Skip to main content

Noże specjalistyczne są przeznaczone do wykonywania konkretnych zadań. Jako narzędzie nóż od bardzo dawna towarzyszy ludziom i sprawia, że życie jest znacznie łatwiejsze. Przetrwanie, sztuka polowania, przygotowywanie żywności, budowa schronienia, wszystko to przebiega znacznie efektywniej, gdy pod ręką jest narzędzie do cięcia. Na przestrzeni lat wspomniane narzędzie przeszło istotną ewolucję, ponieważ jedne z pierwszych przyrządów do cięcia były wykonane np. z kamieni o odłupanych fragmentach, co pozwalało na uzyskanie krawędzi tnących.

Noże specjalistyczne

To co współcześnie określamy mianem noży, niewątpliwie jest bardziej wyrafinowane. Każdy aspekt tych narzędzi został dopracowany w taki sposób, aby jak najlepiej spełniać swoją funkcję. Przykładowo, istnieje wiele rodzajów rękojeści, wykonanych z różnych tworzyw i mających różne kształty. Ostatecznie użytkownik noża ma mieć możliwość pewnego, bezpiecznego chwytu podczas pracy, niezależnie od tego czy będzie to na przykład praca w kuchni, czy może w ekstremalnych warunkach – do wszystkiego da się stworzyć adekwatny projekt.

Głownie także charakteryzują się różnymi profilami i mogą być wykonane z różnych rodzajów stali – każda o innych parametrach. Podawanie tych bardzo ogólnych przykładów ma na celu jedynie pomóc w uzmysłowieniu faktu, iż to co kiedyś po prostu miało być ostre… dzisiaj musi spełniać szereg różnych parametrów i często funkcjonować jako specjalistyczne narzędzie o zastosowaniu w konkretnych sytuacjach. Innymi słowy dziś wszystko zmierza do tego, żeby jak najlepiej spełnić potrzeby użytkownika o określonym profilu, w którego ręce trafi narzędzie do cięcia. W tym artykule poruszymy jedynie parę z nich.

Nóż ratowniczy

Noże ratownicze mają sprawdzać się szczególnie dobrze w sytuacjach zagrożenia życia, gdy należy działać szybko i zdecydowanie. W połączeniu z dużą dawką adrenaliny oraz ze stresem, może to być przyczyną niepożądanych skaleczeń, które pojawią się na przykład w trakcie przecinania pasów bezpieczeństwa czy ubrań.

W związku z powyższym, specjalistyczny nóż ratowniczy może być wyposażony w dodatkowe ostrze do bezpiecznego przecinania pasów, które może być umiejscowione na przykład w rękojeści. Ponadto w przypadku noży ratowniczych głownia może być zaokrąglona na końcu, żeby dodatkowo wykluczyć ryzyko przypadkowego zranienia (ratowanej osoby lub siebie samego). Noże ratownicze często mają ząbkowane lub częściowo ząbkowane ostrza, ponieważ pozwalają one na sprawne cięcie lin i pasów. Zbijak do szyb stanowi równie częsty dodatek. Rękojeść w tego typu nożach z reguły może mieć jaskrawy kolor, który szybko przykuje uwagę po przypadkowym upuszczeniu narzędzia, dzięki czemu jego odszukanie nie będzie stanowiło większego problemu.

Nóż składany ratowniczy Boker Magnum Medic

Nóż składany ratowniczy Boker Magnum Medic

 

Sprawdź
Nóż składany ratowniczy Mil-Tec Rescue Red

Nóż składany ratowniczy Mil-Tec Rescue Red

Sprawdź
nóż ratowniczy

Nóż składany ratowniczy Walther Emergency Rescue

Sprawdź

Nóż survivalowy

W przypadku noży survivalowych bardzo wiele zależy od konkretnej sytuacji, w której znajdzie się użytkownik. Survivalowe scenariusze mogą być efektem świadomych działań, co ma miejsce gdy ktoś specjalnie udaje się w miejsce o niesprzyjających warunkach i w ramach realizowania swojej pasji w postaci survivalu, stara się przetrwać mając do dyspozycji wcześniej przygotowany ekwipunek. Warto jednak pamiętać, że survival to także sytuacje nagłe i niezaplanowane. Ktoś może niespodziewanie znaleźć się w ekstremalnych warunkach, a wtedy nożem survivalowym będzie… jakikolwiek nóż aktualnie będący pod ręką.

