Skip to main content

Wielu z nas kocha naturę. Lubimy wychodzić na spacer do parku, biwakować nad jeziorem, wędrować po górskich szlakach czy leżeć na morskiej plaży. Wszystkie te aktywności dają szansę wyciszenia się i zrelaksowania, oderwania się od codziennych obowiązków. Delikatny szelest liści w gęstym lesie, szum morskich fal rozbijających się skały, porywy wiatru po zdobyciu górskiego szczytu – to cudowne uroki natury, których brakuje na co dzień. Co mają wspólnego wszystkie wymienione miejsca? Wszędzie można spotkać szybujące w powietrzu lub siedzące na gałęziach drzew ptaki. Dlaczego tak bardzo je lubimy, podziwiamy i są obiektem zainteresowania wielu ludzi? Mają jedną, niezwykłą zdolność, której możemy tylko pozazdrościć – latanie. Odpowiednia lornetka ornitologiczna pomoże Ci w obserwowaniu tych cudownych stworzeń.

Ornitologia – obserwujemy ptaki 

Obserwację ptaków możesz prowadzić gołym okiem lub za pomocą lornetki ornitologicznej. Zanim jednak do nich przejdziesz, omówmy sobie podstawowe sprawy: gdzie obserwować ptaki i jak się za to zabrać. Są one widywane w każdym zakątku globu. Widzisz je co dzień rano, gdy patrzysz przez okno, wychodząc na przydomowy taras, spacerując po lesie, a nawet w centrum miasta, gdy wracasz z torbą zakupów z supermarketu. Ptaki latają nad naszymi głowami w każdym miejscu. U niektórych nawet w domu – papugi lub kanarki. I właśnie do obserwacji tego, co dzieje się blisko Ciebie, wystarczy Ci podstawowa lornetka ornitologiczna. 

Jednak najlepsze miejsca do przyglądania się życiu tych wspaniałych zwierząt to właśnie góry, rozległe polany i duże przestrzenie. Znajdziesz tam z pewnością więcej gatunków ptaków. Trudno bowiem dostrzec jastrzębia w mieście, podobnie trudno byłoby znaleźć przed oknem polującego orła. I właśnie do takich obserwacji przyda się dobra lornetka ornitologiczna. 

lornetki do obserwacji ptaków

Na zdjęciu Raniuszek, autor Mateusz Piesiak

Jeśli planujesz obserwację konkretnych gatunków ptaków, musisz mieć świadomość, że nie wszystkie żyją w tych samych warunkach. Zanim wybierzesz się poza miasto, warto dowiedzieć się, gdzie jest największa szansa na spotkanie danego ptaka, w jakich porach roku i o jakiej porze dnia. Wielu fanów obserwacji decyduje się na wiosnę i jesień ze względu na dużą migrację ptaków w tym czasie. 

Warto mieć także ze sobą jakąś książkę lub tablet z wykazem wszystkich gatunków. Jeśli jesteś osobą początkującą, to z pewnością ułatwi Ci to identyfikację obserwowanego ptaka. Możesz również zapytać kogoś bardziej doświadczonego, czy chciałby Ci towarzyszyć podczas wypadu i wspólnie spędzić czas na przyglądaniu się przyrodzie. 

Jeśli lubisz uwieczniać różne momenty, warto zaopatrzyć się w aparat fotograficzny. Obserwacja ptaków połączona z ich fotografowaniem jest ciekawym hobby. Pamiętaj jednak, że będziesz potrzebował obiektywu o dużej ogniskowej. 

lornetka bushnell do obserwacji ptaków

Lornetka Bushnell PowerView 2.0 20×50

Sprawdź
lornetka bushnell legacy - plecak ewakuacyjny

Lornetka wojskowa Bushnell Legacy 10×50 WP

Sprawdź

Lornetka Bushnell Prime 8×32 Roof

Sprawdź

Lornetka do obserwacji ptaków – na co zwracać uwagę 

O ile obserwowanie ptaków gołym okiem może być bardzo ciekawe i sprawiać wiele frajdy, to przyglądanie się z pomocą odpowiedniego sprzętu będzie na pewno przyjemniejsze i skuteczniejsze. Warto również wspomnieć, że to właśnie dzięki lornetce lub lunecie dostrzeżesz szczegóły niewidoczne gołym okiem, które pomogą Ci zidentyfikować gatunek. W takim razie, jaką lornetkę ornitologiczną wybrać do obserwacji ptaków i na co zwrócić szczególną uwagę? 

Powiększenie 

Do takich zastosowań sprawdzi się tak naprawdę każda lornetka, która ma minimum 8-krotne powiększenie. Jeśli potrzebujesz czegoś na dużo większy dystans, żeby dokładnie przyglądać się ptakom, to oczywiście warto brać pod uwagę coś z powiększeniem 12 lub 20 razy.  

