Skip to main content

Dobrej jakości wodoodporna odzież może służyć Ci latami. Jedyne o co musisz zadbać, to odpowiednia konserwacja, czyszczenie i ewentualne naprawy. Z tego materiału dowiesz się, jakich środków używać do prania, jak dokonywać drobnych napraw oraz w jakiś sposób przywrócić odzieży jej pierwotne właściwości hydrofobowe. Przeczytaj, jak dbać o ubrania przeciwdeszczowe! 

Przechowywanie i suszenie

Pleśń jest najgorszym wrogiem odzieży przeciwdeszczowej. Pojawia się zaskakująco szybko i trudno się jej pozbyć skutecznie. Dlatego zawsze należy składować ubrania wodoodporne dopiero po odpowiednim wysuszeniu. Jest to niezwykle ważne, szczególnie gdy chcesz spakować kurtkę lub płaszcz do pokrowca lub plecaka. Nie polecamy suszenia w pełnym słońcu, albowiem może to doprowadzić do uszkodzenia i degradacji powłok przez promieniowanie ultrafioletowe. Najlepiej materiał rozwiesić w miejscu niedostępnym dla wody i ciepłym, ale nie gorącym. Suchą odzież możesz już bez problemu zapakować do torby, wsadzić do szafy czy szuflady. Jeżeli o tym zapomnisz i będziesz składować tego typu ubranie w niewentylowanym miejscu, przyspieszysz rozwój pleśni, co może zakończyć się całkowitym zniszczeniem. Unikaj także rozwieszania tego typu stroju na grzejnikach. Nie polecamy też suszenia przeciwdeszczowych okryć wierzchnich w okolicy ogniska. Niekontrolowana, wysoka temperatura, może z łatwością uszkodzić włókna syntetyczne oraz rozkleić łączenia. Uszkodzenia od ognia sprawiają, że odzież traci swoje właściwości i przepuszcza wilgoć, głównie na szwach. 

pielęgnacja odzieży wodoodpornej

Rozdarcia i naprawy 

Nawet gdy po odrobieniu pracy domowej i odpowiednim researchu, wybierzesz odzież przeciwdeszczową odporną na rozdarcia, zawsze istnieje ryzyko niechcianego uszkodzenia materiału, podczas przedzierania się przez trudny teren. Ostre górskie kamienie lub gałęzie w gęstym lesie, mogą naruszyć strukturę materiału przerywając ją, co oprócz oczywistych względów estetycznych, automatycznie odbiera ubraniu właściwości izolujące przed opadami deszczu bądź śniegu. Wszelkiej maści dziury zabezpieczaj łatami z materiałów o podobnych właściwościach jak reszta okrycia, pamiętając o starannym doborze odpowiedniej barwy. Staraj się unikać prowizorycznych napraw taśma izolacyjną lub budowlaną, gdyż pomimo chwilowej skuteczności takiego rozwiązania, na Twoim ubraniu pozostanie trudny do pozbycia się klej, który może uszkodzić nowoczesne materiały techniczne. Jeżeli dysponujesz odpowiednimi zdolnościami manualnymi, warto próbować zeszyć rozdarcia dobrej jakości nitką, we właściwym kolorze. Naprawiaj przeciwdeszczową odzież na bieżąco, dzięki czemu unikniesz poważniejszych awarii. Polecamy zabierać ze sobą w teren produkty takie jak zestaw krawiecki Mil-Tec, lub wysokiej klasy zestawy przetrwania, w których znajdziesz potrzebne akcesoria. Jednym z przedstawicieli setów tego typu jest zestaw przetrwania BCB Go Pack Survival kit, w którym oprócz akcesoriów do szycia znajdziesz również przydatne w warunkach przetrwania gadżety w postaci piły, krzesiwa, gwizdka, kompasu oraz wielu innych elementów wyposażenia. Na stronie Militaria.pl znajdziesz także puszki survivalowe oraz zestawy przetrwania w wodoodpornych workach i saszetkach, do których należy również zestaw survivalowy Fosco – Alu Box w gustownym, metalowym pojemniku. 

zestaw krawiecki

Zestaw krawiecki Mil-Tec                                 

Sprawdź

Zestaw przetrwania BCB Go Pack Survival kit

Sprawdź

Zestaw survivalowy Fosco – Alu Box

Sprawdź

Jak prać odzież wodoodporną, by przywrócić jej początkowe właściwości? 