W związku z powyższym, nożem do survivalu może być scyzoryk, jakikolwiek nóż składany czy też nóż z głownią stałą. Jeżeli sytuacja nas do tego zmusi, w pełni wykorzystamy każde narzędzie i nie będziemy się zastanawiać nad jego ceną, marką oraz jakością zastosowanych materiałów. Jednak wiele ulega zmianie w chwili, gdy możemy zaplanować i przygotować się do survivalowej sytuacji, z którą przyjdzie nam się zmierzyć. Wtedy postaramy się o taki nóż, który sprawdzi się najlepiej w danym scenariuszu.

Może to być model, którego nigdy nie nosilibyśmy na co dzień przy sobie, choćby ze względu na duży rozmiar i wagę. Jednak w sytuacji gdy naszym nożem będziemy musieli rąbać drewno czy kopać w ziemi, docenimy przede wszystkim wygodę pracy, wysoką wytrzymałość i brak konieczności czyszczenia mechanizmu blokującego. Tego typu zalety będą związane z posiadaniem solidnego noża z głownią stałą, który będzie niemal niezniszczalny i nie zawiedzie nas . W wielu sytuacjach okaże się to wymarzonym nożem survivalowym, lecz warto podkreślić, iż dużo zależy od konkretnych sytuacji oraz środowiska, z którym przyjdzie nam się zmierzyć.

nóż survivalowy Nóż Mora Companion Military Green stal nierdzewna

Nóż Mora Companion Military Green stal nierdzewna

Sprawdź
nóż survivalowy Nóż Cold Steel SRK Black SK5

Nóż Cold Steel SRK Black SK5

Sprawdź

Nóż Ka-Bar USMC The Legend

Sprawdź

Noże dla grzybiarzy

Zarówno noże ratownicze, jak i noże survivalowe są związane z potencjalnie stresującymi, często nagłymi sytuacjami, które zaliczają się do bardziej ekstremalnego spektrum zastosowań. W związku z tym warto dla równowagi przedstawić noże, które wykorzystuje się podczas spokojnego i relaksującego zajęcia, jakim niewątpliwie jest zbieranie grzybów.

Sierpowate ostrze ułatwia wycinanie grzybów (najlepiej tuż przy ziemi). Miarka znajdująca się na ergonomicznie wyprofilowanej rękojeści pozwala na zmierzenie średnicy grzyba. Pędzelek najczęściej będący na końcu chwytu, umożliwia łatwe wstępne oczyszczenie. Częstym dodatkiem są także karabińczyki, dzięki którym można z łatwością przenosić nóż na grzyby przy sobie i zawsze mieć go pod ręką.

Nóż składany Joker do zbierania grzybów
 

Sprawdź

Nóż Mora do zbierania grzybów Karl-Johan 12206 Red stal nierdzewna

Sprawdź

Nóż składany Joker do zbierania grzybów 
 

Sprawdź

Jeśli szukasz noży specjalistycznych, to zajrzyj do kategorii noże, miecze, maczety na Militaria.pl

Noże

Seria klasyczne noże – Ontario RAT-1

W ostatnim wpisie z serii klasyczne noże mogliście przeczytać o M21. Dzisiaj chcemy przedstawić innego…
Noże

Seria klasyczne noże – CRKT M21

Firma CRKT, czyli Columbia River Knife and Tool, została założona w roku 1994 w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej.…
Noże

Seria klasyczne noże – Cold Steel SRK

Jeden z flagowych modeli Cold Steel – SRK, zaprojektowany przez właściciela firmy Cold Steel – Lynna Thompsona. Produkowany od początku lat…

Napisz coś...