Skip to main content

Noże sprężynowe, wbrew obiegowej opinii i wielu miejskim legendom, są w naszym kraju w pełni legalne. Zarówno te bardziej popularne, których ostrza składają się na bok, jak i te z ostrzem wysuwanym odprzodowo. Nie ważne, czy są otwierane przyciskiem, suwakiem, flipperem czy kołkiem. Przeczytajcie, czym się wyróżniają konkretne typy noży sprężynowych i czym się kierować podczas wyboru takiego narzędzia!

Noże sprężynowe – czy są legalne?

Noże z klingą wysuwaną z rękojeści na wprost noszą nazwę OTF, czyli z języka angielskiego Out The Front. Takie rozwiązanie wielu osobom kojarzy się negatywnie, ponieważ tego typu narzędzia, podobnie jak popularne motylki, pokazywane są często na wielkim ekranie jako broń różnej maści bandytów, gangsterów oraz ogólnie typów spod ciemnej gwiazdy. Jest to przekonanie całkowicie błędne, ponieważ nóż sprężynowy odprzodowy, podobnie jak wspomniany wcześniej motylek, zwany także balisongiem lub z języka angielskiego butterfly, w świetle polskiego prawa możemy nie tylko posiadać, ale także nosić na co dzień całkowicie legalnie. Oczywiście z pewnymi wyłączeniami, dotyczącymi na przykład wnoszenia ostrych przedmiotów na imprezy masowe lub do budynku sejmu. Ale te ograniczenia dotyczą wszystkich konstrukcji, więc tak samo jak nóż sprężynowy OTF, tak i każdy inny musisz zostawić w domu udając się na koncert, mecz lub obrady rządu. Natomiast idąc leśną drogą lub spacerując po mieście możesz nosić przy sobie nóż sprężynowy. Prawo tego nie zabrania, podobnie jak przemieszczania się z narzędziami z głownią stałą.

nóż welde otf1

Nóż sprężynowy Welde OTF1 D2 Steel

Sprawdź
noz sprezynowy cobratec

Nóż sprężynowy CobraTec OTF Karambit

Sprawdź
nóż sprężynowy welde otf5

Nóż sprężynowy Welde OTF5

Sprawdź

Nie potrzeba żadnych zezwoleń czy licencji na noszenie noża. Według polskiego prawa, jedynie noże ukryte w przedmiocie nieprzypominającym noża są zabronione. Za przykład przedmiotów nielegalnych może posłużyć ostrze ukryte w lasce, parasolu bądź w sprzączce od paska. Oczywiście zdrowy rozsądek podpowiada, żeby nóż z klingą nieskładaną nosić wewnątrz dołączonej do niego pochwy, unikając tym samym wywołania niepokoju społecznego.

noże sprężynowe

Podobnie nóż sprężynowy wysuwany, otwierany przyciskiem, posiadający flipper wspomagany sprężyną oraz każdy inny typ noża składanego warto mieć ukryty w spodniach, zaczepiony klipsem o rant naszej kieszeni bądź też pasek. Gwarantuje to szybki dostęp do niego, nie wzbudza strachu wśród przechodniów i utrudnia jego zgubienie.

Sprężynowce posiadają zdecydowaną przewagę prędkości otwierania względem noży składanych tradycyjnych. Dzięki zastosowaniu wspomagania, takie narzędzie jest od razu po wyjęciu z kieszeni gotowe do działania. Dobrej jakości nóż sprężynowy, wykonany z wysokiej jakości stali oraz posiadający rękojeść spasowaną w sposób na tyle solidny, żeby nie powodować ruchów ostrza na boki (z angielskiego blade play) jakością nie ustępuje w żaden sposób nożom tradycyjnym. Ponadto często firmy produkujące narzędzia tnące oferują właśnie najwyższe linie swoich produktów jako noże sprężynowe, jako pokaz umiejętności i precyzji firmy. Marki typu Zero Tolerance, Kershaw, Benchmade czy Columbia River Knife and Tool (CRKT) posiadają w swoim portfolio dużą ilość świetnych noży sprężynowych, dostępnych w różnych przedziałach cenowych. Często to właśnie topowe konstrukcje tych i innych znanych producentów są oferowane w wersji ze wspomaganiem otwierania.