Wielu miłośników survivalu sugeruje, żeby ubrania przeciwdeszczowe prać jedynie raz na sezon, w celu uniknięcia uszkodzeń warstw odpowiadających za ich właściwości. Jeżeli jednak po wyprawie w ciężkim terenie Twoja kurtka jest cała w błocie i resztkach okolicznej roślinności, nie jesteś skazany na użytkowanie jej w tym stanie przez wiele tygodni. Do prania dodaj odpowiednie środki, w zależności od posiadanej przez Ciebie odzieży. Płyn Hadwao Sudden Strikie do prania tkanin funkcjonalnych z membranami typu Gore-Tex przywróci oryginalne właściwości ubraniom, nie pozostawiając niechcianego, sztucznego zapachu. Doskonale usuwa wszelakie zabrudzenia, nie niszcząc przy tym odzieży. Podobnie płyn Grangers 2in1 Wash & Repel, który dzięki zastosowaniu specjalnej formuły pozostawia najwyższy współczynnik oddychalności upranych w nim kurtek i spodni. Kolejnym preparatem, na który warto zwrócić uwagę jest Impregnat Nikwax TX.Direct Wash-In, przywracający właściwości membranom technicznym. Nastawiaj programator swojej pralki na pranie delikatne lub syntetyczne, aby nie uszkodzić swojej odzieży przeciwdeszczowej. Nie unikaj także suszenia. Nastawiona na odpowiedni program suszarka wysokiej klasy powinna bez problemu doprowadzić Twoją kurtkę lub spodnie wodoodporne do stanu umożliwiającego jej bezpieczne przechowywanie. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, zajrzyj do poradnika o tym, jak prać softshell i kurtki z membraną.

pranie tkanin funkcjonalnych

Płyn Hadwao Sudden Strikie do prania tkanin funkcjonalnych 500 ml

Sprawdź

Płyn Grangers 2in1 Wash & Repel – 300ml                                                   

Sprawdź

Impregnat Nikwax TX.Direct Wash-In 100 ml                                       

Sprawdź

Dodatkowe wskazówki jak dbać o odzież przeciwdeszczową  

Warto również pamiętać o regularnym smarowaniu zamków błyskawicznych odpowiednimi środkami, aby zapobiegać ich zacięciom i sprawić, by działały gładko. Możesz do tego celu zastosować wosk do powierzchni skórzanych Protector Pruciak Leather w sztyfcie, który nie uszkodzi ubrania. Newralgiczne punkty, takie jak górna część odzieży chroniąca ramiona, barki oraz kaptury spryskaj dodatkowo wysokiej jakości impregnatem. Do tego celu można użyć sprawdzonych środków, takich jak polski impregnat Hadwao Nano Textil z nanotechnologią lub Magnum Waterproofer, zwiększający podstawową wodoodporność. Stosując powyższe porady unikniesz przemoczenia w najmniej spodziewanym momencie, a Twoja wodoodporna odzież przeciwdeszczowa będzie służyć Ci przez wiele lat. 

Wosk do powierzchni skórzanych Protector Pruciak Leather w sztyfcie

Sprawdź
Impregnat Hadwao Nano Textil 200 ml

Impregnat Hadwao Nano Textil 200 ml                                                         

Sprawdź

Impregnat Grangers Performance Repel Plus Spray – 275 ml

Sprawdź

Napisz coś...