Skip to main content

Dla niektórych outdoorowych entuzjastów sezon się nigdy nie kończy – gdy letnie wędrówki idą w zapomnienie, zaczyna się zimowe przygotowanie na górskie wyprawy i tak w kółko. Abyś jednak mógł jak najdłużej cieszyć się pełną żywotnością i właściwościami swojego sprzętu turystycznego, warto o niego należycie zadbać po powrocie z wyprawy. Kwestia podstawowa to konserwacja, która może znacznie przedłużyć wytrzymałość Twojego ekwipunku, bez konieczności wymiany na nowy. Czasem jednak na konserwację jest już za późno – przychodzi moment, że sprzęt się zepsuł, rozdarł i nie spełnia swojej funkcji. Jeszcze nic straconego. Zanim zdecydujesz się go wyrzucić, warto poczytać, jak możesz naprawić uszkodzony sprzęt zamiast kupować nowego i zaoszczędzić często niemałe pieniądze.

Po pierwsze konserwacja, bo lepiej zapobiegać niż leczyć 

Buty górskie, namiot, śpiwór, plecak – to swoistego rodzaju must have każdego miłośnika outdooru. Gdy wrócisz z wypadu, niezależnie od tego czy było to weekendowe biwakowanie czy miesięczny trip po Europie, warto dokładnie obejrzeć cały zabrany ekwipunek, sprawdzić czy nie doszło do uszkodzeń i zająć się jego konserwacją, abyś na kolejną wyprawę mógł ruszyć odpowiednio przygotowany.  

Zaczynając od namiotu – przede wszystkim – nie składaj go, gdy jest jeszcze mokry! Gdy rozwijasz go ponownie po paru miesiącach i czujesz stęchły zapach, zapewne podstawowa zasada została złamana. Koniecznie wypakuj i rozłóż swój namiot, wysusz i dobrze go oczyść. Odpowiednia pielęgnacja i czyszczenie namiotu sprawią, że sprzęt posłuży Ci dłużej i lepiej zachowa swoje właściwości wodoszczelności i ochrony. Buty i plecak także weź pod lupę po sezonie. Produkty tego typu zazwyczaj należy czyścić ręcznie, usuń więc wszelkie pozostałości jedzenia, błoto, piasek. Plecak możesz ręcznie wyprać, stosując wodę z szarym mydłem lub przeznaczone do tego preparaty. Do butów dobrze sprawdzą się impregnaty, który dodatkowo zabezpieczą tkaninę czy skórę przed przemakaniem, zachowując przy tym ich oddychalność. 

Z naszego innego wpisu dowiesz się więcej o tym jak wyczyścić namiot po biwakowaniu i znajdziesz wskazówki jak przedłużyć jego żywotność. 

Zestaw Grangers do namiotów

Zestaw Grangers do czyszczenia i impregnacji namiotów

Sprawdź
Impregnacja sprzętu turystycznego

Impregnat Hadwao Nano Textil 200 ml                                                 

Sprawdź

Impregnat Grangers Footwear Repel Plus – 275ML                          

Sprawdź

Zrób to sam, czyli awaria na biwaku 

Czasem niestety tak się zdarza, że nawet najlepszy sprzęt potrafi Cię zawieść w najmniej oczekiwanym momencie, czyli w trakcie wyprawy. W większości przypadków są to piesze wycieczki, gdzie dźwigasz na barkach cały swój ekwipunek, więc nie ma tu sposobności zabrania dodatkowych butów czy zapasowego namiotu. Musisz sobie jakoś poradzić – mając sprzęt i wiedze, jak naprawić sprzęt outdoorowy. Pomocne okażą się tu zestawy naprawcze, które warto mieć zawsze ze sobą, aby niespodziewane sytuacje nie zepsuły Ci wyjazdu. 

Ze sprzętem wodnym dobrze poradzi sobie wodoodporna łata oraz klej uretanowy, które odpowiednio zakryją powstałą dziurę lub pękniecie. Po takim zabezpieczeniu pęknięty materac dmuchany czy ponton posłuży do końca wyjazdu, a pewnie i dłużej.  

Odzież z Gore-texu także możemy naprawić odpowiednią łatką samoprzylepną, dzięki czemu membrana zachowa swe najważniejsze właściwości: wodoszczelność, wodoodporność i oddychalność. Choćbyśmy się bardzo starali to nie na wszystko mamy wpływ, a pęknięcia i przedarcia zdarzają się także w warunkach polowych.  

Kurtkę taktyczną czy namiot łatwo jest rozedrzeć np. o gałęzie czy wystające kolce. W takich przypadkach warto mieć w swoim bagażu taśmę naprawczą, która sprawdzi się zarówno do odzieży jak i do namiotu. Taśmy tego typu są znacznie sztywniejsze niż zwykłe taśmy przezroczyste, ale zarazem wystarczająco elastyczne. Alternatywnie mogą Ci się przydać także igła z nitką czy agrafki, dzięki którym np. zszyjesz rozdartą moskitierę czy przedarcie w plecaku, a także naprawisz odzież. Agrafki to także rozsądny sposób na poradzenie sobie z awarią zamka błyskawicznego w namiocie – dzięki nim uda Ci się spiąć dwie części tak, aby ograniczyć chłód i wiatr z zewnątrz. W razie awarii plecaka, ładownic czy pasa nośnego, przydatne mogą okazać się także zapasowe klamry zatrzaskowe, które łatwo wymienisz w razie potrzeby. 

Zaufaj specjalistom 

Jeśli uszkodzony sprzęt wyłapiesz jeszcze przed wyprawą, a uważasz się za totalnego laika w kwestii napraw tego typu lub po prostu zależy Ci na profesjonalizmie w naprawie Twojego sprzętu, skorzystaj z usług profesjonalnych firm naprawczych. W Internecie znajdziesz szereg specjalistów, począwszy od szewców, krawców, poprzez kaletników, kończąc na rymarzach, którzy odpowiednio zajmą się Twoim sprzętem i doprowadzą go do stanu użyteczności, zachowując przy tym ich pierwotne właściwości. Serwisanci najczęściej oferują usługi czyszczenia, naprawy, zszyć i innych modyfikacji.

Środek Grangers do czyszczenia ekwipunku i namiotów 

Sprawdź
zestaw krawiecki

Zestaw krawiecki Mil-Tec                                                                               

Sprawdź
pranie tkanin funkcjonalnych

Płyn Hadwao Sudden Strikie do prania tkanin funkcjonalnych 500 ml

Sprawdź

Jak naprawić sprzęt outdoorowy – podsumowując…

…im bardziej będziesz dbać o swoje akcesoria turystyczne poprzez konserwację i impregnację, tym mniejsze prawdopodobieństwo awarii podczas wycieczki. Jeśli jednak dojdzie do niefortunnego uszkodzenia, nie załamuj się. Dostępne na stronie Militaria.pl zestawy naprawcze pomogą Ci przetrwać kryzysowy moment i w prosty sposób pozbyć się problemu. Pęknięty materac czy rozdarty namiot nie zepsują Ci wyprawy, abyś mógł cieszyć się naturą bez stresu. Sprawdź wybór produktów do naprawy sprzętu outdoorowego oraz środków do konserwacji i impregnacji dostępnych na naszej stronie.

Napisz coś...