Wielkość 

Ma to olbrzymie znaczenie zwłaszcza przy aktywnej obserwacji i częstym zmienianiu miejsca. Jeśli jedziesz w góry, na wakacje do innego kraju lub na wycieczkę rowerową, to lepsza będzie niewielka, uniwersalna lornetka, która będzie jednocześnie lekka. Bez problemu spakujesz ją do plecaka lub zawiesisz na szyi. Oczywiście małe lornetki będą miały mniejszego zooma i mniejsze soczewki, przez co obraz nie będzie taki jasny. Będzie to jednak dobre rozwiązanie do obserwacji za dnia. Większe lornetki natomiast zaoferują lepszą jasność dzięki większej średnicy soczewki. Możesz się zatem spodziewać również większej źrenicy wyjściowej, co sprawia, że takie lornetki mogą służyć nawet do obserwacji po zmroku. Najlepiej jednak będzie, jeśli dokładnie zapoznasz się z opisem na stronie internetowej albo zajrzyj do naszego poradnika o lornetkach. 

lornetka ornitologiczna z dużym powiększeniem

Na zdjęciu Dzwońce, autor Mateusz Piesiak

Jakość obrazu 

Gwarantowana przez lornetkę jakość obrazu będzie zależała w dużej mierze od wielkości i jakości zastosowanych szkieł. Najlepsze są BaK4, a BaK-7 są stosowane w tańszych egzemplarzach. Lepsza optyka zapewni wyraźniejszy, kontrastowy obraz z lepiej odwzorowanymi kolorami. 

Na jakość widzianego obrazu będzie miało również wpływ pole widzenia. Jeśli zależy Ci na skupieniu się na samej zwierzynie, lepiej sprawdzą się w takim przypadku lornetki budowy dachowej. Gdy jednak zapragniesz widzieć więcej dookoła, lornetki porro sprawdzą się w sam raz. Zdarza się również tak, że dobra lornetka dachowa będzie miała szersze pole widzenia, ale jest to rzadkością i spotykane jest raczej w dużo droższych modelach.

Jaką lornetkę ornitologiczną kupić 

Jeśli szukasz podstawowego sprzętu, ponieważ nie jesteś przekonany, czy to hobby zostanie z Tobą na dłużej, wybierz niedrogi, uniwersalny model. Znajdziesz już takie w przedziale 300-500 złotych. Jest dużo lornetek, które sprawdzą się zarówno do obserwacji ptaków, jak i do krajobrazów górskich. Dokładne dane techniczne i dodatkowe funkcje mają w takim przypadku mniejsze znaczenie. Warto zdecydować się na lornetkę z 8 lub 10-krotnym powiększeniem o średnicy soczewki minimum 40 mm. Pozwoli to na komfortowe użytkowanie sprzętu za dnia. 

W przypadku, gdy szukasz dużo lepszego sprzętu, przystosowanego do tego typu obserwacji, wyposażonym w dużo lepsze szkła i ciekawe funkcje dodatkowe, musisz się liczyć z wydatkami nawet powyżej 1500 zł. Takie lornetki ornitologiczne będą miały zawsze najlepsze szkło BaK-4 i pełną wodoodporność. Zagwarantują bardzo wyraźny obraz o świetnych kolorach i wzorowym kontraście. Szkła będą pokryte specjalnymi powłokami ochronnymi i zwiększającymi komfort obserwacji. Zapewnią również bardziej precyzyjne ostrzenie obrazu – przydatne zwłaszcza podczas przyglądaniu się ptaka w trakcie lotu.

Lornetka Tasco Essentials 10×42 Roof

Sprawdź
Lornetka Bushnell PowerView 10x42 Roof

Lornetka Bushnell PowerView 10×42 Roof

Sprawdź
Lornetka Carson RD-042MO 10x42

Lornetka Carson RD-042MO 10×42 – Mossy Oak

Sprawdź

Szukając dobrej lornetki ornitologicznej, pamiętaj przede wszystkim o tym, czego tak naprawdę potrzebujesz. Lepiej zacząć od tańszych modeli i je systematycznie wymieniać na lepsze niż kupić drogą i ma się okazać, że to hobby nie jest dla Ciebie. Mamy nadzieję, że wpis się podobał i proponowane lornetki przypadły do gustu. Jako że zbliża się powoli lato, życzymy udanych wypadów i obserwacji, a jeśli dodatkowo lubisz fotografować – świetnych ujęć! Gdybyś chciał poczytać więcej na podobne tematy, zajrzyj do wpisu o rodzajach lornetek.

Napisz coś...