Wady i zalety noży sprężynowych

Jeżeli zastanawiasz się, jaki nóż wybrać na co dzień, ponieważ nie jesteś pewien, czy nóż sprężynowy nie otworzy Ci się sam w kieszeni, to obawy te są bezzasadne. Wszystkie noże sprężynowe OTF posiadają na tyle dobrze dobraną siłę nacisku na mechanizm, żeby uniknąć tego typu zdarzenia. Dodatkowo sprężyna noża odprzodowego po natrafieniu na jakikolwiek materiał lub przeszkodę, na przykład naszą nogę, automatycznie uruchamia mechanizm, który blokuje dalsze wysunięcie klingi. Wiele sprężynowców posiada bezpiecznik, czyli dodatkową blokadę w postaci przycisku, dźwigienki lub przełącznika, który uniemożliwia przypadkowe otwarcie.

Ponadto, jeżeli nie wiesz, jak złożyć nóż sprężynowy, to wiedz, że jest to wyjątkowo prosta czynność. Wiele z konstrukcji OTF do złożenia wykorzystuje ten sam przełącznik, który służy do otwierania. Wystarczy przesunąć go w przeciwnym kierunku. Bardziej zaawansowane konstrukcje czasem posiadają system naciągowy, który musimy odbezpieczyć i samemu naciągnąć sprężynę, ale nie powinno to nastręczać wielu problemów, bo mechanizmy te są niezwykle intuicyjne. Podobnie jest z modelami otwieranymi na bok, które posiadają często blokadę przeciw otwarciu bądź są skonstruowane w sposób eliminujący przypadkowe otwarcie. Zwolnienie blokady ostrza odbywa się w takich konstrukcjach często przy użyciu popularnych systemów, takich jak liner lock, frame lock bądź poprzez wciśnięcie guzika. Warto pamiętać, że noże tego typu niezwykle szybko się otwierają, przez co zawsze mamy bardzo szybki dostęp do ostrza. Jest to wyjątkowo komfortowe, jeżeli często potrzebujemy użyć noża, na przykład w naszej pracy.

Nóż sprężynowy Boker Plus Strike Tanto

Sprawdź

Nóż sprężynowy Kershaw Launch 6 Auto Olive Black

Sprawdź

Nóż sprężynowy Boker Plus Strike Spearpoint Black

Sprawdź

Do głównych zalet noży sprężynowych z wysuwaną do przodu klingą należą właśnie szybkość otwierania oraz tak zwany fun factor. Oznacza to, że nóż jest po prostu fajny, sprawia radość użytkownikowi oraz otwiera się w efektowny sposób. Do wad można zaliczyć konieczność zwiększonego dbania o czystość takiego narzędzia oraz często brak jelca, który chroniłby palce użytkownika przed zsunięciem się na ostrze, na przykład przy wbijaniu. Tych wad zazwyczaj pozbawione są klasyczne, otwierane na bok noże sprężynowe, które mimo tego, że wymagają czyszczenia, poprzez swoją otwartą konstrukcję pozwalają na przeprowadzenie czynności konserwacyjnych sprawniej, wygodniej i szybciej. Często także występują w nich jelce oraz miejsca na oparcie kciuka, co przekłada się na komfort użytkowania.

Jaki nóż sprężynowy wybrać?

Jeżeli chcesz tego typu narzędzie tnące nosić przy sobie codziennie i użytkować go w każdej sytuacji, lepszym wyborem będzie bardziej uniwersalny kształt ostrza. Wiele z noży sprężynowych OTF posiada klingę typu sztylet, zaostrzoną po obu stronach. Jest to mniej praktyczne niż spear point, tanto lub drop point rozwiązanie, gdyż uniemożliwia oparcie kciuka na ostrzu podczas cięższych prac, na przykład strugania w drewnie. Klinga typu dagger ma natomiast zastosowanie w warunkach bojowych lub kolekcjonerskich. Często designerskie noże sprężynowe są częścią stylizowanych zestawów EDC. To skrót od every day carry, i oznacza przedmioty, które codziennie nosimy ze sobą. W skład takich zestawów, oprócz portfela, kluczy i telefonu, najczęściej wchodzi właśnie nóż, latarka, często scyzoryk, multitool, długopis oraz inne, przydatne w wielu sytuacjach gadżety.

