Skip to main content

Mokre obuwie i przemoczone po intensywnych opadach skarpety podczas długiego marszu nie należą do najprzyjemniejszych doświadczeń. Jest to szczególnie dokuczliwe, jeżeli na zewnątrz jest zimno, wieje, a do przejścia masz wiele kilometrów. Ten wpis pomoże Ci wybrać odpowiednie obuwie, środki do impregnacji oraz poznasz dzięki niemu sposoby, żeby Twoje nowe buty posłużyły Ci długo, bez obaw o wnikanie do ich wnętrza wilgoci. Dowiesz się także o sposobach zabezpieczania używanego obuwia, także takiego, które niekoniecznie było projektowane jako outdoorowe buty do użytku podczas ulewy. Jeżeli zatem chcesz dowiedzieć się, co robić, żeby buty nie przemakały, zapraszamy do lektury. 

Wybór odpowiedniego obuwia 

Jeżeli chcesz, aby Twoje stopy pozostały suche, nawet podczas najbardziej niesprzyjających warunków, najważniejszy jest wybór odpowiednich butów. Decydując się na najwyższej jakości produkty, takie jak buty Lowa Zephyr masz pewność, że nie dostanie się do ich wnętrza wilgoć. Wyposażone są w membranę paro-przepuszczalną Gore-Tex, która dzięki zastosowaniu odpowiednich technologii pozwala odprowadzić pot na zewnątrz, jednocześnie nie pozwalając wodzie dostać się do środka. Pory membrany Gore-Tex są na tyle małe, iż woda w postaci ciekłej nie przedostanie się przez nie, natomiast w postaci parującego potu, zostaje wypchnięta na zewnątrz buta. Podobnie działają membrany o zbliżonych do Gore-Texu właściwościach, takie jak Freetex w obuwiu polskiego producenta Zephyr w modelu Grom. Jeżeli zastanawiasz się, jakie buty wodoodporne wybrać i gdzie zakupić obuwie z membraną, Militaria.pl posiada bogatą ofertę butów wojskowych, taktycznych, outdoorowych oraz sportowych. Zajrzyj do osobnego wpisu, z którego dowiesz się, co powinieneś wiedzieć o butach taktycznych.

Impregnat Hadwao Nano Textil 200 ml

Impregnat Hadwao Nano Textil 200 ml                                           

Sprawdź
Tłuszcz Coccine do skór licowych 50 ml

Tłuszcz Coccine do skór licowych 50 ml                                                            

Sprawdź
Płyn do odświeżania obuwia

Płyn Hadwao Impact do odświeżania i dezodoryzacji obuwia 200 ml

Sprawdź

Jeżeli zamierzasz pokonywać gęstą, wysoką trawę lub płytkie strumienie, warto zdecydować się na zakup butów z wyższą cholewą, które zapobiegną wlaniu się wody od góry. Pokonując trudny teren, na którym może dodatkowo wystąpić ryzyko opadów, błoto i kamienie, polecam zaopatrzyć się w solidne obuwie wojskowe, takie jak Protektor Commando. Ten model również ma membranę, która odprowadza nadmiar wilgoci na zewnątrz, nie pozwalając na dostanie się wody do wnętrza. Dodatkowo charakteryzują się mocnym wykonaniem z grubej, naturalnej skóry, co zapewnia doskonałą ochronę i wieloletnią eksploatację. Pamiętaj, że o skórę należy odpowiednio dbać, żeby odwdzięczyła się bezawaryjnym funkcjonowaniem przez długi czas. 

Wybierając wysokie buty do pracy bądź na służbę, często decydujemy się na wersje rozsuwane z boku na zamek błyskawiczny, co zapewnia szybkość podczas wkładania. Warto sprawdzić, czy pod suwakiem jest dodatkowe zabezpieczenie, które zapobiega dodatkowo przedostawaniu się wody do wnętrza. Dobre wodoodporne obuwie turystyczne i militarne powinno być odpowiednio zabezpieczone na wypadek konieczności brodzenia w wodzie. Tak zabezpieczone są na przykład Bates Delta-9, które cechuje najwyższy stopień ochrony przed wilgocią, podeszwa Vibram oraz solidna, wytrzymała konstrukcja. Kolejnym ważnym parametrem podczas wyboru jest wygoda, buty są jednym z najważniejszych elementów Twojego ekwipunku. Podczas wypadu na łono natury nosisz je ciągle, dlatego muszą być na tyle komfortowe, żeby pozwolić Ci bez bólu i otarć przejść wiele kilometrów każdego dnia.

Jakie środki stosować, żeby buty nie przemakały? 

Nowe buty trekkingowe zazwyczaj są fabrycznie zabezpieczone przed wilgocią, niemniej warto zastosować do ich impregnacji dodatkowe środki ochronne. Czynność nakładania preparatów powtarzaj po każdej większej ulewie lub gdy zaczynasz zauważać zużycie warstwy ochronnej. Buty przed impregnacją muszą być dokładnie oczyszczone, żeby membrany mogły spełniać swoje zadanie, a but mógł oddychać. Do najbardziej polecanych środków należą Grangers Footwear Repel Plus, zapewniający niewidzialną warstwę zabezpieczającą każdy rodzaj materiału, Coccine Tourist Water Stop, idealnie zabezpieczający przed wilgocią także namioty i plecaki oraz Hadwao Nano Textil, preparat z nanotechnologią, który utrzymuje się długi czas na butach i odzieży, nawet po praniu. Używając preparatów do obuwia, nakładaj zawsze cienką mgiełką warstwę, która szybko wyschnie i wniknie w strukturę materiału, zapewniając dodatkową ochronę przed deszczem bądź śniegiem. 

