Skip to main content

Bądź gotowy. Zawsze. To motto towarzyszy Militaria.pl od dawna. Ostatnie wydarzenia potwierdziły, że świat i nasze życie mogą zostać wywrócone do góry nogami w zaledwie kilka chwil. Coraz więcej osób zaczyna zdawać sobie z tego sprawę. Dlatego szukamy sposobów na przygotowanie siebie i swojej rodziny na różnego rodzaju trudne do przewidzenia wydarzenia.  Sprawdź, jak przygotować zapasy na czarną godzinę!

Zapasy na czarną godzinę 

Choć apokaliptyczne scenariusze, które możemy oglądać w filmach wcale nie są całkowicie nierealne, to jednak ryzyko ich spełnienia jest (na szczęście) niewielkie. Znacznie bardziej prawdopodobne jest wystąpienie problemów z dostępem do podstawowych artykułów spożywczych przemysłowych, czego małą próbkę mieliśmy wiosną tego roku. To właśnie na ryzyku wystąpienia tego typu sytuacji chcielibyśmy oprzeć ten artykuł.  

Jakie rzeczy warto mieć w domu, abyśmy byli samowystarczalni przez około 7-10 dni? Jak radzić sobie w razie braku prądu, wody czy gazu? Co warto mieć w domu, na wypadek gdybyśmy nie mogli zrobić zakupów w sklepie? Jak zapewnić sobie i swojej rodzinie bezpieczeństwo? 

Zapas wody 

Ludzki organizm jest w stanie funkcjonować bez pożywienia nawet przez miesiąc. Bez wody możemy natomiast przeżyć zaledwie kilka dni. W naszych zapasach na czarną godzinę koniecznie powinno się więc znaleźć dużo wody. Przyjmuje się, że człowiek powinien pić minimum 3 litry płynów dziennie.  

Trzeba jednak pamiętać, że nasze zapotrzebowanie na wodę będzie rosnąć wraz z wysiłkiem czy temperaturą otoczenia. Warto wziąć to pod uwagę i zwiększyć minimalną ilość płynów do około 5 litrów dziennie. Wystarczającą rezerwą wydaje się być 7-dniowy zapas, czyli 35 litrów wody na osobę. Abyś nie musiał cały czas pić wyłącznie samej wody, warto zainwestować w tabletki smakowe z elektrolitami, które dodatkowo wspomogą proces nawodnienia organizmu. 

Zapas jedzenia 

Głodówka zabija powoli, ale osłabia szybko. Aby mieć siłę i energię do mierzenia się z przeciwnościami, powinniśmy mieć w domu przygotowany zapas jedzenia. Robiąc zakupy na czarną godzinę warto bazować na kaloryczności posiłków. Średnia dzienna zalecana ilość kalorii w przypadku dorosłego człowieka to 2000-2200 kcal. W naszej opinii warto przygotować żywność na około 7-10 dni przyjmując kaloryczność 2000 kcal dziennie. 

Co powinno się znaleźć w zapasach? Na pewno żywność o długim terminie przydatności do spożycia. Choć najbezpieczniej jest bazować na rzeczach, które nie wymagają gotowania, to jednak zalecamy mieć w zapasach także coś do zjedzenia na ciepło. Do przygotowania ciepłego posiłku można użyć np. kuchenki turystycznej.  

Żywność, z której możemy stworzyć nasz awaryjny jadłospis to np. konserwy wojskowe, jedzenie liofilizowane, żywność suszona czy wojskowe racje żywnościoweOprócz tego można zakupić kilka opakowań ryżu i makaronu. Aby móc dostarczyć sobie szybki zastrzyk kalorii i poprawić humor, warto również kupić produkty zawierające dużo cukru np. miód, owoce w puszkach, czekoladę czy inne przekąski wysokoenergetyczne. 

Zapas paliwa 

Jeśli do przygotowania ciepłego posiłku masz zamiar używać kuchenki turystycznej, to powinieneś pamiętać o odpowiednim paliwie np. kartuszach z gazem. Ich przechowywanie nie jest kłopotliwe. Większym problemem może być przechowywanie zwykłego paliwa potrzebnego do jazdy samochodem czy uruchomienia agregatu prądotwórczego. W tym miejscu nasuwa się jednak pytanie, czy w obecnych czasach faktycznie powinniśmy magazynować paliwo w swoich zapasach?  

