardziej przydatne podczas naprawy roweru i wybierzcie taki multitool, który takie zawiera. 

Multitool Leatherman Wingman z kaburą

Sprawdź

Apteczka osobista Vera 5 – czerwona

Sprawdź

Krem orzechowy wysokoenergetyczny Smooth 100 g Doypack

Sprawdź

Czyszczenie i smarowanie roweru na wyprawę 

W Waszym wyprawowym wyposażeniu nie może zabraknąć środka do czyszczenia, konserwacji i smarowania. Po całym dniu jazdy w niesprzyjających warunkach, przyda się nasmarować sprzęt. Dodatkowo, jeśli będziecie mieli problem z odkręceniem którejś śrubki, wystarczy spryskać ją smaremPo tym zabiegu nie powinniście mieć żadnego problemu z odkręceniem zapieczonej śruby. 

Planując długą wyprawę rowerową warto zabrać z sobą pompkę, zapasową dętkę oraz łatki. Taki ekwipunek z pewnością pozwoli na szybkie samodzielne naprawy. 

leatherman rower na wyprawę
Leatherman przyda się do drobnych napraw

Udana wycieczka rowerowa

A jak przygotować siebie do wyprawy rowerowej? Najważniejsza jest chyba kondycja, bo bez niej daleko nie zajedziemy. Należy pamiętać o takim dodatku jak kask, który ochroni naszą głowę w razie upadku lub też przed słońcem. Warto mieć przy sobie również kamizelkę odblaskową. Jeśli nie uda nam się dojechać do celu przed zmierzchem, powinniśmy być dodatkowo oznakowani. Odblaski przy rowerze mogą nie wystarczyć. Przeglądając swoją szafę w poszukiwaniu odpowiedniej odzieży, pamiętajcie, żeby była ona wygodna i nie krępowała ruchów. Pogoda lubi być zmienna, a więc dobierzcie taki zestaw, w którym nie zgrzejecie się nadmiernie oraz taki, który po przemoczeniu szybko wyschnie.  

Latem zabezpieczamy się przed słońcem. Przydadzą się do tego krem z filtrem UV, okulary przeciwsłoneczne i czapka, jeśli nie używasz kasku. 

Na Militaria.pl znajdziecie wiele przydatnych akcesoriów rowerowych i produktów przydających się na wycieczkach na dwóch kółkach.

10 rowerowych ciekawostek

Napisz coś...