Impregnat do butów

Impregnat Grangers Footwear Repel Plus – 275ML

Sprawdź
sucha stopa - czyli co robić, żeby buty nie przemakały

Impregnat Coccine Tourist Water Stop 400 ml

Sprawdź
Impregnat do skóry Lowa Active Creme Black 75 ml

Impregnat do skóry Lowa Active Creme Black 75 ml

Sprawdź

Do butów skórzanych polecamy dodatkowo stosować dedykowane preparaty zabezpieczające, które zapewniają doskonałą ochronę i przedłużają życie skóry nawet o połowę. Do tego typu środków należą tłuszcz Coccine Ecotłuszcz Magnum oraz tłuszcz Coccine – wszystkie do skór licowych. Na szczególną uwagę zasługuje pierwszy z wymienionych preparatów, który ma w swoim składzie środki nieszkodzące środowisku, takie jak masło Shea i wosk pszczeli. Oprócz poprawy wyglądu skóry Twojego obuwia zmiękczają ją, wnikając głęboko do jej struktury, co zapobiega pękaniu w miejscu zgięć. 

Czego unikać podczas eksploatacji obuwia? 

Przede wszystkim źródeł wysokiej temperatury, która może uszkodzić warstwową strukturę membrany oraz rozpuścić i zdegradować środki impregnacyjne, które zastosowałeś na swoich butach. Nie polecamy suszenia obuwia trekkingowego w pobliżu ogniska lub na grzejnikach. Zanim zabierzesz się za suszenie, rozsznuruj buty, wyjmij wkładki, wyciągnij język jak najdalej i zapewnij odpowiednią cyrkulację powietrza. Brudne i ubłocone zawsze dokładnie czyść szczoteczką, sznurówki wrzuć do prania, a same buty umyj wodą z dodatkiem specjalistycznego środka do czyszczenia obuwia technicznego. Suche buty możesz potraktować środkiem antybakteryjnym lub dezodorantem, w celu zapewnienia świeżości. Polecam czeski dezodorant do obuwia Bennon Profi Deo Shoe, dostępny na Militaria.pl, a do czyszczenia z błota szczoteczki z zestawu do konserwacji obuwia Mil-Tec. Skórzane buty możesz wypolerować przy użyciu szczotki do polerowania obuwia Bennon Profi Brush Shine

Unikaj także pozostawiania uszkodzeń bez naprawy. Jeżeli Twoje buty mają małą dziurkę, uszkodzony szew bądź uległy innej awarii, od razu reaguj. Przez niechciane otwory wilgoć będzie dostawać się nie tylko do Twojej skarpety, ale również do struktury materiału. Może to powodować gnicie i rozwój bakterii, a membrany i zabezpieczenia wodoodporne ulegną degradacji. Jeżeli masz smykałkę do szycia, możesz naprawić buty samemu lub oddać do szewca, jeśli nie jesteś biegły w sztuce posługiwania się igłą i nicią. Profesjonalista zrobi to zazwyczaj skuteczniej. Możesz również przeczytać, jak naprawiać sprzęt outdoorowy w osobnym wpisie.

Dezodorant do obuwia

Dezodorant do obuwia Bennon Profi Deo Shoe

Sprawdź
Suche stopy. Co robić, żeby buty nie przemakały.

Zestaw do konserwacji obuwia Mil-Tec – czarny

Sprawdź
Zapasowe wkładki do butów

Wkładki do butów Bennon Suprema

Sprawdź

Jak zabezpieczyć każde obuwie przed zmoczeniem? 

Jeżeli posiadasz obuwie sportowe, codzienne lub miejskie, nie musisz rezygnować ze spaceru tylko dlatego, że pada. Czasami nie masz też wyjścia, jeżeli musisz wyjść do pracy bądź na spacer z Twoim psem. Stosując odpowiednie środki, możesz zwykłym butom podwyższyć wodoodporność w znaczny sposób. Nie zrobisz oczywiście z nich kaloszy tą metodą, ale opóźnisz dostanie się wody do wnętrza. Wspomniany wcześniej Nano Textil od Hadwao potrafi ze zwykłych trampek zrobić wodoodporne obuwie, jeśli użyjemy go w odpowiedni sposób i damy mu wyschnąć. Nosząc niskie buty, unikaj wchodzenia do głębszej wody, ponieważ łatwo może się ona wlać górą. Pamiętaj, że większość butów sportowych jest odporna na wodę tylko od strony podeszwy, a cały wierzch materiałowy przecieka momentalnie. Nie zrobisz z takich butów trekkingowego, profesjonalnego obuwia, ale odpowiednio je impregnując, możesz zdziałać dużo więcej w terenie. Pamiętaj także o wyborze odpowiednich skarpet trekkingowych, które pozwalają Twojej skórze oddychać. Przed wyruszeniem w teren sprawdzaj zawsze stan Twojego wyposażenia, nie tylko butów, ale i apteczki, plecaka, kurtki i całego ekwipunku. Możesz również zajrzeć na naszą stronę i przejrzeć akcesoria do butów. Szczęście sprzyja przygotowanym!

Napisz coś...