Spora część prepersów zapewne powie, że tak. Trzeba jednak pamiętać, że przechowywanie większej ilości paliwa wiąże się z ryzykiem. Jeśli zdecydujesz się na zrobienie takiego zapasu, to koniecznie pamiętaj o zachowaniu wszystkich wymaganych zasad bezpieczeństwa. Paliwo należy przechowywać w szczelnych, zamkniętych i zabezpieczonych kanistrach na paliwo. Składuj je z dala od ognia, w miejscach suchych i zabezpieczonych przez dużymi skokami temperatur.  

Bezpieczniejszym rozwiązaniem od składowania paliwa w kanistrach jest po prostu utrzymywanie stale zatankowanego samochodu. Oczywiście trudno mieć cały czas auto zalane pod korek, ale staraj się, aby bak był zawsze pełny chociaż w połowie. 

Źródła światła 

Czasowe zaniki prądu nie są zjawiskiem rzadkim. Latarka jest więc rzeczą, którą zdecydowanie warto mieć w domu. Jeśli chcesz być przygotowanym tylko na chwilowe przerwy w zasilaniu, to wystarczy niewielka latarka schowana zawsze w tym samym, łatwo dostępnym po ciemku miejscu. Świetnym wyborem będzie także czołówka.

Jeżeli jednak chcesz się przygotować na dłuższe braki prądu, warto kupić co najmniej 2-3 latarki, w tym jedną oferujądużą moc i pojemną baterię. Przydatna będzie również stojąca lub wisząca lampa mogąca oświetlić całe pomieszczenie. W tej roli dobrze sprawdzają się np. lampy kempingoweWarto pamiętać, że światło dają nie tylko latarki, ale też świeczkiW zapasach polecamy mieć ich kilkanaście wraz z niezawodnym źródłem ognia np. krzesiwem. 

Życie bez prądu? Sprawdź jak się przygotować na blackout!

Zapas energii 

Jeśli chcesz się przygotować na długotrwały brak prądu, to dobrym wyjściem jest zakup agregatu prądotwórczego. Trzeba jednak pamiętać, że agregat jest urządzeniem dość drogim. Oprócz tego do działania potrzebuje paliwa i jest kłopotliwy w transporcie. Doskonałą alternatywą dla agregatów są stacje zasilania. To przenośne, niewielkie urządzenia, które zapewnią Ci odpowiednią ilość energii elektrycznej. W zależności od modelu stacja może zasilić na przykład aż 10 urządzeń jednocześnie. Stacja działa na zasadzie powerbanku, dlatego nie wymaga paliwa i można bezpiecznie używać jej nawet w małych pomieszczeniach.

W wielu sytuacjach lepszym rozwiązaniem może być zakup większej ilości pojemnych baterii (na przykład baterii marki Olight) oraz pojemnego powerbanku zwłaszcza jeśli przygotowujesz się na krótsze, kilku lub kilkunastodniowe problemy z dostępem do prąduCoraz większą popularnością cieszą się także ładowarki bazujące na panelach solarnych. 

Jak sobie radzić bez prądu, gazu, wody? 

Oprócz wymienionych wyżej rzeczy, w naszym prepersowym ekwipunku powinien się znaleźć solidny multitool, nierdzewny nóż oraz narzędzia do samoobrony. Te ostatnie są szczególnie istotne, bo pozwolą nam obronić siebie i naszą rodzinę. W tej roli dobrze sprawdzi się np. pałka teleskopowa, bo nie ma daty ważności i nie wymaga zasilania. Trzeba jednak pamiętać, że jej użycie wymaga wcześniejszego treningu.  

Łatwiejsze w użyciu są gazy pieprzowe, choć co pewien czas należy je wymieniać, bo mają określone daty przydatności. Ciekawym wyborem, którrównież pozwoli nam się obronić przed napastnikiem jest broń typu RAM. Można ją załadować kulami gumowymi lub pieprzowymi. Wygląd niektórych pistoletów na kule bardzo przypomina zwykłą broń, co może pomóc w odstraszeniu agresora. 

Nie musisz stać w kolejkach, żeby zrobić zapasy na czarną godzinę. Nie musisz nawet wychodzić z domuMultitoole, latarki, samoobrona, baterie czy nawet jedzenie o długim terminie ważności – zdecydowaną większość wymienionych w tym artykule rzeczy możesz zamówić w Militaria.pl w kategorii blackout. Towar dostarczymy wprost pod drzwi Twojego domu! 

dostawa na następny dzień

Napisz coś...