W naszym sklepie internetowym znajdziesz szeroki wybór noży sprężynowych znanych i cenionych producentów, takich jak niemiecki Boker Plus, amerykańskie marki CobraTec, CRKT, Zero Tolerance i Kershaw czy dalekowschodni Welde. Dostępne są w wielu kształtach rękojeści oraz licznych rodzajach ostrzy. Występuje nawet odprzodowy karambit, oferowany przez CobraTec, wykonany z wysokiej jakości stali narzędziowej D2. Warto wybrać nóż z dobrą stalą, który nie będzie się szybko tępił przy codziennych czynnościach.

Sprawdź noże sprężynowe Militaria.pl

Nóż sprężynowy Kershaw Launch Auto1

Sprawdź
nóź sprężynowy

Nóż sprężynowy Boker Plus OTF Lhotak Falcon

Sprawdź
noże sprężynowe

Nóż sprężynowy Boker Plus Kompakt

Sprawdź

Jakość i materiały użyte do produkcji rękojeści też są niezwykle istotne, a w szczególności polecane są aluminium i stal, ewentualnie okładziny z G10 bądź innego wytrzymałego materiału, przykręcone do metalowego szkieletu. G10 to warstwowy laminat z włókna szklanego zatopionego w żywicy epoksydowej, który cechuje lekkość, wytrzymałość, a po odpowiedniej obróbce i zastosowaniu agresywnej faktury, doskonałym trzymaniem w dłoni, nawet wilgotnej.
Na rynku jest dostępnych wiele tańszych konstrukcji, które warto wybrać posiadając niewielki budżet lub nie mając pewności czy sprężynowiec to idealny wybór dla nas. Nie ma co się jednak spodziewać po najtańszych nożach sprężynowych wieloletniej trwałości i bezproblemowej eksploatacji, którą mogą nam zagwarantować jedynie sprawdzeni producenci, którzy swoje noże projektują i wytwarzają przy użyciu najnowocześniejszych technologii i przy dbaniu o odpowiednio wysoki poziom kontroli jakości.

Konserwacja, czyszczenie i dbanie o ostrość

W przeciwieństwie do noży ze stałą głownią, składane konstrukcje, a w szczególności noże odprzodowe, warto raz na jakiś czas rozłożyć i wyczyścić. Do tego celu służą specjalne smary do noży, które oprócz zachowania czystości smarują nasze narzędzie i powodują gładką i bezproblemową pracę mechanizmu. Nóż codziennie noszony w kieszeni potrafi w ciągu swojej eksploatacji wypełnić się drobinkami odzieży, kurzem, resztkami jedzenia bądź drewnianymi wiórami.

Warto pamiętać, żeby zabrudzonego ostrza nie zamykać w rękojeści przed przetarciem, gdyż resztki jedzenia oraz wilgoć będą się osadzać wewnątrz. Regularne czyszczenie i dbanie o dobrą kondycję naszego narzędzia to istotny element użytkowania, jeżeli chcemy by posłużył nam długie lata. Wielu producentów, szczególnie do noży z wyższej półki, dorzuca do zestawu dedykowany kluczyk, służący do otwierania. Często wystarczy do tego zakupiony w sklepie narzędziowym klucz imbusowy. Warto pamiętać, że dobry nóż to ostry nóż, a także nóż bezpieczny, ponieważ pracując z tępym ostrzem musimy używać więcej siły, co może doprowadzić do niechcianego wypadku i w efekcie skaleczenia. Dlatego do zakupu noża polecamy dobrać odpowiednią osełkę.

W ofercie Militaria.pl znajdziesz bogaty wybór akcesoriów do ostrzenia, zarówno łatwe w użyciu osełki przeciągane, jak i bardziej wymagające ostrzałki kamienne, których konstrukcja wymusza na nas trzymanie odpowiedniego kąta i nabycie pewnych umiejętności. Warto rozejrzeć się za systemem ostrzącym, który posiada wiele gradacji. Pozwoli to naostrzyć większość noży, także te kuchenne. Jeżeli zdecydowałeś się na zakup noża z górnej półki posiadającego bardzo twardą stal, niezbędnym może okazać się zakup osełki diamentowej, szczególnie jeżeli nie zamierzasz specjalnie oszczędzać krawędzi tnącej w swoim nowym nożu.

Napisz coś...